niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Mieszkańcy Smug dojadą miejskim autobusem do Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2011, 18:07

Malwina Siennicka i Maria Golianek cieszą się z decyzji radnych. Mieszkanki gminy Jastków liczą, że
Malwina Siennicka i Maria Golianek cieszą się z decyzji radnych. Mieszkanki gminy Jastków liczą, że

Mieszkańcy Smug, Snopkowa czy Natalina będą mogli bez problemu dostać się do Lublina. Do końca roku zostaną ustalone trasy przejazdu autobusów i liczba kursów.

– Mieszkamy 3 kilometry od granic miasta, a komunikacyjnie jesteśmy odcięci od świata i zamknięci na życie kulturalne Lublina – żali się Agnieszka Weinberger-Zarzycka, mieszkanka Snopkowa w gminie Jastków.

– Sporo osób jeździ do Lublina, bus prywatnego przewoźnika nie wystarcza, jest za mały. Poza tym stan techniczny pojazdu pozostawia wiele do życzenia – przekonuje Dorota Nakonieczna, która także mieszka w Snopkowie. – Na godz. 6 nie mamy jak dojechać do pracy, bo bus odjeżdża z przystanku w Smugach o 5.45. Z kolei do końcowego przystanku linii nr 18 mamy 3 km. Autobusy miejskiego przewoźnika jeżdżą tylko do Dąbrowicy, a u nas są dwie niewykorzystane pętle autobusowe.

O problemie mieszkańców podlubelskiej gminy pisaliśmy już we wrześniu. Już wtedy radny Robert Żyśko postulował, aby trasę Lublin–Smugi obsługiwały miejskie autobusy. Żyśko przygotował też projekt uchwały w sprawie zobowiązania wójta do zapewnienia regularnego transportu zbiorowego na terenie gminy Jastków.

Sprawa stanęła na sesji w ostatni piątek. "Za” głosowało 8 radnych, 2 było przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.

– Cieszę się, że udało się przekonać do sprawy radnego z Natalina. Z drugiej strony dziwi mnie podejście radnych, którzy zagłosowali przeciwko, ale wcześniej zgłaszali poprawki do projektu tej uchwały.

Do końca miesiąca radni mają czas, aby zgłosić wójtowi swoje propozycje dotyczące połączeń autobusowych z Lublinem.

– Moim obowiązkiem będzie rozeznanie się, jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców i rozmowy z przewoźnikami – mówi Zbigniew Samoń, wójt Jastkowa. – Trzeba będzie ustalić, gdzie te autobusy mają jeździć. Jaka będzie długość poszczególnych tras i liczba kursów. Myślę, że w ślad za mieszkańcami Smug pójdą też inni, którzy będą zgłaszać swoje potrzeby. Jeśli ustne deklaracje ze strony przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie się nie zmienią, to do 1 km gmina będzie dopłacać ok. 4 zł. Po ustaleniu wszystkich szczegółów zostanie ustalona pełna kwota, która będzie potrzebna na ten cel.

– Mam nadzieję, że w grudniu rozpoczną się negocjacje z przewoźnikami – liczy radny Żyśko.
Konkretne propozycje wójt gminy ma przedłożyć radnym do końca tego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wit
krzysztof
weronika
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wit
wit (30 grudnia 2012 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Żyśko i jego POmysły na rządzenie gminą doprowadzą do teg co zrobiła PO w kraju . Bezrobocie i POgarda dla ludzi starszych. Na dodatek upolitycznienie gminy i jej uzależnienie od wpływów PO.
Rozwiń
krzysztof
krzysztof (24 kwietnia 2012 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli idziemy tym tropem to jeszcze niedawno "3" miał dalej końcowy ale przecież tez ma 1-2-3 km od GRANIC miasta; oj długo by opowiadać, więc ci mieszkańcy snopkowa, którzy mówią, że we wszytskie strony gminy jastków dojeżdża mpk chyba nie wiedzą co mówią bo jak na arzie tylko do nich dojeżdżą DALEJ a w przypadku innych autobus ma końcowy za raz za granicami miasta w przeciwieństwie do ósemki na przykład ale pewnie ktos dopłaca i mają kursy w normalnych liczbach a nie osiem dziennie
Rozwiń
weronika
weronika (16 kwietnia 2012 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
aha, zapomniałam dodać ze te 4 zł to jedna cena dla wszytskich bo nie ma ulgowych, jedynie bilet miesięczny u pryawtnego przewoźnika, który równiez w weekendy jeździ co 3 godziny... a autobus 32 i 32 bis jeździł do snopkowa pewnie wtedy jak do i do nas jeździło 47 i 39 (teraz numery zinnymi trasamia ale coś takiego było;) pozdrawiam
Rozwiń
weronika
weronika (16 kwietnia 2012 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
poza tym wiadomo, że tutaj jeźdża busy itd bo aleja warszawska to jak sama nazwa wskazuje wylotówka i jedna z głównych tras tylko czy to wszystko? czy to czyjas wina?
Rozwiń
weronika
weronika (16 kwietnia 2012 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
między innymi dlatego, że u was to "rzadki początek" a potem będą jeździły częściej a u nas oprócz "prywatnego przewoźnika" jeżdża busy za 4 zł... i tez nie jest pewne czy rano w weekend zmieścisz się (zapchane), jeżdżą o różnej godzinie... po prostu u nas żadnego radnego to nie intersuje także gratuluje a nie tylko o 18 zapewniali, ze przedłużą tak jak to czytam w róznych artykułach... ale co tam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!