sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Majątków nie ujawnili, posady stracili

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2007, 19:06
Autor: Rafał Panas

Czterech wójtów i dwóch burmistrzów pożegna się z urzędem

Nie złożyli w terminie oświadczeń majątkowych lub informacji o biznesach prowadzonych przez ich żony. Wczoraj wojewoda ujawnił ich nazwiska. W ich gminach będą nowe wybory.

Samorządowcy mieli 30 dni, od daty ślubowania, na przedstawienie swoich oświadczeń majątkowych. W przypadku pozostałych dokumentów miesiąc od dnia wyboru ich na urząd. Ale nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku. Mandat wygaśnie więc wójtom: Dariuszowi Łobejce (gm. Jabłoń), Stanisławowi Jóźwikowi (gm. Wohyń), Czesławowi Małyszkowi (gm. Goraj), Witoldowi Rybakowi (gm. Łopiennik Górny) oraz burmistrzom: Grzegorzowi Duni (Kazimierz Dolny) i Janowi Skibie (Zwierzyniec).

- Jest tyle przepisów do ogarnięcia. Nie zapamiętałem, że termin złożenia oświadczenia majątkowego jest inny niż termin złożenia informacji o działalności żony. Spóźniłem się z tym drugim - tłumaczy wójt Stanisław Jóźwik.
- To wielkie nieporozumienie. Według stosowanej interpretacji spóźniłem się z informacją o działalności gospodarczej żony o trzy dni. Czy to wystarczający powód, żeby pozbawić mandatu człowieka, którego mieszkańcy wybrali większością głosów w wolnych wyborach? - pyta retorycznie burmistrz Kazimierza Dolnego.
Teraz rady wspomnianych wyżej gmin muszą przegłosować wygaśnięcie mandatów wójtów lub burmistrzów. Jeśli tego nie zrobią, decyzje podejmie wojewoda. Ponowne wybory, finansowane z kasy państwa, odbędą się za trzy miesiące od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Wójtowie i burmistrzowie, którzy stracili posady będą mogli wystartować ponownie. - Nie wiem, czy to zrobię - mówi wójt Jóźwik - Muszę ochłonąć.

Dziś wojewoda powinien mieć informacje o oświadczeniach złożonych przez przewodniczących rad gmin i radnych. Pisaliśmy już, że mandaty straci pięciu spóźnialskich radnych z gm. Baranów oraz jeden z gm. Żyrzyn. W gminach liczących mniej niż 20 tys. mieszkańców będą wybory uzupełniające, w większych gminach do rady wejdą kolejne osoby z listy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!