sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie nadal wśród 10 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej

Dodano: 2 marca 2016, 19:53

Województwo lubelskie wciąż znajduje się wśród 10 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej – pokazują dane Eurostatu. Europejski urząd statystyczny zmierzył Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca.

Z zestawienia wynika, że w 2014 roku PKB per capita wahało się od 30 proc. unijnej średniej do 539 proc. tej wartości. Najbiedniejszym regionem UE było Severozapaden w Bułgarii. W ostatniej dwudziestce znalazło się w sumie pięć regionów z Polski: lubelskie (47 proc.), podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (48 proc.), podlaskie (49 proc.) i świętokrzyskie (49 proc.). Nasze województwo w rankingu wyprzedza tylko pięć regionów z Bułgarii, po trzy z Węgier i Rumunii oraz francuskie terytorium zamorskie Mayotte.

– Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie jesteśmy już najbiedniejszym regionem w Europie, a wyprzedziliśmy kilka innych z krajów, które do Unii Europejskiej przystępowały razem z nami. Ważne jest też tempo wzrostu PKB, które mamy najwyższe wśród polskich województw. To jednak wciąż za mało, żeby dogonić inne regiony, bo nikt nie stoi w miejscu – komentuje Sławomir Sosnowski (PSL), marszałek województwa lubelskiego.

Bardziej krytycznie na dane Eurostatu patrzy opozycja. – To efekt rządów koalicji PO-PSL. Środki publiczne, w tym europejskie, nie są wydawane efektywnie, tylko przejadane na różnego rodzaju szkolenia i wielkie kampanie promocyjne, z których nie wynika nic, co dawałoby nowe miejsca pracy – mówi Marek Wojciechowski, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.

Najbogatszym regionem UE okazał się Londyn Wewnętrzny-Zachód w Wielkiej Brytanii, którego PKB per capita wyniosło aż 539 proc. unijnej średniej. Za nim uplasowały się Wielkie Księstwo Luksemburga (266 proc.), Bruxelles/Brussel w Belgii (207 proc.), Hamburg w Niemczech (206 proc.), Inner London-Wschód w Wielkiej Brytanii (204 proc.) oraz Bratysława na Słowacji (186 proc.).

Produkt Krajowy Brutto per capita, stanowi miarę całkowitej aktywności gospodarczej w regionie. Może on być stosowany dla porównania stopnia rozwoju gospodarczego regionów. (PAP)

Czytaj więcej o: lubelskie Eurostat
Gość
Gość
henryk
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2016 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może jakiś inwestor znowu uruchomi firmę i da zatrudnienie 30 osobom i będzie z czego się cieszyć i prezydent przetnie wstęgę, biskup pokropi i ogólnie coś się będzie działo. bo na razie jest wstyd i wieś.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2016 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na bonusowe wypłaty dla 83 dyrektorów poszczególnych departamentów poszło ponad 10 mln zł (średnio ponad 120 tys. zł dla każdego). Niewiele mniej kosztowały nagrody dla 54 dyrektorów regionalnych, w sumie 7,2 mln zł (średnio ponad 130 tys. zł na głowę). W sumie, aż miliard złotych wydano na zamówienia z tzw. wolnej ręki, czyli bez przetargów. A na promocję Agencji 36 mln zł.
Rozwiń
henryk
henryk (3 marca 2016 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czas obudzić mieszkańców Lublina i regionu jak można było dopuścić z 9 poz gospodarczej w kraju to spadek w rankingu prawie o 100procent  czyli spadek na 16 pozycje w kraju.Dlaczego  zamiast KOD obrona chociaż siedzib w regionie gdzie wyparowały do innych regionów .Kiedy w pokojowy sposób mieszkańcy wyjdą na ulice i powiedzą stop robienia z regionu kolonii sórowców i  podbieranie najlepszej kadry do zachodnich regionow

Rozwiń
crx
crx (3 marca 2016 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niszczenie zakładów pracy przyniosło efekty.Największy problem to drenujace Polskę zachodnie markety oraz włodarze miasta zadluzajacy przyszłe pokolenia bez pytania ich o zdanie.Będzie już tylko gorzej.

solidaruchy i postsolidaruchy tylko takie owoce pozostawią po sobie na tym ziemskim padole !!!

Rozwiń
sn
sn (3 marca 2016 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niszczenie zakładów pracy przyniosło efekty.Największy problem to drenujace Polskę zachodnie markety oraz włodarze miasta zadluzajacy przyszłe pokolenia bez pytania ich o zdanie.Będzie już tylko gorzej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!