środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Coraz więcej zachorowań na żółtaczkę pokarmową


Najskuteczniejsza metodą zapobiegania zarażeniu żółtaczką typu A jest szczepienie. W województwie lubelskim nie ma problemu z dostępem do szczepionek
Najskuteczniejsza metodą zapobiegania zarażeniu żółtaczką typu A jest szczepienie. W województwie lubelskim nie ma problemu z dostępem do szczepionek

Coraz więcej zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Od początku roku w województwie lubelskim zanotowano 21 takich przypadków, podczas gdy w ubiegłym roku nie było ich wcale.

W tym roku w całym kraju zanotowano już 1909 zachorowań na WZWA. W ubiegłym roku było ich 29, więc wzrost jest ogromny. W naszym województwie w tym roku takich przypadków było już 21, podczas gdy w analogicznym okresie w ubiegłym roku nie mieliśmy ich w ogóle – informuje Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i dodaje: – Oficjalnie nie ogłoszono epidemii, nie mniej sytuacja jest poważna i wyczerpała jej znamiona.

Żółtaczkę pokarmową nazywaną też „chorobą brudnych rąk” wywołuje wirus HAV wydalany z kałem. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, m.in. poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, bezpośredni kontakt z zakażonym czy stosunek seksualny (najczęściej dotyczy to homoseksualnych mężczyzn).

Do tej pory chorobę można było przywieźć z egzotycznych wyjazdów m.in. do Azji Wschodniej czy Afryki.

– Teraz musimy mieć świadomość, że można się nią zarazić także w Polsce. Najwięcej chorych jest w grupie mężczyzn żyjących z mężczyznami. Narażone są również osoby z ich otoczenia – zaznacza dyrektor Nikiel. – Dlatego zachęcamy do szczepień. W naszym województwie nie ma problemów z dostępem do szczepionek.

Pani dyrektor dodaje, że osoby zarażone są objęte specjalnym nadzorem epidemiologicznym. – Zalecamy osobom, które funkcjonują w ich otoczeniu, żeby się zbadały, zachęcamy do szczepień, przekazujemy informacje o chorobie i jej objawach – mówi Nikiel.

Objawy WZWA

U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą m.in. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się w ciągu 2-7 tygodni od momentu zakażenia. Osoby zakażone mogą zarażać nawet w ciągu 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia lub więcej po ich ustąpieniu.

Aby zapobiegać zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny, spożywać potrawy po obróbce termicznej, pić wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę (zwłaszcza podczas pobytu za granicą), chronić jedzenie przed owadami.

Czytaj więcej o: zdrowie żółtaczka
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2017 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
higiena to podstawa zdrowia. oczywiście artykuł na potrzeby zmanipulowania ludzi do szczepień. Proszę dbać omycie rąk po powrocie do domu. Absolutnie nie szczepić się ani na WZW ani na grypę.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2017 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj Pani Nikiel znalazła sobie "pedałów" do bicia a gdyby tak spojrzec głebiej do dokumentacji i statystyk to sie okarze, że żółtaczka A najłatwiej rozprzestrzenia sie przez brudną gastronomię i raczej same "pedały" tam nie pracują bo to jets niemożliwe, wiuęc jaka jest prawda?
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2017 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczyć higieny,a nie szczepić!homofobiczny artykuł
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2017 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pedały to nie ludzie, to jakieś dziwne stworzenia
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2017 o 16:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli PEDAŁOWANIE jest bee ? Ale popatrzcie na tasiemcówki z polskich seriali telewizyjnych gdzie w każdym oprócz Rancza przewija się dość pokaźny wątek z pedalskim/lesbijskim związkiem ( hołdzie Hollandowej a właściwie jej córci ?).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!