Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 stycznia 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Lubelskie: Mniej wypadków na drodze w ubiegłym roku

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
34 5 A A

Politycy różnych partii prześcigają się w pomysłach na karanie pijanych kierowców. - Radykalizacja prawa, to nie jest żadne wyjście - twierdzą tymczasem eksperci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po tragedii w Kamieniu Pomorskim prawie wszystkie partie polityczne uderzyły w moralizatorski ton i prześcigają się w pomysłach surowego karania nietrzeźwych kierowców. Tymczasem sytuacja na drogach od lat się poprawia. Udało się nam dotrzeć do najnowszych statystyk policyjnych za jedenaście miesięcy 2013 roku. - W tym okresie na drogach województwa lubelskiego doszło do 1373 wypadków, w których śmierć poniosło 222 osoby i 1652 zostało rannych. Zatrzymaliśmy 9985 kierowców, którzy mieli powyżej 0,2 promila alkoholu. Wśród tej grupy aż 8151 miało ponad 0,5 promila. Pijani uczestnicy ruchu drogowego spowodowali w tym okresie 176 wypadków, z czego 135 byli to kierujący. W tych wypadkach zginęło 36 osób a 208 zostało rannych - wylicza kom. Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji. Od 2008 roku na drogach naszego województwa doszło aż do 2185 wypadków, w których zginęło 337 osób. - Rok do roku notujemy jednak systematyczny spadek liczby wypadków, zabitych i rannych. Zmniejsza się także liczba zatrzymanych kierowców po alkoholu. W 2012 ujawniliśmy aż 10 755 pijanych uczestników ruchu drogowego. W 2013 było ich prawie o 1000 mniej - dodaje kom. Laszczka-Rusek. Od kilku dni politycy prześcigają się w pomysłach na poskromienie pijanych kierowców. - Niby mamy najbardziej restrykcyjne prawo w Europie, ale, jak widać, nie jest ono do końca skuteczne. Bez dodatkowego bodźca niewiele się zmieni - mówi Sławomir Zawiślak z PiS. - Moim zdaniem w najbardziej drastycznych przypadkach nie powinno być zawieszania kar, a kary dla recydywistów powinny być bardziej surowe - wtóruje mu Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski. Tymczasem eksperci nie mają złudzeń. - To jest cyniczna gra na olbrzymiej tragedii. Polskie prawo jest surowe i nie trzeba go zmieniać. Należy tylko pomyśleć o indywidualizacji kary. Jeśli "po pijaku” wpada "biały kołnierzyk”, do dla niego grzywna 2000 zł i kara w zawieszeniu, to żaden problem. Ale już 100 tys. zł i dwa tygodnie prac publicznych np. w ośrodku gdzie leczone są ofiary wypadków, bezwzględny pobyt więzieniu czy podanie personaliów ze zdjęciem w gazecie, to już piętno - mówi Tadeusz Gawron z krakowskiego oddziału stowarzyszenia Alter Ego, pomagającego ofiarom wypadków.

Kary dla kierowców na " dwóch gazach”

Od 0,2 do 0,5 promila - wykroczenie. Kara: grzywna od 50 zł do 5000 zł, utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, kara aresztu od 5 do 30 dni (rzadko stosowana) Powyżej 0,5 promila -przestępstwo. Kara: grzywna wymierzona w stawkach dziennych (od 10 do 540). Wysokość stawki (od 10 do nawet 2000 zł) ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy, utrata prawa jazdy od roku do 10 lat lub dożywotnio, kara więzienia do lat 2. Recydywistom grozi do 5 lat. Osobom, które spowodowały wypadek - do 10 lat. Ze skutkiem śmiertelnym - do 12 lat. A w przypadku katastrofy lądowej - do 15 lat.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 22:13

Sprawa Marcina Sz. ciagnie sie ponad rok bo nikt nie jest mu w stanie nic udowodnic jak do tej pory ! ale taka jest sprawiedliwosc w polsce ze niewinni siedza w wiezieniach ! wogóle nasze polskie prawo jest zacofane , zero sprawiedliwosci ci co zabijaja z zimna krwia chodza niewinnie naszymi ulicami a co co sa niewinni odsiaduja kary !!!!!  a jesli chodzi o te promile to z kad takie informacje panie dziennikarzu? chyba nastapiła tu jakas spora pomyłka ! czasami wydaje mi sie ze dziennikarze za pisanie takich bzdur tez powinni ponosic kary bo rania innych ludzi piszac takie brednie !

