piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Posiadacze książeczek mieszkaniowych chcący wykupić mieszkanie od zakładu pracy, gminy czy spółdzielni będą mogli skorzystać z premii gwarancyjnej - zdecydował rząd. Projekt ustawy trafi do Sejmu.

- Mam książeczkę mieszkaniową, z którą nie wiem co zrobić. Nie jestem w stanie zapłacić za nowe mieszkanie, ale chciałabym mieć własne cztery kąty, zwłaszcza że zakładam rodzinę - mówi Sylwia Makuła z Lublina. - Niektóre zakłady pracy pozbywają się budynków i sprzedają mieszkania. Są o wiele tańsze niż na rynku, a ich standard jest wyższy. Jeśli mogłabym uzyskać dodatkowe pieniądze z tytułu premii gwarancyjnej, moje marzenia o własnym M mogłyby się spełnić. Nawet, jeśli musiałabym wziąć kredyt. To i tak byłaby o wiele mniejsza kwota do spłaty.
Niekorzystne dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych przepisy obowiązują od kwietnia ub. roku. Premie nie były wypłacane przy wykupie na własność mieszkania o statusie lokatorskim, np. od gminy, zakładu pracy, czy spółdzielni. Nie można było też skorzystać z niej przy zakupie mieszkania i domu na zasadzie współwłasności oraz przeznaczyć jej na spłatę kredytu, w którego obsłudze pomaga budżet państwa (chodzi głównie o tzw. stare kredyty spółdzielcze).
Ubiegłoroczne zmiany w zasadach funkcjonowania premii gwarancyjnych oburzyły ludzi chcących wykupić zajmowane lokale i skorzystać z ulgi. Zwłaszcza że w wielu przypadkach nie są to małe kwoty. Są osoby, które dostają kilkaset złotych, ale są i ludzie, którym przysługuje nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od wysokości wpłat na książeczkę i czasu oszczędzania.
- Krok rządu został wymuszony ubiegłorocznym stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że od połowy sierpnia 2002 r. gabinet nie będzie miał już wolnej ręki w ustalaniu wydatków mieszkaniowych nagradzanych premią - usłyszeliśmy w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. - Gdyby do 12 sierpnia rząd nie zrobił nic, prawo do premii straciliby wszyscy. Także korzystający z niej nawet po ubiegłorocznych ograniczeniach.
Jeśli Sejm zaakceptuje powrót do starych zasad przyznawania premii, to posiadacze książeczek będą mogli zrobić użytek z pieniędzy, które przez lata zgromadzili. Rząd wprowadził też możliwość uzyskania premii dla tych, którzy będą się starali o mieszkanie budowane w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego.
Premia gwarancyjna przysługuje tylko w przypadku przeznaczenia pieniędzy na mieszkanie. Jest swego rodzaju rekompensatą za spadek wartości gromadzonych przez lata wkładów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!