Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 września 2017 r.
8:07

Pierwszy dzień szkoły w nowym systemie. Kuratorium: 1612 nauczycieli odeszło ze szkół

Autor: Zdjęcie autora ask
50 29 A A

Quiz: Czego nauczy nowa podstawówka

Czego nauczy nowa podstawówka

Dziś w szkołach rozlegnie się pierwszy dzwonek. Lubelskie Kuratorium Oświaty zapewnia, że szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów, a nauczyciele doskonale znają nową podstawę programową. Ci, którzy w szkołach zostają, bo wielu pracę straciło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwięcej obaw związanych z reformą edukacji mieli nauczyciele. ZNP alarmował, że w związku z reformą edukacji od 1 września pracę straci 8 933 nauczycieli, a 21 667 nie będzie miało pełnego etatu. W naszym regionie od 1 września do pracy nie wrócić nie miało 1250 nauczycieli, a 1461 pedagogów miało mieć ograniczone etaty. 

Inne dane przedstawiło w piątek kuratorium.

– Na podstawie danych uzyskanych od dyrektorów szkół należy stwierdzić, że liczba zawartych z nauczycielami nowych umów o pracę będzie większa niż umów wypowiedzianych z końcem minionego roku – podkreśla Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz KO w Lublinie.

Zarazem przyznaje, że 1612 nauczycieli odeszło ze szkół. Najwięcej, bo 739 pedagogów nie podpisało kolejnej umowy.

– Kolejna grupa nauczycieli, 380 osób, musiała odejść z powodów organizacyjnych np. konieczności połączenia oddziałów czy łączenia klas. Z kolei 269 osób podjęło decyzję o przejściu na emeryturę – wylicza Misiak.

Kuratorium nie wie jeszcze, ilu nauczycieli będzie zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Na takie informacje trzeba poczekać do początku października.

Urzędnicy podkreślają, że wielu nauczycieli, którzy stracili pracę wkrótce ją znajdą. Dyrektorzy 863 szkół i placówek województwa lubelskiego zadeklarowali, że od 1 września 2017 roku będą zawierać nowe umowy.

– W 491 szkołach podstawowych, 81 gimnazjach, 52 technikach, 47 liceach, 15 szkołach branżowych znajdą się miejsca pracy dla 2701 nauczycieli – informuje Misiak. I dodaje: – Żaden dyrektor i żaden organ prowadzący nie zgłaszał do Lubelskiego Kuratora Oświaty problemów dotyczących organizacji nowego roku szkolnego.

Żeby przygotować pedagogów do nauczania w oparciu o nową podstawę programową w specjalnych szkoleniach brał udział co najmniej jeden nauczyciel każdego przedmiotu z każdej szkoły. W sumie przeszkolono 8947 nauczycieli.

– Mniejszym, niż zakładano, zainteresowaniem cieszyły się szkolenia dotyczące nowej podstawy programowej z języka polskiego oraz języka polskiego i historii – informuje Jolanta Misiak. – Brało w nim udział 20-30 proc. planowanej liczby uczestników.

