sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Lubelski poborowy uczony i zdrowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2007, 17:15

Zdecydowana większość młodych ludzi z naszego regionu, którzy stanęli w tym roku przed komisją wojskową, do armii nie pójdzie.

Mimo że prawie wszyscy są zdrowi. Powód? Bo zamiast poligonu wolą szkolne i uczelniane ławki.

To pierwsze wnioski z tegorocznego poboru, który na Lubelszczyźnie objął 18 tys. chłopców z rocznika 1988 i 2 tys. osób ze starszych roczników, od 1983 do 1987. Komisje lekarskie przyznające kategorie wojskowe rozpoczęły pracę w lutym, skończą w najbliższych dniach. Np. w Chełmie i Lublinie 23 kwietnia.
- Po wstępnym badaniu dwie trzecie kandydatów dostaje kategorię "A”. Część odsyłamy na dodatkowe badania, a tylko mała część otrzymuje kategorie "gorsze” - wylicza Anna Chałas, przewodnicząca powiatowej komisji lekarskiej Lublin-2.
Podobnie jest w Chełmie. - Okazuje się, że mamy zdrowych, młodych ludzi - podkreśla ppłk Waldemar Syczuk, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień. - Poborowi nie kombinują i chcą wypaść na komisjach jak najlepiej. Lepsza kategoria to przecież większe szanse na lepszą pracę w dorosłym życiu.
Bo i tak w kamasze pójdzie niewielu spośród tegorocznych poborowych. - 80 proc. osób stających w Chełmie przed komisją dostaje odroczenie na naukę - wyjaśnia ppłk Syczuk. W Lublinie ten odsetek jest jeszcze wyższy, sięga 99 proc.
- Młodzi ludzie chcą się uczyć - dodaje ppłk Marek Betiuk, komendant WKU Lublin-1. - Z jednej strony to dla nas zła wiadomość, bo dostaliśmy zadanie, żeby zapewnić armii odpowiednią liczbę żołnierzy. Ale z drugiej strony powinniśmy się cieszyć, że młodzież chce się kształcić. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!