środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Lubelska firma będzie produkować syntetyczną benzynę. "Technologia nowatorska na skalę europejską"

Dodano: 20 grudnia 2017, 19:49
Autor: Paweł Puzio

Lubelska firma Ekobenz na początku przyszłego roku rozpocznie produkcję syntetycznej benzyny. Trwają ostatnie przygotowania w fabryce pod Bełchatowem.

Zaraz po nowym roku rozpocznie działalność innowacyjna linia wytwarzająca syntetyczną benzynę. Zakład pod Bełchatowem należy do lubelskiej firmy Ekobenz.

Paliwo będzie wytwarzane z bioetanolu, czyli alkoholu etylowego otrzymywanego z biomasy lub z biodegradowalnej części odpadów, np. papieru, płyt drewnianych itp. – Technologia jest nowatorska na skalę europejską. Proces wykorzystuje dehydratyzację (odwodnienie – dop. red.) bioetanolu – mówi Mirosław Taras, członek rady nadzorczej firmy Ekobenz.

Dziś koszt produkcji jest wyższy od konwencjonalnej etyliny, ale chodzi o to, że syntetyczną benzynę będzie można mieszać z innymi paliwami. Polskie prawo nakazuje bowiem, by dodawać do nich biokompenenty – do benzyny maksimum 5 proc. bioetanolu, do oleju napędowego – 7 proc. biodiesla.

– Natomiast syntetyczną benzynę Ekobenzu można dolewać nawet do 85 proc. objętości paliwa, bez utraty parametrów silnika – zapewnia Mirosław Taras.

Udziałowcami Ekobenzu są Dariusz Taras, brat Mirosława, oraz lubelskie firmy Zomar i TBV. 15 proc. udziałów należy do rządowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Właściciele Ekobenzu zapewniają, że ich paliwo spełnia wszystkie wymogi stawianie przed benzyną wytwarzaną z ropy naftowej. Dodatkowo zastosowanie syntetycznej benzyny powoduje redukcję emisji dwutlenku węgla.

Produktem Ekobenzu jest zainteresowany przede wszystkim przemysł z zachodniej Europy. Syntetyczną benzyną interesują się także polskie rafinerie – Lotos i Orlen.

Czytaj więcej o: benzyna bełchatów
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Produkować miała już w tym roku...tak się naprodukowali, że pracownicy od 3 miesięcy wypłat nie mają!
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
innowacyjna ?, przecież Hitler produkował benzynę syntetyczną na masową skalę
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Niemcsech nikt prawie nie tankuje biopaliwa. Zgadnijcie dlaczego.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdyby taka benzynę robili np z plastikowych toreb i butelek, poddając je krakingowi TO BY BYŁO bo pozbylibyśmy się śmieci plastikowych, a tak to nie jest już takie nadzwyczajne kondensacja alkoholu czy jak im tam dehydratyzacji, poza tym co z odpadami pozostającymi po fermentacji biomasy? Przecież ich jest całkiem sporo i co z tym robić? spalać w elektrowni (tej co jej w lublinie jeszcze nie zbudowali norwegowie?)
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie po to Chińczycy monopolizują rynek elektryków, uzależniając świat od swoich ogniw żeby ktoś wymyślał ekologiczną benzynę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!