wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nie zarejestrujesz psa - kara. Nie zapłacisz podatku - będzie cię ścigał Urząd Miasta. Nie dopilnujesz zwierzaka - konsekwencje wyciągnie Straż Miejska.

Od trzech miesięcy strażnicy miejscy w Świdniku prowadzą kontrolę psów. Znamy już jej pierwsze rezultaty.
- Z naszych ustaleń wynika, że w mieście zarejestrowany jest zaledwie co trzeci pies - mówi Dariusz Mańka, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. - Na razie tylko informujemy właścicieli o obowiązku rejestracji. Ale od wakacji będziemy wlepiać kary.
W niektórych przypadkach kontrola wykazała niezwykle ciekawy proceder.
- Zdarzało się, że właściciele rejestrowali psy... poza Świdnikiem. Na przykład na kogoś ze swojej rodziny mieszkającego w Lublinie. A wszystko po to, żeby płacić niższy podatek - opowiada Mańka.
W Świdniku opłata za psa to 55 złotych rocznie, w Lublinie płaci się 50. A jeśli Azora rejestruje emeryt albo osoba mająca już jednego psa zapłaci połowę tej sumy.
- Proceder został wykryty. Na razie poprosiliśmy te osoby o przerejestrowanie zwierząt, które faktycznie mieszkają w Świdniku a nie Lublinie. Jeśli się nie zastosują, będziemy karać - zapowiada komendant Mańka.
W wyniku kontroli powstaje spis zwierząt. Na razie w wersji papierowej. Posłuży do stworzenia komputerowej bazy danych, która będzie działała od początku przyszłego roku.
- Szacujemy, że mamy w Świdniku około 4000 psów i wszyscy ich właściciele powinni zapłacić podatek. Ale żeby tego przypilnować, zwierzak musi być zarejestrowany - mówi Ryszard Sudoł, zastępca burmistrza Świdnika. - Wtedy od razu będziemy wiedzieć, kto zalega z podatkiem, albo nie płaci w ogóle.
Władze miasta planują też dodatkowe działania.
- Będziemy częściej odławiać wałęsające się zwierzaki. Jeśli złapiemy zarejestrowanego psa z numerkiem na obroży, to właściciel będzie go musiał odebrać. I wytłumaczyć się, dlaczego jego pupil biegał po ulicy bez opieki - dodaje burmistrz Sudoł.
Na razie władze miasta wydały ulotkę informującą o karach za posiadanie nie rejestrowanego psa. Mają ją dostać wszyscy właściciele czworonogów. Ale to się zmieni. Wtedy posiadaczom psiaków nie będzie już wręczana ulotka, ale blankiet mandatu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!