wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Mieli pomagać, chociaż nie wiedzieli jak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2013, 21:16

Aby móc uczestniczyć w akcjach ratunkowych czy gaśniczych, strażak  ochotnik musi zaliczyć odpowiedn
Aby móc uczestniczyć w akcjach ratunkowych czy gaśniczych, strażak ochotnik musi zaliczyć odpowiedn

Bezpieczeństwo Kontrola Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie ryckim wykazała, że w sześciu jednostkach nie było ani jednego wyszkolonego strażaka.

Komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach skontrolowała jednostki ochotnicze z całego powiatu. Okazało się, że część z nich – choć mają odpowiedni sprzęt i ludzi gotowych do udziału w akcjach – w ogóle nie powinna w nich uczestniczyć. – Wykryto nieprawidłowości polegające na niewłaściwej liczbie osób przeszkolonych – mówi kpt. Jarosław Lasek z PSP w Rykach.

Najgorzej wypadli ochotnicy z gmin: Kłoczew, Ryki i Ułęż. Sześć jednostek OSP w ich terenu otrzymało ocenę niedostateczną. – Nie było tam żadnego przeszkolonego strażaka – podkreśla Lasek. – Może nie mieli czasu przyjechać na szkolenia, może mieli inne zajęcia. Pamiętajmy, że ochotnicy nie są zawodowymi strażakami. Nie są zatrudnieni w straży pożarnej, tylko pracują w innych miejscach.

Tyle że, aby móc uczestniczyć w akcjach ratunkowych czy gaśniczych, muszą zaliczyć odpowiednie szkolenie. – Część strażaków z tych jednostek je przechodziła, ale na starych zasadach – mówi Franciszek Jerzy Filipek z Urzędu Gminy w Kłoczewie. – Niedawno zasady się zmieniły i szkolenie trwa dłużej. Teraz trzeba je zaliczyć na podstawie nowych przepisów.

Tuż po ogłoszeniu wyników kontroli szkolenia zorganizowała komenda PSP z Ryk. Trwa od początku marca, zwykle w weekendy. – Uczestniczy w nim 169 osób z całego powiatu ryckiego – mówi kpt. Lasek. – Także z tych sześciu jednostek.

– Położyliśmy większy nacisk na szkolenie – mówi Filipek. – Uznaliśmy, że każdy strażak z naszej gminy musi być przeszkolony, ubezpieczony i musi przejść badania lekarskie. Koszty tych dwóch ostatnich pokrywa gmina.

– Teraz strażacy ochotnicy są na szkoleniu podstawowym, do końca roku dowódcy wezmą udział w kolejnych – zapowiada Filipek. To pierwsze potrwa do początku maja.

A co z bezpieczeństwem mieszkańców do tego czasu? – Na terenie tych trzech gmin funkcjonuje kilkanaście jednostek straży pożarnej, państwowej i ochotniczej – podkreśla Lasek. – Jednostki, w których nie było przeszkolonych strażaków, nie są w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Te, które są, wypadły w kontroli bardzo dobrze i przez cały czas normalnie działają.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Powiśle112
Strażak gm. Ułęż
druchosp
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Powiśle112
Powiśle112 (4 kwietnia 2013 o 20:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Rykach nie ma jakichś wielkich problemów ze szkoleniem. Choćby dlatego, że jednostek OSP do przeszkolenia jest stosunkowo mało (51). Tutaj problem polegał na tym, że to jednostki nawaliły a nie PSP. Albo ktoś nie chciał, albo zapomniał, albo przegapił.
Inna sprawa, że problem dotyczy jednostek, które albo nie posiadają wozów bojowych (minimum klasy GLM), albo nie uczestniczą w działaniach z uwagi na znikomą ilość interwencji na swoim terenie.
Rozwiń
Strażak gm. Ułęż
Strażak gm. Ułęż (4 kwietnia 2013 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akurat jestem strażakiem ochotnikiem z gm. Ułęż. Szkolenia podstawowe i uzupełniające są organizowane przynajmniej raz do roku. W tamtym roku przeszedłem szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego i szkolenie na dowódców. Jeżeli ktoś chce to akurat ze szkoleniami nie jest tak ciężko. Dwa szkolenia w tamtym roku mimo że moja jednostka nie należy do KSRG.
Rozwiń
druchosp
druchosp (4 kwietnia 2013 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dokładnie tak kolego kmpsp lublin doprosić sie szkolenia dla dowódców osp graniczy z cudem. kontrolować osp można (nawet trzeba) bym powiedział. ale najpierw to należło by takie szkolenie zorganizować
Rozwiń
sadgf
sadgf (4 kwietnia 2013 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkolenia ma bezpłatnie prowadzic KM/KP PSP więc ja bym najpierw sprawdził jak było z dostępnością do tych szkoleń dla członków OSP bo bywa ciężko.
Innyi slowy na takie skzolenie cięzko się dostać bo PSP nie wyrabia z organizowaniem kursów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!