wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Miliard złotych z UE na walkę z bezrobociem i kształcenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2010, 09:58
Autor: PAP

Prawie 3,5 tys. miejsc pracy powstało na Lubelszczyźnie dzięki pieniądzom z unijnego programu Kapitał Ludzki, a z różnych form wsparcia skorzystało 80 tys. osób. Wartość umów zawartych w ramach tego programu od 2007 r. sięga miliarda złotych.

Dzięki tym pieniądzom pomoc otrzymują bezrobotni, a także pracownicy zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji, finansowane są programy rozwoju szkół, powstają nowe przedszkola.

"W ramach programu Kapitał Ludzki na Lubelszczyźnie zostało podpisanych ponad 1300 umów na kwotę blisko miliarda złotych. Myślę, że w tym roku ten miliard osiągniemy i do 2013 r. będziemy mieli do zakontraktowania kolejny miliard złotych" - powiedział Hubert Rząsowski z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Własny biznes i szkolenia

3,5 tys. nowych miejsc pracy powstało głównie dzięki podjęciu własnej działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne i absolwentów. 30 tys. osób uczestniczyło w szkoleniach, podnosząc swoje kwalifikacje i zdobywając nowe umiejętności.

Władzom samorządowym Lubelszczyzny szczególnie zależy na wspieraniu przedsiębiorczości mieszkańców regionu.

"U nas tego brakuje, nie jesteśmy województwem przedsiębiorców, raczej wolimy pracować gdzieś u kogoś, bezpieczniej. Ale to się już powoli zmienia" - powiedział członek zarządu województwa lubelskiego Marek Flasiński.


Straciłeś pracę? Możesz dostać 40 tys. zł

Właśnie rozpoczął się kolejny program, którego celem jest pomoc pracownikom zwolnionym w ostatnich miesiącach z zakładów pracy lub zagrożonych zwolnieniami z powodu przekształceń czy trudności finansowych pracodawców. Według danych wojewódzkiego urzędu pracy, takich osób jest około 5 tys.

Wsparcie, o łącznej wartości 10 mln zł, będzie mogło uzyskać około 800 osób. Prawie połowa pieniędzy zostanie przeznaczonych dla 120 uczestników programu, którzy zdecydują się podjąć samodzielną działalność gospodarczą i przygotują najlepsze biznesplany.

Na start otrzymają oni po 40 tys. zł, warunkiem jest prowadzenie firmy przez co najmniej rok. Dofinansowane otrzymają też pracownicy, którzy znajdą zatrudnienie poza swoim miejscem zatrudnienia, albo za mniejsze wynagrodzenie.

Miliony na edukację

Z programu Kapitał Ludzki finansowane są też rozmaite działania służące edukacji w szkołach i przedszkolach. 270 mln zł trafiło do 350 szkół, głównie wiejskich. Za te pieniądze organizowane są dodatkowe zajęcia, kupowane jest wyposażenie i pomoce naukowe, szkoleni są nauczyciele. Z kolei 150 mln zł przeznaczono na założenie 94 nowych przedszkoli i pomoc kilkunastu już istniejącym.

W czerwcu na Lubelszczyźnie było prawie 110 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 12,1 proc. Od stycznia spadła o półtora punktu procentowego, ale była wyższa niż średnia w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Nina
SPRAWIEDLIWY
TW Filozof
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nina
Nina (2 października 2010 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na tych kursach organizowanych dla bezrobotnych zarabiają tylko ci co ich prowadzą,taka prawda jest,bo bezrobotni i tak po tych kursach i tak nie wiele umieją ,to wszystko to jest pic na wodę,a ci co prowadzą te szkolenia mają kasę.
Rozwiń
SPRAWIEDLIWY
SPRAWIEDLIWY (11 lipca 2010 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Większość z tych pieniędzy została wyrzucona w przysłowiowe błoto, bezrobocie i nędza jest jeszcze większa. Przyznawanie tych pieniędzy odbywa się na zasadzie układów i znajomości a część została zdefraudowana i rozkradziona. Ci którzy naprawdę potrzebują tych pieniędzy nie dostają ich, pieniądze zostały przyznane na cele bez rezultatu.
Rozwiń
TW Filozof
TW Filozof (11 lipca 2010 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli kolejny miliard wyrzucony w błoto
Rozwiń
porka
porka (11 lipca 2010 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
połowe poszło na premie dla urzednika potem ci co maja znajomości i ochłapy dla ludzi: dziwne śmieszne kursy a pracy jak nie a i tak nie bedzie. skonczcie pisac glupoty bida i bedzie coraz gorzej .miasto biedy a nie kultury
Rozwiń
3e32
3e32 (11 lipca 2010 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dokładnie jak przedmówca.Pracuję w takiej instytucji ,która realizuje szkolenie za 600 tys z WUP.To jest parodia.Z dotacji idzie kasa na wszystko.Laptopy,ktore kupuje się drożej u zaprzyjaźnionej firmy.Zatrudnia się kierowników projektu,którzy przychodzą tylko po pieniądze.Rozlicza się delegacje.Jedzie jeden samochód w nim 4 osoby a później 4 osoby przedstawia kilometrówkę do rozliczenia.Kazde pojechało swoim samochodem.Drukuje się materiały po astronomicznych cenach .Tak skracając te szkolenia są o d.. potłuc.Kasę robią firmy szkoleniowe,a ludzie i tak pracy nie będą mieli.Co najwyżej się najedzą(do szkoleń przypisane jest wyżywienie)i na te szkolenia chodzą stali bywalcy.Wymieniają między sobą informacje,gdzie lepiej dają jeść.Zadne szkolenie nic nie da jak nie będzie zakładów pracy.Obsługa kas fiskalnych.Co to da jak każda kasa jest inna i pracodawca przed zatrudnieniem i tak przeszkoli z obsługi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!