Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 września 2012 r.
19:26
Edytuj ten wpis

Mikołajek ma już protezy nóżek. Dzięki zbiórce nakrętek

0 7 A A
Mikołaj właśnie skończył dwa lata. Urodził się bez nóżek (Archiwum rodzinne)
Mikołaj właśnie skończył dwa lata. Urodził się bez nóżek (Archiwum rodzinne)

Mikołaj Janeczko z Dęblina ma już protezy nóżek. Teraz jego rodzice zbierają na rączki. Nie proszą o pieniądze, ale o plastikowe nakrętki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mikołaj właśnie skończył dwa lata. Urodził się bez nóżek, a jego rączki kończą się przed stawami łokciowymi. Po raz pierwszy pisaliśmy o nim rok temu, gdy jego rodzice rozpoczęli akcję zbierania plastikowych nakrętek. Udało się zebrać 50 ton! Firma recyklingowa zapłaciła za nie 50 tys. zł. To wystarczyło na zakup dwóch protez nóżek. Mikołaj zaczął już uczyć się na nich chodzić.

– To trudne. Po piętnastu minutach jest cały spocony i bardzo zmęczony. Ale nie narzeka. Myśli, że po prostu tak ma być – mówi Joanna Janeczko, mama chłopca. – Lekarze powiedzieli nam, że nigdy nie będzie chodził zupełnie sam. Ale ja w to nie wierzę, bo takie protezy dostała wcześniej pewna dziewczynka i chodzi na nich samodzielnie.

Trzy razy w tygodniu chłopiec jeździ do Puław na rehabilitację. Na protezach ćwiczy też w domu. – Najbardziej mu się podoba, że jest wysoko, widzi to, co inni i ma teraz swoje wymarzone buty – dodaje mama chłopca.

Protezy nóżek kosztowały 40 tys. zł. – Są zrobione trochę na wyrost, więc wystarczą na kilka lat. Trzeba będzie potem wstawić w nie stawy kolanowe, a co pół roku wymieniać koszyk biodrowy. To kosztuje 5-6 tysięcy złotych – mówi pani Joanna.

Z pieniędzy za nakrętki udało się kupić protezy rączek. Na razie tylko kosmetyczne. – Niechętnie w nich chodzi, bardziej mu przeszkadzają niż pomagają. W przyszłości chcemy kupić mu protezy elektryczne, w których można poruszać placami i sterować za pomocą ruchów mięśni. Ale na razie jest na to za mały. Będzie mógł z nich korzystać, kiedy będzie miał 5–6 lat – mówi pani Joanna.

Takie protezy są bardzo drogie. Jedna "ręka” kosztuje ok. 400 tys. zł. – Mamy więc 3–4 lata, żeby zebrać pieniądze – nie traci optymizmu mama Mikołajka.

Nie wyrzucaj! Zbieraj

Plastik z nakrętek (np. po napojach, produktach spożywczych, środkach chemicznych) jest surowcem wtórnym. Skupują go firmy zajmujące się recyklingiem. Za 1 kg nakrętek można dostać kilkadziesiąt groszy, a czasami nawet ok. 1 zł.

Punktów zbiórki nakrętek dla Mikołaja Janeczko jest kilkadziesiąt, m.in. w Dęblinie, Puławach, Białej Podlaskiej i Zamościu. Pełna lista na stronie www.mikolajek.bnx.pl (zakładka "wyślij korki”).Korki dla Mikołajka możesz przynieść do naszej redakcji (Lublin, Krakowskie Przedmieście 54, II piętro).

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemysław Leniak / 18 września 2012 o 21:05
Asiu jeszcze nie dziękuj jeszcze na rączki pozbieramy
Sebę pozdrów.
Avatar
Joanna / 18 września 2012 o 21:01
Dziekujemy wszystkim serdecznie za pomoc dla Mikołaja . Naprawde jest to dla nas MEGA ważne że tak wielu ludzi nas wspiera ))))))))))))))))))))))))))
Avatar
MAREK / 17 września 2012 o 11:53
A JEDNAK NIE JEST TAK ŹLE Z TYM NASZYM ZKOMPUTERYZOWANYM I KOMERCYJNYM SPOŁECZEŃSTWEM! BRAWO, AŻ SIE DUSZA RADUJE! SAM ZACZYNAM ZBIERAĆ OD DZISIAJ. GRATULUJĘ!
Avatar
llubellak@op.pl / 17 września 2012 o 11:34
niedługo zaniosę dwie torby nakrętek! jedną zbieram w domu i już jest prawie pełna, druga jest w pracy. będzie tego trochę. trzymam kciuki za rodziców i za Mikołajka. na pewno im się uda! wierzę w to!
Avatar
Przemek / 17 września 2012 o 11:18
Super koszulka!

