piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Odwierty gazu ziemnego w Długowoli (gm. Stężyca) są już gotowe. Za kilka dni nastąpi rozpoczęcie eksploatacji złóż. Pierwszymi użytkownikami tego gazu będą zajmujący się uprawą kwiatów (anturium i róż) dwa gospodarstwa ogrodnicze w Stężycy, należące do braci Jarosława i Dariusza Ptaszków.
Złoża w Długowoli odkryto w latach sześćdziesiątych minionego wieku, kiedy rozpoczęto tu prace geofizyczne. Ze względu na niedoskonałość technologii, nie potrafiono ich jednak wówczas należycie udokumentować. Do robót tych przystąpiono ponownie w 1993 roku. W ich wyniku niedawno wykonano 8 odwiertów, wśród których sześć jest gazowych, a jeden - techniczny. Jeden ma służyć do eksploatacji ropy naftowej znajdującej się na głębokości 2600 m.
- Stężycki gaz zalega stosunkowo płytko, bo na głębokości około 2350 metrów - informuje Józef Potera, zastępca dyrektora Sanockiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu. - Wstępnie jego zasoby obliczane są na 1-1,5 mld metrów sześciennych. Gaz ten nie zawiera domieszek szkodliwych, dzięki czemu nie trzeba inwestować w kosztowne instalacje technologiczne.
Budowa gazociągu na skalę przemysłową rozpocznie się za około dwa miesiące. Zostanie on poprowadzony w rejon Ryk.
Z gazu płynącego nim będą mogli wówczas korzy-
stać mieszkańcy Dęblina, Puław i Ryk, a nawet puławskie Zakłady Azotowe.
- Lokalny gazociąg średniego ciśnienia ma długość około 6,5 km - mówi Jarosław Ptaszek, główny inicjator jego budowy. - Biegnie on nie tylko przez Długowolę, ale także częściowo wzdłuż lokalnej szosy wojewódzkiej Puławy-Warszawa. Pozwoli to nie tylko nam z niego korzystać, ale również mieszkańcom pobliskich wsi m.in. Pawłowic, Piotrowic, Paprotni, Brzezć, Drachalicy.
Dotychczas na Lubelszczyźnie odkryto 3 złoża gazu ziemnego. W Ciecierzynie od dłuższego czasu gaz wydobywany jest z głębokości prawie 4 km. Znaczące złoża gazu znajdują się w rejonie Świdnika Dużego i Mełgwi. Ich zasobność oceniana jest na około 2 mld m sześc. gazu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!