sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie Laury Konserwatorskie 2011: Piękne zabytki uratowane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2011, 19:38

Od lewej strony: Cerkiew p.w. Zaśnięcia matki Bożej w Szczebrzeszynie, Kościół w Ortelu Królewskim,
Od lewej strony: Cerkiew p.w. Zaśnięcia matki Bożej w Szczebrzeszynie, Kościół w Ortelu Królewskim,

Cerkiew w Szczebrzeszynie i synagoga w Zamościu, kościół w Ortelu Królewskim i dwór w Dzierążni. Gospodarzy tych obiektów nagrodzono w piątek laurami konserwatorskimi. Według specjalistów, to najlepiej odrestaurowane zabytki w regionie.

Konkurs ma wyróżnić właścicieli zabytków, za wzorowo przeprowadzone remonty. To już dwunasta edycja Laurów. W tym roku było siedmiu kandydatów. Konserwator wręczył cztery równorzędne nagrody.

Jedna z nich trafiła do prywatnego inwestora. Andrzej Gromulski został uhonorowany za odrestaurowanie dworu w Dzierążni (pow. tomaszowski). Dzięki remontowi udało się przywrócić artystyczne walory XIX wnętrza. Właściciel sfinansował wszystkie prace z własnych środków.
– Najwięcej pracy pochłonęło odrestaurowanie zabytkowe stolarki okiennej i parkietów – mówi Andrzej Gromulski.

– Wszystko trzeba było wykonywać ręcznie. Okazało się to wyjątkowo trudne, bo np. parkiety były w fatalnym stanie. Udało się dzięki pomocy doskonałych specjalistów.

W czasie prac idealnie odtworzono również taras ogrodowy, dawne balustrady, piece i kominki.
Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, za remont i konserwację cerkwi p.w. Zaśnięcia matki Bożej w Szczebrzeszynie. Świątynia powstała w I połowie XVI wieku. Poddawano ją wielokrotnej przebudowie.

W czasie drugiej wojny światowej została poważnie zniszczona. W latach 70. i 90. ubiegłego wieku cerkiew remontowano z przeznaczeniem na cele muzealne i salę koncertową. Dopiero w 2006 roku starosta zamojski przekazał świątynię diecezji prawosławnej. Duchownym udało się doprowadzić obiekt do dawnej świetności.

Laur otrzymała również rzymskokatolicka parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej, za remont i konserwację kościoła w Ortelu Królewskim. Świątynię wzniesiono w 1706 r. jako cerkiew greckokatolicką. Ostatni remont drewnianego kościoła rozpoczął się w 2004 roku. W czasie prac udało się odsłonić zabytkowe malowidła ścienne, co spotkało się z uznaniem konserwatora zabytków.

Trzeci z laurów powędrował do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, za kompleksowy remont i konserwację synagogi w Zamościu. Renesansowy budynek powstał na początku XVII wieku. W 2009 roku rozpoczęto kapitalny remont gmachu. Został przeznaczony na cele kulturalne.

Dotychczas "Laury Konserwatorskie” przyznano 38 realizacjom, w jednym przypadku badaczowi i propagatorowi ochrony zabytków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!