Kolejna siatka nakrętek już u mnie prawie pełna.
Avatar
Przemek / 17 września 2012 o 11:16
Super wiadomość!
U mnie w domu jest już prawie pełna kolejna siatka nakrętek dla Mikołaja.

A za koszulkę Ramonesów dodatkowe pozdrowienia
Avatar
Marek / 17 września 2012 o 07:36
Poniatowa razem z Mikołajkiem !!!
[url="http://e-poniatowa.pl/rusza-ii-edycja-zbiorki-nakretek-dla-mikolajka-janeczko/"]http://e-poniatowa.pl/rusza-ii-edycja-zbiorki-nakretek-dla-mikolajka-janeczko/[/url]
Avatar
Przemysław Leniak / 18 września 2012 o 21:05
Asiu jeszcze nie dziękuj jeszcze na rączki pozbieramy
Sebę pozdrów.
Avatar
Joanna / 18 września 2012 o 21:01
Dziekujemy wszystkim serdecznie za pomoc dla Mikołaja . Naprawde jest to dla nas MEGA ważne że tak wielu ludzi nas wspiera ))))))))))))))))))))))))))
Avatar
MAREK / 17 września 2012 o 11:53
A JEDNAK NIE JEST TAK ŹLE Z TYM NASZYM ZKOMPUTERYZOWANYM I KOMERCYJNYM SPOŁECZEŃSTWEM! BRAWO, AŻ SIE DUSZA RADUJE! SAM ZACZYNAM ZBIERAĆ OD DZISIAJ. GRATULUJĘ!
Avatar
llubellak@op.pl / 17 września 2012 o 11:34
niedługo zaniosę dwie torby nakrętek! jedną zbieram w domu i już jest prawie pełna, druga jest w pracy. będzie tego trochę. trzymam kciuki za rodziców i za Mikołajka. na pewno im się uda! wierzę w to!
Avatar
Przemek / 17 września 2012 o 11:18
Super koszulka!

Kolejna siatka nakrętek już u mnie prawie pełna.
Avatar
Przemek / 17 września 2012 o 11:16
Super wiadomość!
U mnie w domu jest już prawie pełna kolejna siatka nakrętek dla Mikołaja.

A za koszulkę Ramonesów dodatkowe pozdrowienia
Avatar
Marek / 17 września 2012 o 07:36
Poniatowa razem z Mikołajkiem !!!
[url="http://e-poniatowa.pl/rusza-ii-edycja-zbiorki-nakretek-dla-mikolajka-janeczko/"]http://e-poniatowa.pl/rusza-ii-edycja-zbiorki-nakretek-dla-mikolajka-janeczko/[/url]
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a 72 z nich złożyło przysięgę. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia]
galeria

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia] 0 0

Koncerty przed CSK to nie wszystkie atrakcje tegorocznych KULturaliów. W sobotę na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (al. Racławickie 14) odbył się widowiskowy pokaz fireshow.

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach 2 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna pokonał na swoim stadionie Raków Częstochowa 2:1, ale wciąż nie może być pewny utrzymania na zapleczu Lotto Ekstraklasy. Losy zielono-czarnych rozstrzygną się w ostatniej kolejce. Kibice poza meczem łęcznian będą także nasłuchiwać wieści z Częstochowy i Głogowa

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności"

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności" 2 0

Pierwszą na Lubelszczyźnie darmową wypożyczalnię trójkołowych rowerów uruchomiły Warsztaty Terapii Zajęciowej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie. Pięć takich pojazdów przekazała im Fundacja Eco Textil

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 6 9

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 22 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 12 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 5 2

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 34 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 6 6

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 18 7

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 31 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!