sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Lublin: Koniec spalarni odpadów medycznych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2008, 09:25

Ludzkie tkanki, zakrwawione opatrunki, zużyte igły i strzykawki jechały z całej Lubelszczyzny na ulicę Jaczewskiego w Lublinie.

Tam, na tyłach szpitala klinicznego nr 4 działała spalarnia odpadów medycznych, jedyna taka w regionie.

- Właśnie ją zamykamy, ponieważ bezpieczeństwo pracowników było zagrożone - mówi Marian Przylepa, dyrektor szpitala. - Zostawiliśmy tylko dwa urządzenia kupione za własne pieniądze. Będą pracować na potrzeby naszego szpitala. Pozostałe wymagały wymiany na nowe, na które nie mamy pieniędzy. Potrzeba 5-6 mln złotych. Urząd Wojewódzki oraz Uniwersytet Medyczny nie są zainteresowane zainwestowaniem.

Spalarnia przyjmowała odpady z całego regionu. - Utylizowaliśmy odpady po kosztach. Pod takim warunkiem Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego kupował kiedyś do niej wyposażenie - mówi Przylepa. - Jednak awarie sprzętu zdarzały się coraz częściej. Aż zaczęły zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

Spalarnia przerabiała 2,7 ton odpadów na dobę. Korzystały z niej szpitale, przychodnie, gabinety stomatologiczne i lekarskie. - Już dostały wypowiedzenia umów bądź dostaną niebawem - mówi Marta Podgórska, rzecznik prasowy szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. - Chociaż spalarnia już nie spala, do końca roku będzie zbierać odpady od kontrahentów i wywozić do spalarni pod Kraków. Musimy się wywiązać z umów.

Spalarnia z Jaczewskiego dzieliła lubelski rynek odpadów medycznych z firmą Utylimed mieszczącą się przy szpitalu MSWiA w Lublinie. Ta druga jednak utylizuje odpady w sposób chemiczny, nie spalając ich. Ma czasową decyzję wojewody na działalność. - Mamy pozwolenie na działalność do końca roku. Ja bym nie przesądzał, że tamta spalarnia przestaje działać - mówi jeden z pracowników. - Czy miasto i województwo pozwolą sobie na pozbycie się jedynej spalarni w regionie? Nie sądzę. Sposób termiczny to jedyny dopuszczony prawem.
(STEP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!