niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Mieszkańcy Pliszczyna mają problem z dojazdem do Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2010, 21:01
Autor: Dominik Smaga

Nie mają czym dojechać rano do pracy, a pomocy szukają nawet u posła Palikota. Pasażerowie podmiejskiej linii 22 z Pliszczyna do Lublina protestują przeciw drastycznym cięciom w rozkładzie jazdy. Lubelski ZTM odsyła ich do wójta, a wójt mówi, że to przewoźnik powinien się do niego zgłosić.

Linia 22 kursuje z samego centrum Lublina przez Wólkę do leżącej zaledwie kilkaset metrów za granicą Lublina pętli autobusowej w Pliszczynie. Od ośmiu lat nie jest obsługiwana przez MPK, ale przez przewoźnika prywatnego, Autobusowe Konsorcjum Lubelskie.

To AKL uznało, że część kursów mu się nie opłaci i postanowiło z nich zrezygnować, a Zarząd Transportu Miejskiego takie zmiany zatwierdził. Od Nowego Roku autobusy w ogóle nie kursują w soboty i niedziele, a w dni powszednie później wyruszają na trasę i wcześniej z niej zjeżdżają.

Od dwóch tygodni mieszkańcy Pliszczyna walczą o przywrócenie zlikwidowanych kursów. ZTM, zapowiadając zmiany od razu uprzedził, że na razie nie zamierza w żaden sposób uzupełniać luki w rozkładzie jazdy.

Zarząd oświadczył, że nie wzmocni obsady tej linii pojazdami MPK ani też nie wydłuży do Pliszczyna części kursów linii 39, która niegdyś docierała aż do ul. Zabytkowej. Pasażerowie zostali na lodzie.

Protestujący wysłali swoje pismo w tej sprawie nie tylko do Zarządu Transportu Miejskiego, ale też do posła Janusza Palikota.

„W chwili obecnej do pracy dojeżdżamy o godz. 6 i spóźniamy się co na dłuższą metę nie będzie tolerowane przez pracodawców. Gdzie mamy się odwołać, aby skutecznie załatwić naszą prośbę” – czytamy w liście, który dotarł także do naszej redakcji.

Sugerują, że jeśli już przewoźnik chciał wycofać się z części kursów, to mógł wybrać te po godz. 12 lub 13, gdy pasażerowie są w szkole lub w pracy.

Po tym liście Zarząd Transportu Miejskiego zmienił zdanie. – Rozmawialiśmy już o wznowieniu kursów o godzinie 4.55 i 17.50 w dni powszednie oraz kilku kursów w soboty – mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM. Ale jest jeden warunek: do kursów AKL musi dopłacić gmina Wólka.

– Bardzo chętnie podejdziemy do tematu, ale niech AKL najpierw zgłosi się do nas z propozycją – stwierdza Włodzimierz Hofa, wójt Wólki.

A pan nie może sam zapytać ich o ofert – To ja mam ich prosić? Oni działają na tym rynku i to im nie wyszło.

Konsorcjum jest gotowe do rozmów. – Jeśli wójt chce, możemy złożyć ofertę jako pierwsi – deklaruje Artur Motyl, szef AKL.

Problemy z linią 22 powinny zniknąć, gdy uprawomocni się wynik rozstrzygniętego wczoraj przez ZTM przetargu na obsługę m.in. linii 29 i gdy ZTM stanie się zleceniodawcą dla przewoźnika, który będzie kursować na tej trasie. Do tego czasu nie ma żadnej władzy nad linią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ziggy
~gość~
Jasiozborka
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ziggy
ziggy (25 stycznia 2010 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
robert napisał:
czyli jak zwykle w Wólce... Dobrze, że to juz ostatnia kadencja pana Hofy....

a może p. hofa(nie pomyłka lecz ten pan nie zasługuje na pisanie o nim wielka literą) jest koronowany na to stanowisko
Rozwiń
~gość~
~gość~ (14 stycznia 2010 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hwdp napisał:
A co ma do tego tematu MPK? To Zarząd Transportu Miejskiego ustala rozkłady i trasy przejazdu danych linii.MPK jest tylko wykonawcą zleconych mu przez ZTM tras i linii ale tego nie zauważyłeś.Najlepiej o wszystko oskarżać MPK,pewnie nie odśnieżone ulice to też wina MPK.JEBNIJ się w łeb zanim coś napiszesz.KULTURA powinna być wyznacznikiem udziału na każdym forum............niestety niektórym jej brakuje.
Rozwiń
Jasiozborka
Jasiozborka (14 stycznia 2010 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Linia 52 miała nie jeździć dawno,wójt twierdził że busy do łęcznej wystarczająco często jeżdżą.Zmiana stanowiska nastąpiła gdy mieszkańcy Borka zaczęli zbierać podpisy o referendum w sprawie odwołania tegoż człowieka.
Rozwiń
Pliszczynianka
Pliszczynianka (14 stycznia 2010 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co grozisz mi??
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2010 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pliszczynianka napisał:
A linia 52 jeździ na osiedle Borek, chociaż tam też mało kto jeździ i tak ogromna rzesza mieszkańców np. Wólki pakuje się do dwójek a odległość zbliżona jak do Pliszczyna. No tylko że pewnie pracownicy gminy by nie dojechali do pracy, więc na dopłatę za 52 jest kasa a na 22 nie ma.chyba nie jeździsz tym autobusem...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!