Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 maja 2010 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Lubelskie: Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu

0 2 A A

Wieprz, Bystrzyca, Giełczew, a może Tanew? Lubelszczyzna to prawdziwy raj dla amatorów kajakarstwa. Zobacz, gdzie można popłynąć i ile to kosztuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie w tym roku wybrać się na spływ, podpowiadamy kilka możliwości realizowania swej pasji. Jedną z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych rzek jest Tanew.

– Jest bardzo płytka i dość szeroka. To wbrew pozorom bardzo ważne. Jeśli rzeka jest zbyt wąska kajak, zwłaszcza osoby, która nie ma jeszcze wprawy w kierowaniu nim, może łatwo stanąć w poprzek. Wtedy automatycznie dochodzi do "wywrotki” – mówi Leszek Daniewski z Lubelskiego Towarzystwa Kajakowego "Fala”.

Poza tym, jak twierdzą doświadczeni kajakarze, Tanew to tzw. czysta rzeka. – Chodzi o to, że trudno tam o jakiekolwiek przeszkody, np. złamane drzewa czy gałęzie. A jeśli nawet takie przeszkody są, to łatwo je ominąć, bo jest duże pole manewru. Właśnie dzięki temu, że jest szeroka – dodaje Daniewski. – Takie rzeki zachęcają do kajakarstwa. A przecież o to chodzi, zwłaszcza na początku pływania kajakiem – tłumaczy.

Po pierwsze, bezpieczeństwo

– Bez względu na to, jaką rzeką płyniemy, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wtedy prawdopodobieństwo wypadku jest dużo mniejsze – przestrzega Rafał Tatara, właściciel wypożyczalni kajaków. – Jeśli chcemy wybrać się na spływ z dziećmi – polecałbym Giełczew. To jedna ze spokojniejszych rzek, ma ok. 50 cm głębokości i zaledwie 6 m szerokości, więc nawet jeśli wylądujemy w wodzie, to mamy blisko do brzegu.

Zamiast namiotu

Jeśli jednak nie przepadamy za biwakiem, postawmy na Tanew. Jest tam bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa i gastronomiczna. – Kiedyś podróżowało się tylko z namiotem. Dalej ma to swój urok, ale bywa również kłopotliwe. A w tamtych okolicach pojawia się coraz więcej gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Szczególnie w okolicach Biłgoraja i Księżpola – mówi Daniewski.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kajakarstwem, zacznijmy od krótszych tras. – Mieszkańcy Lublina i okolic mają pod ręką Bystrzycę i od niej warto zacząć. Na odcinku od Prawiednik do Zalewu Zemborzyckiego można pływać nawet trzy godziny i atrakcji na pewno nie zabraknie – mówi Daniewski. – No i odpada problem noclegu.

Nie musisz umieć pływać

Umiejętność pływania nie jest warunkiem udziału w spływie kajakowym. – Najgorsza jest świadomość głębokości; to najbardziej odstrasza osoby niepotrafiące pływać. Ale możemy się utopić również w płytkiej rzece – przestrzega Daniewski. – Tacy uczestnicy nie powinni się niczego obawiać. Mają specjalną kamizelkę ratowniczą, a z tyłu zawsze siedzi któryś z doświadczonych kajakarzy.

Nie tylko woda

Po udanym spływie warto zobaczyć coś na lądzie, dlatego podczas większości kilkudniowych imprez kajakowych zaplanowane jest zwiedzanie turystycznych atrakcji. – Każda z rzek na Lubelszczyźnie ma w sobie to „coś”. Polecałbym kilka tras na Bystrzycy, która nie należy co prawda do najłatwiejszych szlaków wodnych, ale warto się tam wybrać.

Do ciekawszych należą odcinki Piotrowice–Prawiedniki oraz Jakubowice Murowane–Zawieprzyce. Nie brakuje tam urokliwych miejsc, np. starych młynów, cerkwi i łąk, z których godzinami można obserwować rzekę – opowiada Rafał Tatara. – Poza tym są tam stawy hodowlane, więc w jakimś punkcie gastronomicznym można też zjeść pyszną rybkę.

Miłośnicy dzikiej przyrodę powinni wybrać Wieprz. – Popłyńmy np. trasą Łęczna–Zawieprzyce. Jest trudna, ale jedna z najpiękniejszych. Mamy tu zapewnioną ciszę, spokój i… bobry – śmieje się Tatara.
Dużo do zaoferowania ma również Bug. – Jest tam sporo do zwiedzania, a także świetne miejsca do biwakowania. Polecałbym szczególnie okolice Hrubieszowa, Kryłowa, Czumowa – wylicza Leszek Daniewski.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium