sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Mimo milionów na ratunek PKS Wschód, mogą być zwolnienia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2011, 20:42
Autor: Rafał Panas

Samorząd przejął PKS Wschód m.in. po to, żeby uporządkować zaniedbany dworzec i jego okolice (Wojcie
Samorząd przejął PKS Wschód m.in. po to, żeby uporządkować zaniedbany dworzec i jego okolice (Wojcie

3,5 mln zł wpompowali radni wojewódzcy w PKS Wschód. Prawdopodobnie jednak firma i tak nie uniknie cięć kursów i zwolnień pracowników.

PKS Wschód, który rocznie przewozi ok. 8 mln pasażerów, należy do samorządu województwa lubelskiego od roku. W tym tygodniu radni przegłosowali wsparcie finansowe dla przewoźnika. Firma dostanie 3,5 mln złotych.

– Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na spłatę zobowiązań wobec dostawcy paliwa – mówi Teresa Królikowska, prezes PKS Wschód.

Ubiegłoroczny wzrost cen paliw w PKN Orlen mocno nadszarpnął budżet PKS Wschód. – Drastyczny wzrost cen odczuli wszyscy przewoźnicy. Nasze koszty były większe o prawie 3 mln zł – mówi Królikowska.
W grudniu przewoźnik kupił 30 ekonomicznych mercedesów sprinterów. Jednak pozostałe z 300 pojazdów nadal zużywają olbrzymie ilości paliwa. Przewoźnik ma w sumie 700 tys. zł straty i ok. 10 mln zł zobowiązań, w większości wobec dostawców paliw.

Władze województwa zgodziły się wpompować pieniądze w PKS Wschód, bo boją się czarnego scenariusza. Przewoźnik negocjuje z Orlenem spłatę zobowiązań, ale w ostateczności koncern paliwowy mógłby wejść na hipotekę terenu przedsiębiorstwa na lubelskim Podzamczu.

– Nie jesteśmy dobrymi wujkami. Firma dostała pieniądze, pod warunkiem że wprowadzi program restrukturyzacyjny – zastrzega marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

Władze firmy przygotowały w ubiegłym roku plan naprawczy, ale teraz muszą go zmienić. Nie wypalił np. pomysł na ratowanie kasy firmy wpływami ze sprzedawanego majątku. Nie udało się spieniężyć nieruchomości w Krasnymstawie – kierownictwo PKS Wschód liczyło, że tylko na tym zarobi 2 mln zł.

Teraz najprawdopodobniej konieczne będą zdecydowane działania: likwidacje linii, którymi nie chcą jeździć pasażerowie – głównie między małymi miejscowościami, gdzie nie chcą jeździć też mniejsi przewoźnicy – oraz idące za tym zwolnienia w liczącej 660 osób załodze.

– Nasze największe koszty to paliwo i wynagrodzenia – przyznaje prezes Królikowska. Dodaje, że zwolnienia nie są przesądzone, bo zarząd firmy szuka innych rozwiązań, np. skrócenie czasu pracy kierowców.

Nierentowne PKS przejmują od państwa również inne województwa. Tak się stało np. w kujawsko-pomorskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ewa
Gość
Krystyna
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewa
ewa (1 kwietnia 2011 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie lub Pani pracownik PKS numer IP jest do ustalenia, Życzę miłego weekendu mam nadzieje, że dziennikarze dotrą do osoby, która chce terroryzować ludzi i blokuje wonność słowa. Macie państwo szanse na pokazanie swoich umiejętności.
Z poważaniem
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2011 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='muza' timestamp='1301639013' post='457458']
CO ZA TŁUK ZROBIŁ PREZESEM TĄ BABINĘ - NIEUDACZNIKA Z PSL- TO JEST CHYBA JUŻ SZCZYT GŁUPOTY- A MOŻE JESZCZE KRÓLIKOWSKA NA DO SEJMU BY CHCIAŁA, TE CHŁOPY TO JUŻ CAŁKIEM ZGŁUPIAŁY ŻEBY NA TĄ BABINĘ GŁOSOWAĆ
[/quote]
Panie lub Pani pracownik numer IP jest do ustalenia,Życzę miłego weekendu z tą myślą i do zobaczenia w poniedziałek.
Z poważaniem
Rozwiń
Krystyna
Krystyna (1 kwietnia 2011 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego zwolnienia w tej branży nie zaczną się od stanowisk nieproduktywnych i nikomu niepotrzebnych (poza samymi zainteresowanymi i ich rodzinami którzy im to stanowisko załatwili)a generujących najwięcej strat??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Rozwiń
PKS
PKS (1 kwietnia 2011 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie lub Pani pracownik numer IP jest do ustalenia, a za ujawnianie danych objętych ochroną danych osobowych i tajemnicą przedsiębiorstwa - dyscyplinarka jak nic!!!
Życzę miłego weekendu z tą myślą i do zobaczenia w poniedziałek.
Z poważaniem
PKS
[quote name='peks' timestamp='1301640571' post='457480']
700 tyś to tylko za styczeń Panie redaktorze, proszę następnym razem przyłożyć się do artykułu.

PKS Wschód suka oszczędności a prezesostwo Królikowski i Celejewski przedstawili umowy pracy dla siebie z półrocznym wypowiedzeniem oraz z nagrodami.

A moje pytanie Brzmi kiedy Marszałkowie zrozumieją, że nie tędy droga.
[/quote]
Rozwiń
jola
jola (1 kwietnia 2011 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Też chętnie zobaczę jak wygląda Mercedes Sprint ;-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!