W ramach tzw. grantów kuratora, w kursach doskonalących z zakresu nowej podstawy programowej do końca roku w województwie lubelskim weźmie udział 2950 nauczycieli.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:29
Najważniejsze, że starzy towarzysze związków wszelakich zachowali etaty, wychowawstwo, nadliczbowe... I długo jeszcze tam będą, aż dorosną ich dzieci, które przejmą tą schedę ze wszystkim, łącznie z przywilejami...
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:08
dobrze że gimnazjony wygaszono bardzo dobrze
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 19:47
Tak kosztowna reforma wprowadzona z czysto politycznych pobudek. Nikt nie pokazał że jest naprawdę potrzebna. Cześć społeczeństwa na pewno oczekiwała zmian, ale większości nie podobał się sposób ich wprowadzania, o czym świadczy prawie milion zebranych podpisów. Najgorsze, że największy koszt poniosą nasze dzieci: chaos w szkole, błędy "wieku dziecięcego" systemu oraz niewiadome skutki tego eksperymentu. Podstawa programowa pisana przez PiS-owskich specjalistów słynnych z przeinaczania historii i faktów - też nie wróży nic dobrego. Również klika tysięcy zwolnionych nauczycieli to też setki ludzkich dramatów.
Tak kosztowna reforma wprowadzona z czysto politycznych pobudek. Nikt nie pokazał że jest naprawdę potrzebna. Cześć społeczeństwa na pewno oczekiwała zmian, ale większości nie podobał się sposób ich wprowadzania, o czym świadczy prawie milion zebranych podpisów. Najgorsze, że największy koszt poniosą nasze dzieci: chaos w szkole, błędy "wieku dziecięcego" systemu oraz niewiadome skutki tego eksperymentu. Podstawa programowa pisana przez PiS-owskich specjalistów słynnych z przeinaczania historii i faktów - też nie wróży nic dobrego.... rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:52
Spoko przekwalifikujcie się...na sprzątaczki pobrudźcie sobie rączki. niech uczą ci co się nadają anie ci co wypalili się i wyżywają na dzieciakach, za własne porażki.
Avatar
Karol / 4 września 2017 o 18:37
Jerzy napisał:
undefined napisał:
Dalej piszecie swoje "ludu smoleński". Czy naprawdę nie interesuje was edukacja w tym kraju? Tzw. reforma cofnie nas do średniowiecza. W podstawach nie ma nic innowacyjnego, jest za to dużo błędów.
Sredniewiecze to czas największego rozkwitu, powstały uniewersytety.więc cieszylibysmy sie gdyby nastal czas średniwoeicza. jakich błędów? może konkrety?, bo większych błędów niż przez ostatnie kilka lat nie widziałem. Wasza innowacyjnośc to wkładanie młodym ludziom ogromu wiedzy w jak najkrótszym czasie. topowoduje , ze potencjalny uczen wieksze pół zapomina po ukończeniu szkoły.  
 tu chodzi o edukację powszechną ( masową )  , a nie szkołę dla nielicznych , jaką byłu średniowieczne uniwersytety. w Polsce zdaje się tylko jeden. Uniwersytet w Krakowie , jako Studium Generale ukończyło 6 studentów na wydziale Atrium ponieważ działał tylko 6 lat. widac jak duży był zasięg tego rozkwitu. wznowił działalność dopiero w r. 1400
 tu chodzi o edukację powszechną ( masową )  , a nie szkołę dla nielicznych , jaką byłu średniowieczne uniwersytety. w Polsce zdaje się tylko jeden. Uniwersytet w Krakowie , jako Studium Generale ukończyło 6 studentów na wydziale Atrium ponieważ działał tylko 6 lat. widac jak duży był zasięg tego rozkwitu. wznowił działalność dopiero w r. 1400 rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:15
Dokladnie w Biedronce na rękę dają 2212zł (3080 brutto), tak przynajmniej oklamuje Jeronimo w swych reklamach i pracy nie trzeba brać do domu. To jak panie Pedagodzy podpiszecie umowy, czy dalej bawicie się w udowadnianie, że 6+3+3, nie rowna się 8+4?
Avatar
:) :) :) / 4 września 2017 o 18:07
Marian napisał:
Jerzy napisał:
undefined napisał:
 Dalej piszecie swoje "ludu smoleński". Czy naprawdę nie interesuje was edukacja w tym kraju? Tzw. reforma cofnie nas do średniowiecza. W podstawach nie ma nic innowacyjnego, jest za to dużo błędów.
Sredniewiecze to czas największego rozkwitu, powstały uniewersytety.więc cieszylibysmy sie gdyby nastal czas średniwoeicza. jakich błędów? może konkrety?, bo większych błędów niż przez ostatnie kilka lat nie widziałem. Wasza innowacyjnośc to wkładanie młodym ludziom ogromu wiedzy w jak najkrótszym czasie. topowoduje , ze potencjalny uczen wieksze pół zapomina po ukończeniu szkoły.  
