Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 maja 2010 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Mieszkańcy Lubelszczyzny źle oceniają Palikota. Poseł: ludzie mi ufają

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 42 A A

Janusz Palikot zniechęca do głosowania na PO – wynika z badań zleconych przez przeciwników szefa lubelskiej Platformy. Znamy szczegóły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Zamówiliśmy badania i delikatnie mówiąc ich wynik jest dla Janusza Palikota niepochlebny - mówił dzisiaj dziennikarzom poseł Włodzimierz Karpiński konkurent Palikota w walce o przywództwo nad lubelską PO.

Badania - zamówione przez cześć lubelskich parlamentarzystów PO - przeprowadziła w tym tygodniu na próbie 500 dorosłych mieszkańców Lubelszczyzny firma Lokalne Badania Społeczne. Widzieliśmy ich wyniki.

Palikota rozpoznaje niemal 9 na 10 badanych. Ale 42 proc. znających tego polityka, ocenia jego działalność negatywnie, 35 proc. neutralnie, a 17 proc. pozytywnie.

Co wynika jeszcze z badań zamówionych przez zwolenników Karpińskiego? Palikot kojarzony jest jako polityk ogólnokrajowy. Większość badanych twierdzi, że zrobił dla regionu tyle samo złego co dobrego, 26 proc. że więcej złego, a 17 proc., że więcej dobrego. Najbardziej krytyczne są kobiety, ludzie w wieku 40–49 lat, mieszkańcy Lublina oraz wyborcy PiS.

Ponad połowa badanych twierdzi, że to, co robi poseł z Lublina zniechęca do głosowania na Platformę, 30 proc. ma odmienne zdanie. Mieszane uczucia ma niemal połowa zwolenników PO.

Badani mieszkańcy widzą w pośle człowieka m. in. niespokojnego, nieobliczalnego, nie okazującego szacunku innym ludziom. Jednocześnie doceniają jego inteligencję, uważają za sympatycznego oraz kompetentnego.

Poseł Palikot napisał nam dzisiaj w SMS-ie, że ma profesjonalne badania (na próbie 1000-osobowej), z których wynika, że większość mieszkańców Lubelszczyzny ocenia go bardzo dobrze. Mają to też potwierdzać badania krajowe "gdzie jestem na 9 miejscu zaufania w Polsce. Natomiast Karpiński ma rozpoznawalność na poziomie 3 procent!”.

Pojedynek na sondaże to jedna z ostatnich odsłon walki o przywództwo w Platformie na Lubelszczyźnie.

Co obiecują delegaci
Obaj konkurenci zabiegali o głosy działaczy jeżdżąc od kilku tygodni po regionie. – Mam poparcie zdecydowanej większości delegatów. Tak wynika z deklaracji. Głosowanie będzie wolnym wyborem wolnych ludzi w wolnościowej partii – mówi Włodzimierz Karpiński. Zwolennicy Palikota przekonują, że to on ma przewagę.

– Musiałoby wyłamać się ok. 80 delegatów. To nierealne – stwierdza Piotr Sawicki współpracownik Palikota i szef PO w powiecie lubelskim. – Dobrze, że choć pod koniec kadencji tego zarządu partii koledzy wykrzesali z siebie trochę energii i odwiedzają powiaty. W niektórych byli pewnie pierwszy raz.

Delegaci często mówią to, co chce usłyszeć odwiedzająca ich delegacja. Np. powiat tomaszowski w całości ma popierać Karpińskiego, ale kilka osób miało też zapewnić o wierności Palikotowi.

Lokalne układanki
Przeciwnicy Palikota liczyli, że po smoleńskiej katastrofie poseł na dłużej zaszyje się w kamienicy na Starym Mieście lub w domu na Suwalszczyźnie. Tymczasem Palikot pokrzyżował im szyki i tydzień temu wrócił do polityki. Z nową fryzurą, numerem telefonu komórkowego, w okularach i ciemnej marynarce zapewnia, że się zmienił. I na całego zaangażował się w kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego.

Jednak w lubelskiej rozgrywce chodzi nie tylko o to czy komuś odpowiada styl uprawiania polityki przez kontrowersyjnego posła.

W grę wchodzą lokalne układy. Np. część działaczy chce przegranej Palikota, bo wtedy pozycję straci Stanisław Żmijan – jedyny poseł, który go wspiera. Liczą, że jeśli wpływy starci Żmijan, to schedę po nim we wschodniej Lubelszczyźnie przejmie senator Józef Bergier, zwolennik Karpińskiego.

Schetyna, naciski i bzdury
Według środowej "Gazety Wyborczej Lublin” partyjna centrala próbowała namówić lubelskich działaczy na kompromis. Nic z tego nie wyszło. Karpiński zapewnił dziennikarza, że pola bitwy nie opuści.

A rywalizacja bywa ostra. – Za Karpińskim stoi Grzegorz Schetyna – przekonywał Janusz Palikot. Karpiński odpiera zarzuty: – Podczas publicznego spotkania wstał człowiek i powiedział, że jest jednoznacznie naciskany żeby zagłosować przeciwko mnie – mówi Karpiński, ale szczegółów nie zdradza.

Niedawno wśród lubelskich polityków gruchnęła pogłoska, że za poparcie Palikota marszałek Krzysztof Grabczuk straci stanowisko. – Bzdura, bzdura, bzdura. My robimy kampanię pozytywną, chcemy współpracy – stwierdza Karpiński.

"Osoba, która przez większość kariery wyróżniała się bezpardonowymi atakami na konkurentów, dziś pragnie uchodzić za wyważonego polityka. Ktoś, kto nigdy nie przebierał w słowach, dziś zastanawia się nad każdym swoim krokiem. Człowiek, będący przykładem politycznego awanturnika, dziś chce się jawić jako kompetentny fachowiec. Czy to autentyczne? Miejmy nadzieję” – pisze na blogu poseł Magdalena Gąsior Marek, co można odczytać jako prztyczek dla Jarosława Kaczyńskiego, ale i Palikota.

Będą killerami?
"Jeśli przeanalizujemy pozycję liderów regionalnych dwóch największych partii w najważniejszych regionach zobaczymy, że każdy z nich musi być killerem. Inaczej nie będzie szanowany w gronie innych killerów w Warszawie, podczas spotkań zarządów partii. Także przez prezesa czy przewodniczącego” – tłumaczy Eryk Mistewicz, specjalista od marketingu politycznego, w wydanej kilka dni temu książce "Anatomia Władzy”.

– Są wyjątki od reguły. Tutaj nie będzie wyrzynania. Dla nas ważne są wybory samorządowe. Potrzebujemy zgranej drużyny żeby je wygrać – mówi nam człowiek z obozu kontrowersyjnego posła.

– Nie ma ludzi Palikota, nie ma ludzi Karpińskiego. Jest wspólna Platforma. Ja w to wierzę, działam dla idei, a nie dla koniunktury – mówi Karpiński. Zapowiada, że po jego zwycięstwie zarekomenduje konkurenta żeby zasiadł we władzach krajowych partii. Palikot również obiecał, że po wygranych wyborach, Karpiński zostanie w zarządzie regionu PO.

Jednak przez ostatnich kilka lat PO była sceną brutalnych bratobójczych walk o władzę. Opisaliśmy je w listopadzie w "Krwawej historii lubelskiej Platformy”. Na placu boju pozostali m. in. Zyta Gilowska i Dariusz Piątek.


Pozostałe informacje

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium