środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Niektóre firmy wycofują się z poszukiwań gazu łupkowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2012, 18:27

W naszym regionie wykonano już kilka próbnych odwiertów.  (Wojciech Nieśpiałowski)
W naszym regionie wykonano już kilka próbnych odwiertów. (Wojciech Nieśpiałowski)

Zachodnie koncerny zwalniają tempo, ale krajowe firmy z intensywnych prac nie rezygnują.

Z wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego zrezygnował koncern Exxon Mobil. To jeden ze światowych gigantów tej branży. W naszym regionie firma miała trzy koncesje. Inne amerykańskie koncerny nie decydują się na tak drastyczne kroki. Jednak tempo prowadzonych przez nie prac zaczęło słabnąć.

– Widać, że jest zastój – przyznaje Stanisław Kurek, dyr. Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. – Zachodnie firmy działają z coraz mniejszym entuzjazmem. Koncern Chevron miał wykonywać kolejny odwiert, ale się wstrzymuje. Zakres badań ograniczyła również firma Marathon Oil.

Oficjalnie przedstawiciele koncernów zapewniają, że zaplanowane poszukiwania będą kontynuowane bez względu na decyzję Exxon Mobil. Firma ta zrezygnowała z prac w naszym kraju tłumacząc, że w badanych złożach nie znalazła wystarczających ilości gazu.

– Exxon ma sześć tzw. bloków koncesyjnych. Wywiercili po jednym otworze na dwóch obszarach. To stanowczo za mało, by ocenić zasobność złoża – uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych. – Wyniki rzeczywiście były słabe, ale dla pełnej oceny sytuacji należałoby wykonać po 2–3 odwierty w każdym z obszarów. Gdyby ktoś naprawdę chciał prowadzić poszukiwania, nie odpuściłby na tym etapie.

Czy rezygnacja Exxon Mobil miała wyłącznie podłoże ekonomiczne? – Exxon nakręcił u nas boom na gaz łupkowy. Za nim ruszyły inne firmy. Wyjście koncernu z Polski nie jest dobre, ale też niczego nie kończy – ocenia Poprawa. – W kolejce czekają już inne firmy.

Możliwe, że opuszczone miejsce zajmą polskie spółki, np. Orlen Upstream czy PGNiG. Obie firmy mają w naszym regionie aż 11 koncesji. Nie zamierzają rezygnować z poszukiwań. Orlen wykonał już otwory w Berejowie i Syczynie. Teraz szykuje się do szczelinowania.

– Większość wyników dotyczących pierwszej lokalizacji w Syczynie już do nas spłynęła. Ostateczne wnioski z badań otrzymamy z końcem miesiąca – mówi Dominika Mackiewicz, rzecznik Orlen Upstream. – Dotychczas zebrane dane wydają się być na tyle zachęcające, że przygotowania do wykonania otworu horyzontalnego już rozpoczęliśmy. Sam odwiert w gminie Wierzbica rozpoczniemy w III kwartale tego roku.

Kiedy poziomie otwory będą gotowe, wtłoczona w nie zostanie mieszanka wody, piasku i chemikaliów. Proces ten odbywa się pod olbrzymim ciśnieniem, dzięki czemu ze skał uwalnia się gaz. – Wykonanie szczelinowania zaplanowaliśmy na jesień tego roku – dodaje Mackiewicz.

Przed rozpoczęciem prac planowane są kolejne spotkania informacyjne zarówno dla Rady Gminy Wierzbica, jak i dla mieszkańców Syczyna. Orlen Upstream ma zaprezentować swoje plany i stosowaną technologię. – W tym roku planujemy wykonanie od 5 do 7 otworów poszukiwawczych. Większość na Lubelszczyźnie – zapowiada Mackiewicz. – Tu koncentrujemy wysiłki poszukiwawcze.

Orlen to nie jedyna krajowa spółka, która bada lubelskie łupki. Mimo niepowodzeń przy odwiercie w Markowoli, poszukiwania kontynuuje PGNiG. – Prace w rejonie Lubyczy Królewskiej są bardzo zaawansowane – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik firmy. W lipcu powinniśmy pobrać próbki skał. Od ich analizy uzależnione są dalsze kroki.

Ministerstwo Środowiska wydało do tej pory 26 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w naszym regionie. Większość firm rozpoczęła wiercenia w ub. roku. Na decyzje o ewentualnym wydobyciu trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
qwerty
Alicja
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2012 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Mackiewicz najpierw znajdź Waść Lubelszczyznę w Lubelskiem zanim coś powiesz..
Rozwiń
qwerty
qwerty (25 czerwca 2012 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać że Ruscy zrobią wszystko, aby u nas nie było wydobycia. Ponoć podkupili Exxon Mobile aby wcofali się z eksploatacji u nas i zaczęliu szukać na Syberii. Ciekawe czy media za parę lat o tym fakcie poinformują. Póki co zdaje się, ze jesteśmy faszerowani bzdurną medialną papką. Rozumiem, że ludzie się burzą podczas prac poszukiwawczych, bo są upierdliwe i uciążliwe zarazem, ale kto im nagadał głupot o niszczeniu środowiska to nie mam pojęcia. Skoro martwią się o zanieczyszczenie wody na głębokości kilku kilometrów, to chciałbym aby ktoś, kto zajmuje się eksploatacją, poczęstował ich szklanką takiej wody. Ciekawe czy by kopnęli w kalendarz czy nie. Toż nawet mój syn z gimnazjum wie, że woda na dużej głębokości jest skażona (absolutnie nie nadająca się do picia). Zawsze jest tak, że ci, co naj mniej więdzą robią najwięcej szumu. "Bo mietek powiedział, że Janina mu powiedziała, bo ta usłyszała od jadzi, ża na jakimś Tubie był filmik na którym mówili, że gaz łupkowy jest zły". A te cały greenpeace to powinni rozgonić i dać im status organizacji terrorystycznej. Tak jak było z Rozpudu. Powyłaziła hołota na drzewa i zadzwonili po media. Media pojechały, to zażądali kasy za zejście. Albo głośna sprawa jeszcze była z elektrownią w Bełchatowie. Prymityw jeden z drugim wspięli się na komin elektrowni i wysmarowali slogan: "STOP EMISJI CO2". Szkoda tylo, że te nieuki nie doczytały że od dobrych kilku lat z kominów wydobywa się para wodna Niezła kompromitacja.
Rozwiń
Alicja
Alicja (25 czerwca 2012 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samotnie wychowuje chorą córke,lekastwa kosztuja 600zl zarabiam 1500zl .po oplatach na zycie zostaje nam 200zl prosze o pomoc bo MOPS niechce.nr konta 42132015371338742030000001
Rozwiń
TT
TT (25 czerwca 2012 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niszczyciele WON.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!