piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Lotnisko poleci w las

Dodano: 19 czerwca 2007, 18:06

Port lotniczy w Świdniku nie musi wchodzić w kolizję z unijnym obszarem terenów chronionych Natura 2000.

Na dzisiejszym seminarium poświęconym przyrodniczym skutkom rozbudowy lotniska w Świdniku władze spółki oficjalnie poinformowały o zmianie koncepcji budowy pasa startowego. Miałby on zostać przesunięty w stronę lasu Wilcze Doły, tak, by ominąć chronioną kolonię susła perełkowanego. Pas w tym kształcie zająłby 160 z 630 ha lasu.

- To będzie port lotniczy w zgodzie z Naturą 2000. Jego budowa nie spowoduje negatywnych skutków dla środowiska - przekonywał Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin.

O pomyśle, by przesunąć pas startowy w stronę lasu pisaliśmy kilka tygodni temu. Wtedy władze województwa i spółki PLL mówiły, że to jedna z wielu koncepcji. Dziś już wiadomo, że najbardziej prawdopodobna. - Dla mnie to przełomowy moment w toczącej się od wielu miesięcy dyskusji na temat konieczności przesiedlenia susłów - mówił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. - Jeśli lotnisko wyjdzie poza obszar Natura 2000, odpadną wszystkie formalności w Komisji Europejskiej. I zachowamy unikatową w skali świata kolonię. To bardzo dobre rozwiązanie, oby wszystko poszło w tym kierunku.

Jutro drugi dzień seminarium, na którym władze województwa, Portu Lotniczego Lublin, naukowcy i ekolodzy będą się zastanawiać, jak bez uszczerbku dla przyrody wybudować regionalny port lotniczy w Świdniku. (MAG)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!