niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: 60 kierowców straciło prawo jazdy. Za mandat zniżka... u dentysty

Dodano: 5 czerwca 2015, 19:15
Autor: Paweł Puzio

Już ponad 60 kierowców z naszego regionu pożegnało się z prawem jazdy. W całej Polsce ta liczba przekroczyła 1200. Tymczasem nietypowy sposób na reklamę, ale zarazem i pocieszenie ukaranych znalazł... jeden z lubelskich gabinetów dentystycznych

W minionym tygodniu prawo jazdy na 3 miesiące straciło 31 kierowców z naszego regionu. W sumie już 60 osób musiało się pożegnać z prawem jazdy – mówi Kamil Gołębiowski z lubelskiej policji. – W całym kraju, od początku wejścia w życie przepisów, zatrzymano 1200 praw jazdy. Najwięcej w Warszawie, aż 200 – dodaje kom. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Przypomnijmy, że nowe regulacje weszły w życie 18 maja. Kluczową zmianą jest kwestia dotycząca przekraczania prędkości w terenie zabudowanym. Policjant musi obligatoryjnie zatrzymać prawo jazdy kierowcy, który na obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h.

– Podczas zatrzymywania prawa jazdy policjant zobowiązany jest do sporządzenia odpowiedniego pokwitowania, które uprawnia kierowcę do kierowania pojazdem w czasie 24 godzin. Doba ma umożliwić kierowcy swobodny dojazd np. do miejsca zamieszkania – tłumaczy Daniel Reck, partner i adwokat w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy. Kierowca posiadający takie pokwitowanie nie może zostać ukarany za prowadzenie auta bez prawa jazdy.

Policja w terminie do 7 dni przesyła zatrzymane prawo jazdy staroście. Ten wydaje następnie decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące. Okres ten liczony jest od dnia zatrzymania prawa jazdy przez policję.

Według nowego przepisu decyzji starosty nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. W praktyce oznacza to, że mimo iż decyzja nie jest ostateczna i można się od niej odwołać - do Samorządowego Kolegium Odwoławczego a potem do sądu administracyjnego - to wywołuje skutki prawne.

– Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy na okres trzech miesięcy, zdecyduje się kierować pojazdem w tym okresie, to starosta obligatoryjnie będzie musiał przedłużyć zatrzymanie prawa jazdy na sześć miesięcy. Dodatkowo prowadzenie pojazdu w sytuacji, kiedy zatrzymano kierowcy prawo jazdy, jest wykroczeniem – przestrzega Tomasz Machowski, aplikant adwokacki w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy. A to grozi grzywną w wysokości 250 złotych.

To nie koniec potencjalnych konsekwencji. W razie tzw. recydywy, czyli kierowania pojazdem w przedłużonym, 6-miesięcznym okresie, na który zatrzymano prawo jazdy, starosta wydaje (znowu obligatoryjnie) decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Taki kierowca będzie zmuszony ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

– Warto także wziąć pod uwagę, że do Kodeksu karnego wprowadzono nowe przestępstwo. Prowadzenie pojazdu mechanicznego, mimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2 – kończy Daniel Reck.

W zamian za ból w kieszeni, lubelscy kierowcy mogą sobie zmniejszyć ból… zębów. – Każdy, kto przyjdzie z mandatem na swoje nazwisko, otrzyma u nas 50 złotych zniżki na usługi dentystyczne – mówi Paweł Górski, właściciel gabinetów działających w centrum Lublina. – Akceptujemy wszystkie mandaty, bez znaczenia czy są wystawione przez policję czy straż miejską – dodaje Górski. Ta nietypowa „promocja” trwa już dwa tygodnie. Do tej pory skorzystało z niej trzech kierowców.

Kolejne zmiany

To nie koniec nowości w przepisach. Trwają już prace nad nowelizacją podnoszącą maksymalne wysokości mandatów oraz zmieniającą taryfikator. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, mandaty będą powiązane z ogłaszanym przez GUS przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej za poprzedni rok. Obecnie jest to prawie 3,8 tys. zł brutto. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu od 11 do 20 km/h będzie to 3 proc. średniej pensji, od 21 do 30 km/h – 5 proc., od 31 do 40 km/h – 9 proc., a od 41 do 50 km/h – 14 proc. A za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz., mandat będzie wynosić 20 proc. średniego wynagrodzenia, czyli ok. 760 zł.

W obszarze zabudowanym kara wzrośnie podwójnie do 1520 zł. Czwarte przekroczenie prędkości w ciągu 12 miesięcy od pierwszego mandatu, będzie wiązało się z dodatkowym 50-proc. bonusem i zamknie się maksymalną kwotą 2280 zł.

Czytaj więcej o: policja lubelskie prawo jazdy
maczeta
Gość
Gość
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maczeta
maczeta (8 czerwca 2015 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jeszcze jeden powód że Polacy powiedzieli STOP komuchom i Komoruskiemu,raz sierpem a raz młotem.

Rozwiń
Gość
Gość (8 czerwca 2015 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Program Realizacyjny na lata 2015/2016 Zgodnie z dokumentem do 31 grudnia 2015 policjanci mają przyłapać niemal 1,7 mln kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Mają też ujawnić ponad 38 tys. wykroczeń popełnionych przez kierowców wobec pieszych. Tym ostatnim też zresztą miałoby się dostać. W dokumencie zapisano policji wymierzone w nich zadanie: piesi mają dostać ponad 420 tys. mandatów za wykroczenia. „Program Realizacyjny na lata 2015/2016” zawiera dane o wykroczeniach, które nie zostały jeszcze popełnione.
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2015 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawo prawem,przepisy przepisami,mandat mandatem,ale nie może to przypominać POLOWANIA jak kiedyś gestapo na żyda,to nie może być tak że z góry gestapo ma narzucone zrobić  "limit " i wprowadzić do budżetu miliard osiemset tysięcy pln pod presją wypie rdolenia wszystkich z roboty !!!  i nie może być tak aby gestapo karało potrójnie kierowców za to samo przewinienie tzn. mandatem,punktami czy zaborem  "białka" to jest sQrwysyńwski bandytyzm ustalony przez POjebów,tak nie może być !!!

Rozwiń
guest
guest (7 czerwca 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawo prawem,przepisy przepisami,mandat mandatem,ale nie może to przypominać POLOWANIA jak kiedyś gestapo na żyda,to nie może być tak że z góry gestapo ma narzucone zrobić  "limit " i wprowadzić do budżetu miliard osiemset tysięcy pln pod presją wypie rdolenia wszystkich z roboty !!!  i nie może być tak aby gestapo karało potrójnie kierowców za to samo przewinienie tzn. mandatem,punktami czy zaborem  "białka" to jest sQrwysyńwski bandytyzm ustalony przez POjebów,tak nie może być !!!

Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2015 o 06:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co nie można jechać zgodnie z przepisami i po problemie a tak " wolność szlachecka"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!