Sprawa Marcina Sz. ciagnie sie ponad rok bo nikt nie jest mu w stanie nic udowodnic jak do tej pory ! ale taka jest sprawiedliwosc w polsce ze niewinni siedza w wiezieniach ! wogóle nasze polskie prawo jest zacofane , zero sprawiedliwosci ci co zabijaja z zimna krwia chodza niewinnie naszymi ulicami a co co sa niewinni odsiaduja kary !!!!!  a jesli chodzi o te promile to z kad takie informacje panie dziennikarzu? chyba nastapiła tu jakas spora pomyłka ! czasami wydaje mi sie ze dziennikarze za pisanie takich bzdur tez powinni ponosic... rozwiń

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 10:49
Zaostrzenie kar raczej nic nie da bo taki pijany kierowca nie zastanawia się nad konsekwencjami kiedy siada za kierownicę za to powinno się dodatkowo karać te osoby które pozwalają na to aby pijak prowadził i nie robią nic aby temu zapobiec.
Avatar
ryr / 4 stycznia 2014 o 10:46

jeżdzę 30000km rocznie 50km w promieniu Lublina ostatnia kontrola trzeżwości 2011 r wiosna ul Mełgiewska Panie komendancie wojewódzki może na porannej odprawie nie nakazuj ile ma aspirant wypisać mandatów tylko ilu ma przywieść po spożyciu alkoholu Pół roku takiej akcji i pogratuluję stanowiska komendanta głównego

to co, mają zatrzymywać i poić kierowców wódą, byle tylko wyrobić normę? :)

Avatar
ryr / 4 stycznia 2014 o 10:45

nie dziwne, że mnie j wypadków niż w ubiegłym roku, skoro obecnego roku minęło zaledwie... 4 dni.

Avatar
zawsze trzezwy / 4 stycznia 2014 o 10:06

jeżdzę 30000km rocznie 50km w promieniu Lublina ostatnia kontrola trzeżwości 2011 r wiosna ul Mełgiewska Panie komendancie wojewódzki może na porannej odprawie nie nakazuj ile ma aspirant wypisać mandatów tylko ilu ma przywieść po spożyciu alkoholu Pół roku takiej akcji i pogratuluję stanowiska komendanta głównego

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 22:13

Sprawa Marcina Sz. ciagnie sie ponad rok bo nikt nie jest mu w stanie nic udowodnic jak do tej pory ! ale taka jest sprawiedliwosc w polsce ze niewinni siedza w wiezieniach ! wogóle nasze polskie prawo jest zacofane , zero sprawiedliwosci ci co zabijaja z zimna krwia chodza niewinnie naszymi ulicami a co co sa niewinni odsiaduja kary !!!!!  a jesli chodzi o te promile to z kad takie informacje panie dziennikarzu? chyba nastapiła tu jakas spora pomyłka ! czasami wydaje mi sie ze dziennikarze za pisanie takich bzdur tez powinni ponosic kary bo rania innych ludzi piszac takie brednie !

Sprawa Marcina Sz. ciagnie sie ponad rok bo nikt nie jest mu w stanie nic udowodnic jak do tej pory ! ale taka jest sprawiedliwosc w polsce ze niewinni siedza w wiezieniach ! wogóle nasze polskie prawo jest zacofane , zero sprawiedliwosci ci co zabijaja z zimna krwia chodza niewinnie naszymi ulicami a co co sa niewinni odsiaduja kary !!!!!  a jesli chodzi o te promile to z kad takie informacje panie dziennikarzu? chyba nastapiła tu jakas spora pomyłka ! czasami wydaje mi sie ze dziennikarze za pisanie takich bzdur tez powinni ponosic... rozwiń

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 10:49
Zaostrzenie kar raczej nic nie da bo taki pijany kierowca nie zastanawia się nad konsekwencjami kiedy siada za kierownicę za to powinno się dodatkowo karać te osoby które pozwalają na to aby pijak prowadził i nie robią nic aby temu zapobiec.
Avatar
ryr / 4 stycznia 2014 o 10:46

jeżdzę 30000km rocznie 50km w promieniu Lublina ostatnia kontrola trzeżwości 2011 r wiosna ul Mełgiewska Panie komendancie wojewódzki może na porannej odprawie nie nakazuj ile ma aspirant wypisać mandatów tylko ilu ma przywieść po spożyciu alkoholu Pół roku takiej akcji i pogratuluję stanowiska komendanta głównego

to co, mają zatrzymywać i poić kierowców wódą, byle tylko wyrobić normę? :)

Avatar
ryr / 4 stycznia 2014 o 10:45

nie dziwne, że mnie j wypadków niż w ubiegłym roku, skoro obecnego roku minęło zaledwie... 4 dni.

Avatar
zawsze trzezwy / 4 stycznia 2014 o 10:06

jeżdzę 30000km rocznie 50km w promieniu Lublina ostatnia kontrola trzeżwości 2011 r wiosna ul Mełgiewska Panie komendancie wojewódzki może na porannej odprawie nie nakazuj ile ma aspirant wypisać mandatów tylko ilu ma przywieść po spożyciu alkoholu Pół roku takiej akcji i pogratuluję stanowiska komendanta głównego

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 12 4

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół