niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Mniej uczniów, mniej nauczycieli. Winny niż demograficzny

Dodano: 8 września 2015, 09:50

42 nauczycieli nie poszło do szkoły 1 września. Oprócz emerytów w tym gronie są osoby, które zwolniono. Wszystkiemu winien niż demograficzny.

W tym roku szkolnym lekcji nie prowadzi już 23 nauczycieli, którzy zdecydowali się przejść na emeryturę. - W maju taką decyzję zapowiadało 25 pedagogów, ale w ostatniej chwili dwóch zmieniło zdanie i postanowiło w szkołach pozostać – mówi Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

Dyrektorzy lubelskich szkół w wakacje rozwiązali umowy o pracę z 19 nauczycielami. Zrobili to na podstawie artykułu 20 Karty Nauczyciela, która mówi, że zwolnienie jest możliwe o ile w placówce oświatowej została zmniejszona zostaje liczba klas.

- Wszystkie tegoroczne zwolnienia związane są z niżem demograficznym. Mniej uczniów oznacza likwidację oddziałów szkolnych, a to z kolei wymusza zwolnienia – tłumaczy Jarosiński i dodaje, że statystycznie przyjmuje się, że likwidacja jednej klasy w gimnazjum to zlikwidowanie 1,5 etatu nauczycielskiego. W liceum to już 1,75 etatu. W Lublinie najwięcej, bo aż czterech nauczycieli straciło pracę w Zespole Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego. Zwolnionych zostało też trzech nauczycieli Gimnazjum nr 1 i po dwóch – Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych i Zespołu Szkół nr 3.

- W przyszłym tygodniu będziemy mieć informacje ilu nauczycieli straciło pracę na całej Lubelszczyźnie – zapowiada Adama Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego mówiło się, że może ich być 285. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta może być nieco większa.

- Dane nigdy nie będą też do końca pełne, bo nie obejmują nauczycieli, którzy pracowali w oparciu o czasowe umowy o prace, które właśnie im wygasły. Ci pedagodzy nie są w statystykach niestety w ogóle odnotowywani – dodaje Sosnowski.

Czytaj więcej o: edukacja nauczyciele
g
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

g
g (9 września 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szły kaczki gęsiego jedna za drugą ile kaczek szło?
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nauczycieli i tak jest zbyt dużo, trzeba zwiększyć im pensum do 40 godzin w tygodniu i wtedy zobaczymy ilu tak naprawdę jest potrzebnych, reszta to pasożyty z naszych podatków

Głąb jesteś?. Nie potrafisz obliczyć prostego zadania, które sam ułożyłeś?

Skoro tak, to siadaj - :lol: dwa!!!  :D

Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ni niz demograficzny tylko podwyzszenie emrytur przezco strcy blokuja etaty dla mlodych a ci wyjezdzaja i tam rodza
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2015 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauczycieli i tak jest zbyt dużo, trzeba zwiększyć im pensum do 40 godzin w tygodniu i wtedy zobaczymy ilu tak naprawdę jest potrzebnych, reszta to pasożyty z naszych podatków
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2015 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale kraj się rozwija...jak papier toaletowy !!! Dziękujemy wam solidaruchy, bo zbudowaliście dobrobyt od jasnej chol.ry !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!