niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Szpitale protestowały, NFZ nie zmienił zdania

Dodano: 13 lipca 2017, 19:47

37 lecznic z województwa lubelskiego znalazło się w sieci szpitali opublikowanej przez lubelski NFZ. Od 1 października będą one miały zagwarantowane pieniądze przez kolejne cztery lata<br />
37 lecznic z województwa lubelskiego znalazło się w sieci szpitali opublikowanej przez lubelski NFZ. Od 1 października będą one miały zagwarantowane pieniądze przez kolejne cztery lata

NFZ nie uwzględnił protestów szpitala MSWiA w Lublinie, Ośrodka Kardiologii Inwazyjnej „Ikardia” w Nałęczowie i kliniki Ado-Med w Chełmie dotyczących tzw. sieci szpitali. Z kolei te złożone przez szpital „papieski” w Zamościu w ogóle nie zostały rozpatrzone

W przypadku szpitala MSWiA protest dotyczył interpretacji „sieciowych” przepisów. Placówka wnioskowała o ujęcie w tzw. sieci poradni specjalistycznych przy ul. Spokojnej w Lublinie. – Zgodnie z przepisami poradnia przyszpitalna jest komórką organizacyjną podmiotu leczniczego zlokalizowaną w tej samej co szpital dzielnicy. A w tym przypadku poradnie są w dzielnicy Śródmieście, zaś szpital przy ul. Grenadierów – w dzielnicy Felin – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ i dodaje: – Kryterium ustawowej definicji poradni przyszpitalnej nie zostało spełnione, dlatego protest nie został uwzględniony.

Zaznacza, że świadczenia realizowane w poradniach specjalistycznych przy ul. Spokojnej będą – jak do tej pory – finansowane w ramach umowy z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Z kolei niepubliczne ośrodki „Ikardia” i Ado-Med protestowały, bo w ogóle nie zostały zakwalifikowane do sieci. – Placówki te nie mogły być włączone do sieci szpitali, bo nie spełniają podstawowego założenia tego systemu w zakresie zagwarantowania kompleksowości i ciągłości udzielanych świadczeń – wyjaśnia Bartoszek. – Pacjent skierowany do szpitala powinien uzyskać, poza świadczeniami szpitalnymi, dodatkowo ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne oraz świadczenia rehabilitacyjne stosownie do swoich potrzeb zdrowotnych. A te placówki mają tylko jeden profil.

Oznacza to, że realizują pojedyncze, oderwane od siebie procedury medyczne, nie zapewniając tym samym kompleksowej i ciągłej opieki. – Placówkom medycznym, które nie zostały zakwalifikowane do sieci szpitali, przysługuje prawo udziału w ogłoszonych przez NFZ postępowaniach konkursowych – przypomina Bartoszek.

Z możliwości złożenia protestu skorzystał też szpital „papieski” w Zamościu. Jak jednak tłumaczy rzeczniczka lubelskiego NFZ, nie podlegał on rozpatrzeniu. Szpital złożył dwa protesty i wnioskował o uwzględnienie w umowie sieciowej świadczeń realizowanych w poradni rehabilitacyjnej i stacji dializ.

– Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wskazuje, jakie zakresy i rodzaje świadczeń mają być udzielane w ramach umowy „sieciowej”. Nie dotyczy to m.in. dializy otrzewnowej lub hemodializy, jak również świadczeń w poradni rehabilitacyjnej, które będą finansowane na dotychczasowych zasadach – tłumaczy Bartoszek.

Szpitale mogą się odwołać od decyzji dyrektora lubelskiego NFZ do prezesa Funduszu. Na razie nie wiadomo, czy któraś placówka z tego skorzystała.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lipca 2017 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czegoś nie rozumiem - skoro można dać odstępstwo od przepisów p.poż. to dlaczego nie można dać Szpitalowi MSWiA odstępstwa od tego idiotycznego przepisu ? Przychodnia na spokojnej jest jedną z największych w Lublinie, gdzie istnieje możliwość leczenia na tzw. NFZ a nie płacenia po 150 zł za poradę zmęczonego życiem doktorka w Luksmedzie czy Sanitasie. Odebranie jej finansowania to wyrok śmierci dla emerytów ze śródmieścia i połowy czechowa. Tylko czy PIS pomyślał, że ci emeryci to w 99% ich elektorat ?
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję, że zmienią się przepisy i Przychodnie przy MSWiA się utrzymają na NFZ bo mą tam naprawdę super specjalistów, a przecież to nie ich wina, że mają siedzibę w innych dzielnicach.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2017 o 06:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a szpital na peryferiach w Dęblinie z pajacem dyrektorem wszedł, skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ch...j z NFZ! Człowiek się nie liczy, jego zdrowie ani problemy. Liczą się chore procedury, a nie chorzy pacjenci.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech te placówki które nie zostały zakwalifikowane do sieci stan się szpitalami. Otworzą wszystkie oddziały, nawet medycynę paliatywna.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!