Średniuowiecze to czas największego rozwoju?? Nie rozśmieszaj! Ty chyba już skończyłeś pisią edukację :) A to, że z nabytej w szkole wiedzy nawet dużą część się zapomina, to normalne i oczywiste. Nie o to chodzi, aby być chodzącą encyklopedią, rzucającą faktami i datami, ale o to, by rowinąć umysł i umiejętność odnalezinia potrzebnej wiedzy w źródłach. Naprawdę sądzisz, że teraźniejsze pisie programy nauczania wtłoczą dzieciom wiedzę na wieki wieków? Nie! Bo to się nie da i wcale nie o to chodzi.
Marian napisał:
Według mnie chodzi o to, żeby podnieść poziom nauczania nie pisiemi programami, ale odtrąceniem programów stworzonych przez folksdojców i zrównoważyć płynącą z wrażych mediów demoralizację społeczeństwa. 
rozwiń
Avatar
Stefan / 4 września 2017 o 18:03
To co piszecie pokazuje , że nie macie żadnej wiedzy o oświacie. Po pierwsze nie jest możliwe żeby uczniowie 5 września nie mieli planu lekcji, plan jest gotowy już w końcu sierpnia i tak jest we wszystkich szkołach. A ty gościu napisdz do jakiej szkoły dziecko chodzi, sprawdzimy. Po drugie nauczyciele mają 1,5 etatu, bo za PO wprowadzono słynny art 30 KN, a dzisejsza reforma na skutek nacisku związków zawodowych utrzymała ten zapis. Organom prowadzącym nie opłaca się zatrudniać nauczycieli na tzw. gołym etacie. Co do poziomu nauczania zadam pytanie, czy dzisiejsi dobrzy nauczyciele zaczną uczyć gorzej? Nie dajmy sie zwariowac.
To co piszecie pokazuje , że nie macie żadnej wiedzy o oświacie. Po pierwsze nie jest możliwe żeby uczniowie 5 września nie mieli planu lekcji, plan jest gotowy już w końcu sierpnia i tak jest we wszystkich szkołach. A ty gościu napisdz do jakiej szkoły dziecko chodzi, sprawdzimy. Po drugie nauczyciele mają 1,5 etatu, bo za PO wprowadzono słynny art 30 KN, a dzisejsza reforma na skutek nacisku związków zawodowych utrzymała ten zapis. Organom prowadzącym nie opłaca się zatrudniać nauczycieli na tzw. gołym etacie. Co do poziomu nauczania za... rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 17:31
Nauczyciele UWAGA są wolne miejsca w biedronkach roznoszenie ulotek w rolnictwie każda praca nie hańbi
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 17:28
Wystarczy zdelegalizować tę komuszą organizację ZNP i poziom kształcenia od razu wzrośnie. i będzie więcej pieniędzy na szkolnictwo a nie na utrzymanie tej bandy nierobów jaką jest ZNP i osobiście ich szef.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:29
Najważniejsze, że starzy towarzysze związków wszelakich zachowali etaty, wychowawstwo, nadliczbowe... I długo jeszcze tam będą, aż dorosną ich dzieci, które przejmą tą schedę ze wszystkim, łącznie z przywilejami...
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:08
dobrze że gimnazjony wygaszono bardzo dobrze
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 19:47
Tak kosztowna reforma wprowadzona z czysto politycznych pobudek. Nikt nie pokazał że jest naprawdę potrzebna. Cześć społeczeństwa na pewno oczekiwała zmian, ale większości nie podobał się sposób ich wprowadzania, o czym świadczy prawie milion zebranych podpisów. Najgorsze, że największy koszt poniosą nasze dzieci: chaos w szkole, błędy "wieku dziecięcego" systemu oraz niewiadome skutki tego eksperymentu. Podstawa programowa pisana przez PiS-owskich specjalistów słynnych z przeinaczania historii i faktów - też nie wróży nic dobrego. Również klika tysięcy zwolnionych nauczycieli to też setki ludzkich dramatów.
Tak kosztowna reforma wprowadzona z czysto politycznych pobudek. Nikt nie pokazał że jest naprawdę potrzebna. Cześć społeczeństwa na pewno oczekiwała zmian, ale większości nie podobał się sposób ich wprowadzania, o czym świadczy prawie milion zebranych podpisów. Najgorsze, że największy koszt poniosą nasze dzieci: chaos w szkole, błędy "wieku dziecięcego" systemu oraz niewiadome skutki tego eksperymentu. Podstawa programowa pisana przez PiS-owskich specjalistów słynnych z przeinaczania historii i faktów - też nie wróży nic dobrego.... rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:52
Spoko przekwalifikujcie się...na sprzątaczki pobrudźcie sobie rączki. niech uczą ci co się nadają anie ci co wypalili się i wyżywają na dzieciakach, za własne porażki.
Avatar
Karol / 4 września 2017 o 18:37
Jerzy napisał:
undefined napisał:
Dalej piszecie swoje "ludu smoleński". Czy naprawdę nie interesuje was edukacja w tym kraju? Tzw. reforma cofnie nas do średniowiecza. W podstawach nie ma nic innowacyjnego, jest za to dużo błędów.
Sredniewiecze to czas największego rozkwitu, powstały uniewersytety.więc cieszylibysmy sie gdyby nastal czas średniwoeicza. jakich błędów? może konkrety?, bo większych błędów niż przez ostatnie kilka lat nie widziałem. Wasza innowacyjnośc to wkładanie młodym ludziom ogromu wiedzy w jak najkrótszym czasie. topowoduje , ze potencjalny uczen wieksze pół zapomina po ukończeniu szkoły.  
