poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie dostanie 2 mld euro dotacji. Na co je wydamy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2013, 18:18
Autor: Rafał Panas

Marszałek Krzysztof Hetman poinformował na jakie pieniądze możemy liczyć z Unii (Wojciech Nieśpiałow
Marszałek Krzysztof Hetman poinformował na jakie pieniądze możemy liczyć z Unii (Wojciech Nieśpiałow

2 mld euro unijnych dotacji dostanie nasze województwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – zdecydowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Najwięcej pieniędzy na lata 2014–2020 otrzymają województwa: śląskie i małopolskie. Lubelskie jest na piątym miejscu. – To podział najbardziej kompromisowy, racjonalny i pragmatyczny. Możemy być usatysfakcjonowani tą kwotą – komentował marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

2 mld euro to o ok. 260 mln euro więcej niż mieliśmy do wydania w poprzednim programie, który startował w 2007 r. Na co zostaną wydane pieniądze? To się okaże po konsultacjach projektu lubelskiego RPO z ministerstwem. Wiadomo, że przynajmniej 50 proc. pójdzie na rozwój konkurencyjnej gospodarki. Czyli na innowacyjne przedsięwzięcia i energię odnawialną.

Są jednak warunki. Np. uczelnie nie otrzymają pieniędzy na dydaktykę tylko sprzedaż wyników badań. Dlatego tworząc projekty naukowcy będą musieli dogadywać się z przedsiębiorstwami. Na pieniądze mogą też liczyć dawne miasta wojewódzkie, tereny przygraniczne, chełmski węgiel, projekt utworzenia zbiornika wodnego Oleśniki (pow. krasnostawski), wały przeciwpowodziowe na Wiśle, Wieprzu i Bugu i komercyjne przedsięwzięcia turystyczne.

– 2 mld euro na RPO to ani negocjacyjny sukces ani porażka marszałka Hetmana. Po prostu ministerstwo słusznie zdecydowało, żeby dać więcej pieniędzy regionom do samodzielnego rozdysponowania. Jesteśmy województwem bardziej ludnym i jednocześnie biedniejszym niż inne. Z przyjętego algorytmu wynika, że właśnie tyle należało nam się pieniędzy – ocenia Artur Soboń, radny opozycyjny PiS.

Soboń niepokoi się, pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej mają być ograniczone o 500 mln euro. – W sumie może okazać się, że z różnych źródeł Lubelskie dostanie tyle samo co poprzednio lub tylko nieco więcej – stwierdza radny.

Hetman podkreślał: samorządy i różnego rodzaju instytucje powinny zabiegać o pieniądze z programów krajowych, takich jak Infrastruktura i Środowisko. Tam jest "większa część unijnego tortu” – pieniądze, które dotychczas nasz region słabo wykorzystywał. – Gry w pojedynkę już nie będzie. Namawiam, żeby instytucje, uczelnie, przedsiębiorstwa tworzyły konsorcja czy partnerstwa – mówił marszałek.

– Zgodna, że trzeba zrobić wszystko, żeby jak najwięcej pieniędzy zdobyć z programów krajowych. Jednak niech marszałek powie, jak tego dokonać. Oczekuję pomysłów i podpowiedzi. Należy zabiegać, żeby np. powstał wspólny projekt remontów dróg wojewódzkich i powiatowych – komentuje Soboń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ja
marcelii
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2013 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Cacy,cacy my Lubliniacy uwielbiamy jak Antoni o Lubelszczyźnie kwaczy!

 

Rozwiń
ja
ja (7 czerwca 2013 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jezeli Wojewodztwo ma jakies plany na remonty drog , brac firme ktora wygrala przetarg :) na obwodnicę Chodla i DW 835, robota tam idzie pełną parą :D 

Rozwiń
marcelii
marcelii (7 czerwca 2013 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panu Soboniowi już DZiękujemy!!!!!

Rozwiń
Mordehaj
Mordehaj (7 czerwca 2013 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na co je wyda? No jak to nie wiecie? Oczywiście -TAK- na premie.....

Rozwiń
Radny
Radny (7 czerwca 2013 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Soboń jak zwykle p....

Typowa postawa PIS - roszczeniowa: "tyle należało nam się pieniędzy" amatorstwo.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!