sobota, 17 lutego 2018 r.

Lubelskie

Niefrasobliwość radnych z Baranowa

Nie będzie już opozycji w gminie Baranów. Wszystkich pięciu radnych z ugrupowania poprzedniego wójta, nie złożyło na czas oświadczeń majątkowych i na najbliższej sesji utracą mandaty. A gminę czeka dogrywka wyborów.

Wszystko przez zmienione przepisy, które nakładają na każdego radnego, wójta, burmistrza i prezydenta obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego w terminie 30 dni od daty ślubowania. Kto tego nie zrobił, straci mandat. A w poprzedniej kadencji wstrzymywano tylko wypłacanie diety.
W gminie Baranów (powiat puławski) termin składania oświadczeń majątkowych upłynął 30 grudnia. Zrobiło to dziesięciu z piętnastu radnych, ale żaden z opozycji, należący do ugrupowania poprzedniego wójta Marka Kuźmy.

Radni zasłaniają się brakiem znajomości przepisów lub krótką pamięcią. - Zupełnie o tym zapomniałem. Kiedy po Nowym Roku zapytałem, czy jeszcze mogę to zrobić, okazało się, że już musztarda po obiedzie - rozkłada ręce radny Bogdan Koksa. Inny radny tłumaczy, że w gminie znajdowało się jego oświadczenie złożone w kwietniu ubiegłego roku. - Myślałem, że jest jeszcze ważne, a składać muszą tylko nowi radni - mówi Stanisław Mazurek.

Radny Władysław Skwarek o tym, że straci mandat, dowiedział się dopiero od nas. - Tak? Nie wiedziałem. No, ale trudno się mówi.
Oprócz nich z oświadczeniami spóźnili się także Józef Moskal i Kazimierz Joński. Przewodniczący Rady Gminy dziwi się zbiorowej niefrasobliwości radnych opozycji. - Przecież rozdałem wszystkim oświadczenia do wypełnienia. Ale w końcu to ich strata. Na najbliższej sesji rada podejmie uchwałę o wygaśnięciu ich mandatów - mówi Jan Nowak.

- Najpierw Rada Gminy musi stwierdzić wygaśniecie mandatów. Jeśli tego nie zrobi, wkracza wojewoda - tłumaczy Lech Gajzler z biura prawnego Państwowej Komisji Wyborczej. Dodaje: - Wojewoda zarządza wybory uzupełniające w ciągu trzech miesięcy od daty stwierdzenia przez radę wygaśnięcia mandatu.
Do urn pójdą ponownie mieszkańcy tych wsi, z których startowali zapominalscy radni. - Nie po to startowałem, żeby od razu złożyć mandat. Dlatego zamierzam jeszcze raz kandydować - zapowiada Stanisław Mazurek.
rp

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!