 tu chodzi o edukację powszechną ( masową )  , a nie szkołę dla nielicznych , jaką byłu średniowieczne uniwersytety. w Polsce zdaje się tylko jeden. Uniwersytet w Krakowie , jako Studium Generale ukończyło 6 studentów na wydziale Atrium ponieważ działał tylko 6 lat. widac jak duży był zasięg tego rozkwitu. wznowił działalność dopiero w r. 1400
 tu chodzi o edukację powszechną ( masową )  , a nie szkołę dla nielicznych , jaką byłu średniowieczne uniwersytety. w Polsce zdaje się tylko jeden. Uniwersytet w Krakowie , jako Studium Generale ukończyło 6 studentów na wydziale Atrium ponieważ działał tylko 6 lat. widac jak duży był zasięg tego rozkwitu. wznowił działalność dopiero w r. 1400 rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:15
Dokladnie w Biedronce na rękę dają 2212zł (3080 brutto), tak przynajmniej oklamuje Jeronimo w swych reklamach i pracy nie trzeba brać do domu. To jak panie Pedagodzy podpiszecie umowy, czy dalej bawicie się w udowadnianie, że 6+3+3, nie rowna się 8+4?
Avatar
:) :) :) / 4 września 2017 o 18:07
Marian napisał:
Jerzy napisał:
undefined napisał:
 Dalej piszecie swoje "ludu smoleński". Czy naprawdę nie interesuje was edukacja w tym kraju? Tzw. reforma cofnie nas do średniowiecza. W podstawach nie ma nic innowacyjnego, jest za to dużo błędów.
Sredniewiecze to czas największego rozkwitu, powstały uniewersytety.więc cieszylibysmy sie gdyby nastal czas średniwoeicza. jakich błędów? może konkrety?, bo większych błędów niż przez ostatnie kilka lat nie widziałem. Wasza innowacyjnośc to wkładanie młodym ludziom ogromu wiedzy w jak najkrótszym czasie. topowoduje , ze potencjalny uczen wieksze pół zapomina po ukończeniu szkoły.  
Średniuowiecze to czas największego rozwoju?? Nie rozśmieszaj! Ty chyba już skończyłeś pisią edukację :) A to, że z nabytej w szkole wiedzy nawet dużą część się zapomina, to normalne i oczywiste. Nie o to chodzi, aby być chodzącą encyklopedią, rzucającą faktami i datami, ale o to, by rowinąć umysł i umiejętność odnalezinia potrzebnej wiedzy w źródłach. Naprawdę sądzisz, że teraźniejsze pisie programy nauczania wtłoczą dzieciom wiedzę na wieki wieków? Nie! Bo to się nie da i wcale nie o to chodzi.
Marian napisał:
Według mnie chodzi o to, żeby podnieść poziom nauczania nie pisiemi programami, ale odtrąceniem programów stworzonych przez folksdojców i zrównoważyć płynącą z wrażych mediów demoralizację społeczeństwa. 
rozwiń
Avatar
Stefan / 4 września 2017 o 18:03
To co piszecie pokazuje , że nie macie żadnej wiedzy o oświacie. Po pierwsze nie jest możliwe żeby uczniowie 5 września nie mieli planu lekcji, plan jest gotowy już w końcu sierpnia i tak jest we wszystkich szkołach. A ty gościu napisdz do jakiej szkoły dziecko chodzi, sprawdzimy. Po drugie nauczyciele mają 1,5 etatu, bo za PO wprowadzono słynny art 30 KN, a dzisejsza reforma na skutek nacisku związków zawodowych utrzymała ten zapis. Organom prowadzącym nie opłaca się zatrudniać nauczycieli na tzw. gołym etacie. Co do poziomu nauczania zadam pytanie, czy dzisiejsi dobrzy nauczyciele zaczną uczyć gorzej? Nie dajmy sie zwariowac.
To co piszecie pokazuje , że nie macie żadnej wiedzy o oświacie. Po pierwsze nie jest możliwe żeby uczniowie 5 września nie mieli planu lekcji, plan jest gotowy już w końcu sierpnia i tak jest we wszystkich szkołach. A ty gościu napisdz do jakiej szkoły dziecko chodzi, sprawdzimy. Po drugie nauczyciele mają 1,5 etatu, bo za PO wprowadzono słynny art 30 KN, a dzisejsza reforma na skutek nacisku związków zawodowych utrzymała ten zapis. Organom prowadzącym nie opłaca się zatrudniać nauczycieli na tzw. gołym etacie. Co do poziomu nauczania za... rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 17:31
Nauczyciele UWAGA są wolne miejsca w biedronkach roznoszenie ulotek w rolnictwie każda praca nie hańbi
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 17:28
Wystarczy zdelegalizować tę komuszą organizację ZNP i poziom kształcenia od razu wzrośnie. i będzie więcej pieniędzy na szkolnictwo a nie na utrzymanie tej bandy nierobów jaką jest ZNP i osobiście ich szef.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 4 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 0 0

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 22 6

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 34 34

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 24 10

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 2

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.