sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Mełgiewska: Zdesperowani mieszkańcy blokowali ulicę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2011, 16:02
Autor: (jsz)

Blokada przed wytwórnią Budimexu.  (Bartłomiej Żurawski )
Blokada przed wytwórnią Budimexu. (Bartłomiej Żurawski )

Mieszkańcy dzielnicy Hajdów-Zadębie zablokowali dojazd do wytwórni asfaltu przy ul. Mełgiewskiej. Twierdzą, że ciężarówki jeżdżą tamtędy nielegalnie, a zakład działa bez zezwolenia. Do podobnej opinii skłania się nadzór budowlany.

Przed wytwórnią zebrało się dziś kilkunastu protestujących. Zablokowali wjazd samochodami. Ciężarówki z kruszywem musiały dojeżdżać od strony ul. Metalurgicznej.

– Tam, zgodnie z przepisami powinien być wjazd. Ten od ul. Mełgiewskiej jest nielegalny – mówi Jacek Sałasiński, jeden z protestujących mieszkańców. – W rezultacie samochody jeżdżą nam pod oknami. To oznacza hałas i potworny pył.

Zakład postawiła firma Budimex, która zajmuje się przebudową ul. Mełgiewskiej. Po zakończeniu inwestycji ma być on przeniesiony w inne miejsce.

– Niech budują, ale zgodnie z przepisami – mówi Leszek Motyka, mieszkaniec dzielnicy. – Skoro jest możliwość dojazdu od ul. Metalurgicznej, to dlaczego z tego nie korzystają? Rozumiem, że tak może być wygodniej, ale nie kosztem ludzi.

Mieszkańcy są rozgoryczeni

Twierdzą, że firma miała zamknąć sporny wjazd jeszcze w sobotę. Tymczasem ciężarówki z kruszywem kursowały przez Mełgiewską przez cały weekend.

– Wcześniejsze uruchomienie drugiego wjazdu było niemożliwe ze względów technicznych – usłyszeliśmy od kierownika budowy. – Zrobiliśmy to dopiero dziś. Brama przy ul. Mełgiewskiej jest już nieczynna.

To nie uspokoiło protestujących, którzy utrzymali blokadę. Obawiają się, że ciężarówki będą korzystać z pobliskiej polnej drogi, która biegnie od ul. Mełgiewskiej. Tuż obok zamkniętego przejazdu.
– Nie wiem, jak będzie. Nie mogę jej zamknąć – przyznaje kierownik.

Zdaniem mieszkańców, zakład działa bez ważnego pozwolenia na użytkowanie. Obecni na miejscu przedstawiciele Budimexu przyznali, że nie mają zezwolenia. Zastrzegli jednak, że to, co dzieje się w zakładzie, to nie produkcja, a próbne uruchomienie instalacji. Po południu przy wytwórni umieszczono tablicę, informującą, że jest to plac budowy.

W piątek zakład kontrolował nadzór budowlany

– Stwierdzono, że instalacja była użytkowana mimo braku zezwolenia – mówi Robert Lenarcik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Firma wyjaśniła, że jest to rozruch techniczny. Musimy dokładnie zbadać sprawę, będziemy jednak szli w kierunku ukarania inwestora. Jeśli trwała tam produkcja, firmie grożą olbrzymie kary.

Budimex odpiera wszelkie zarzuty

– Od tygodnia trwa rozruch wytwórni i potrwa jeszcze tydzień – mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik spółki. – W tym czasie wykonuje się próbne produkcje masy o różnych parametrach oraz badania laboratoryjne masy. Dopiero po zakończeniu rozruchu można otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ostateczna ocena nadzoru budowlanego. Zakład skontrolują jeszcze przedstawiciele urzędu miasta. Sprawdzą czy inwestor spełnił wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
hahaha
adrian
gosc
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hahaha
hahaha (6 września 2011 o 16:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' timestamp='1315252362' post='527009']
ŻAŁOSNY TO TY JESTEŚ CZŁOWIEKU TUTAJ 30 LAT TEMU NIE BYŁ TEREN PRZEMYSŁOWY TYLKO SPOKOJNA DZIELNICA I DZIAŁKI NA KTÓRYCH LUDZIE UPRAWIAJĄ DO DZISIAJ WARZYWA KTÓRE TY WPIERDZIELASZ I TO CHYBA CI POWINNO WYSTARCZYĆ
[/quote]


30 lat temu? czyli w 1981 roku Twoim zdaniem nic tam nie bylo? Wytrzyj synek gila spod nosa, i idz wpierdzielac te swoje marchewki
Rozwiń
adrian
adrian (6 września 2011 o 05:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problem jest chyba o wiele szerszy. Jeżeli mieszkańcy - nie mając żadnych możliwości kontrolnych ani wiedzy specjalistycznej - dostrzegli bez trudu że Firma nie wykonała obowiązków wynikających z decyzji środowiskowej to pytam gdzie są organy Państwa które tego powinny pilnować. Czy przypadkiem nie jest tak że nikt tego nie sprawdza. Popieram mieszkańców Hajdowa. BUDIMEX odejdzie i zostawi zdegradowane środowisko a koszty poniesie społeczeństwo Lublina. Tak ważna rzecz jak pozwolenie na użytkowanie chroni właśnie osoby trzecie przed niezgodnym z przepisami wykonaniem inwestycji. Zwróćcie Państwo uwagę - bo ja wybrałem się wczoraj na wycieczkę w okolice Mełgiewskiej ile masy asfaltowej w ramach tzw prób wylał już BUDIMEX - są to kilometry (układane są 2 warstwy). Mam obawy że zabraknie Firmie czasu na wystapienie o pozwolenie na użytkowanie jeżeli będzie tak ostro próbował produkcję. Apeluję do organów kontrolnych np. NIK żeby przyjrzeli się w jaki spsób decyzje środowiskowe są wdrażane i kontrolowane bo obawiam się że jest to wierzchołek góry.
Rozwiń
gosc
gosc (5 września 2011 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLECAM!!!!!
polskawita.pl/?pwid=9e0cdc0bc45f4c469acac89f2972f2e0
Rozwiń
TemiDa
TemiDa (5 września 2011 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Pasażer26' timestamp='1315238935' post='526885']
Bez asfaltu nie ma nawierzchni dróg - z księżyca ich nie dowiozą !
A Budimex wygrał przetarg na budowę stadionu i zaplecza na Krochmalnej !
[/quote]

Wygrał "przetarg" tak jak otrzymał pozolenie na uruchomienie wytwórni?
Tm ma być usprawiedliwienie bezprawia? Co byś zrobił z firmą mającą budować Twój dom gdybyś się dowiedział, że działa z naruszeniem prawa?
Rozwiń
VAREA
VAREA (5 września 2011 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' timestamp='1315252362' post='527009']
ŻAŁOSNY TO TY JESTEŚ CZŁOWIEKU TUTAJ 30 LAT TEMU NIE BYŁ TEREN PRZEMYSŁOWY TYLKO SPOKOJNA DZIELNICA I DZIAŁKI NA KTÓRYCH LUDZIE UPRAWIAJĄ DO DZISIAJ WARZYWA
KTÓRE TY WPIERDZIELASZ I TO CHYBA CI POWINNO WYSTARCZYĆ
[/quote]to prawda
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!