czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie mammografy nie wykrywają raka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2009, 20:50

W naszym województwie blisko połowa mammografów niewłaściwie diagnozuje nowotwory piersi. To najgorszy wynik w kraju. Pacjentki muszą powtarzać badania, a cenny czas ucieka.

- Musiałam powtarzać badanie. Wynik pierwszego, robionego w Radzyniu, był na tyle nieczytelny, że nie pozwalał jednoznacznie stwierdzić, czy jestem chora, czy nie - mówi pani Marianna z Radzynia Podlaskiego. - Na szczęście, w Centrum Onkologii w Lublinie okazało się, że jestem zdrowa. Ale ile było wcześniej nerwów i zamartwiania się.

Nic dziwnego, że pacjentki mają problemy. W naszym województwie blisko połowa mammografów źle wypadła w audycie Centralnego Ośrodka Koordynującego w Warszawie. Przeprowadził on w 2008 roku dwa badania: tzw. audyt kliniczny i kontrole jakości. Właśnie opublikował ich wyniki.

Na 19 pracowni mammograficznych w naszym regionie 8 nie zaliczyło kontroli jakości zdjęć. Pięć osiągnęło pożądany poziom. Z kolei dziewięć gabinetów nie przeszło kontroli organizacji badań mammograficznych oraz prawidłowości wykonywania testów specjalistycznych. Odpowiedni, wysoki poziom badań osiągnęły tylko dwa.

Najlepiej z naszych ośrodków wypadło lubelskie centrum onkologii. Znalazło się na szóstym miejscu w kraju. - To dzięki standardom wykonywanych badań - mówi Elżbieta Rodecka-Gustaw, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Nasz mammograf ma dopiero rok i wszelkie wymagane atesty. Obsługują go technicy po kursach, a wykonane zdjęcia opisują profesjonalni radiolodzy.

Co zamierzają zrobić punkty, które nie spełniały odpowiednich wymogów? - Mamy już nowy mammograf, który udało się kupić dzięki pomocy puławskich zakładów pracy - mówi Marian Jedliński, dyrektor szpitala w Puławach.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobłażliwy dla ośrodków, które źle wypadły w audycie. - Wojewódzki Ośrodek Koordynujący zaproponował byśmy nie zawierali z nimi kontraktów na realizację programu profilaktyki raka piersi w 
2009 r. - mówi Małgorzata Chymosz, naczelnik wydziału organizacyjnego lubelskiego oddziału NFZ. - Czekamy na przedstawienie przez WOK wykazu tych gabinetów. Jak już go dostaniemy, to będziemy rozwiązywać z nimi umowy.

Wyniki audytu klinicznego pracowni mammograficznych w województwie lubelskim

Pracownie, które osiągnęły poziom pożądany

Lublin Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
Biała Podlaska Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Lublin Centrum Medyczne Luxmed
Lublin NZOZ WIWO
Łuków SP ZOZ Łuków

Pracownie, które nie przeszły audytu

Lubartów SP ZOZ Lubartów
Zamość Centrum Usług Medycznych SONOLOGISTIC
Chełm SP Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Puławy NZOZ ODR i USG
Lublin 1 Szpital Wojskowy SP ZOZ
Lublin Centrum Medyczne SANITAS
Zamość SP Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II
Lublin SP ZOZ w Bychawie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zirytowana
MGMA04
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zirytowana
zirytowana (15 stycznia 2009 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto mi zwróci 100 zł oraz rekompensatę za koszty podróży i stracony czas?
Rozwiń
MGMA04
MGMA04 (15 stycznia 2009 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O co właściwie z tymi mammografami chodzi. Lubelska prasa pisze, że w lubelskim jest najgorzej w kraju a koszalińska, że u nich jest najgorzej . Wcześniej czytałam, że w jakimś innym regionie jest najgorzej?

"Koszalin
15 stycznia 2009 - 0:40

Nasze poradnie mammograficzne wypadły najgorzej
Co czwarta poradnia mammograficzna w kraju nie wykrywa raka piersi! Według kontrolerów, mammografy w naszym regionie nie nadają się do badań"
Rozwiń
Gość
Gość (15 stycznia 2009 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy podadza dokladna informacje na temat sprawnosci mamografów i aparatow do przeswietlania chorych na terenie Słupska? Taka informacja jest nam bardzo potrzebna, chodzimy sie przeswitlac , naswitlaja nas a my dalej nie wiemy gdzie i jakie aparaty sa sprawne, kto to ma podac gdzie jest NFZ, gdzie słuzba zdrowia- gdzie dyrektor ? Czekamy na informacje !
Rozwiń
KUba
KUba (15 stycznia 2009 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A szpital na Kraśnickiej gdzie?
Jaki poziom ma wykonywana tam mammografia?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!