niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Miasto nie chce tonąć w śmieciach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2006, 11:02
Autor: Fabian Plapis

Władze Janowa nie radzą sobie z rosnącą górą odpadów. Zwłaszcza teraz, gdy mieszkańcy robią letnie porządki i wszystkie niepotrzebne przedmioty wywożą na nieczynne od siedmiu miesięcy wysypisko.

- Śmieci fruwają po okolicznych polach. Jaka to wizytówka dla miasta! - oburzają się janowscy radni. - Oprócz tego, że jest brudno i nieestetycznie, to śmieci zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Bo wysypisko jest przecież bezpośrednio przy ruchliwej drodze krajowej.
Stare wysypisko nie funkcjonuje już od stycznia. Umiejscowione było przy wyjeździe z miasta w kierunku Biłgoraja. Teraz śmieci składowane są na nowoczesnym wysypisku wybudowanym za unijne pieniądze w Borownicy. Niestety, dotychczasowe przyzwyczajenia mieszkańców Janowa i okolic biorą górę. Śmieci wywożą na zamknięte wysypisko i najczęściej wysypują je przed bramą wjazdową.
- Czasami decydują o tym również koszty. Większość śmieci to odpady nieposortowane. Ludziom nie chce się tego robić. Zwłaszcza że trochę to kosztuje - mówi Jacek Bielecki, komendant Straży Miejskiej w Janowie Lubelskim. - Za wywiezienie tony śmieci na nowe wysypisko trzeba zapłacić ponad 140 złotych. Dlatego wywożą je gdzie tylko mogą.
Radni postanowili walczyć z tym procederem. A do walki z mieszkańcami wysypującymi nielegalnie śmieci wysłali właśnie Straż Miejską. - Dzieje się to najczęściej w weekendy i w te dni poleciliśmy straży zorganizowanie tam dyżurów - tłumaczy Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. - Myślę, że jeżeli pierwsze osoby zostaną ukarane, to kolejne będą się zastanawiały nad tym, czy wysypać śmieci w tym miejscu. I czy warto dla tych kilku złotych być narażonym nie tylko na mandat, ale i na wstyd
Za nielegalny wywóz śmieci strażnicy mogą ukarać mandatem nawet do 500 złotych. Do tego trzeba będzie jeszcze uprzątnąć śmieci, wywieźć je na nowe wysypisko i tam też zapłacić.
To jednak nie odstrasza ludzi. Wjeżdżając do miasta drogą, a jest to droga krajowa, nie sposób nie zaobserwować rosnącej z dnia na dzień góry śmieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!