niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Miodzik, że palce lizać!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2007, 18:23

Pokaz miodobrania, degustacji potraw na bazie miodu, festiwal nalewek, korowód dożynkowy oraz turniej sołectw o puchar wójta i beczkę piwa

- takie atrakcje czekają już jutro na mieszkańców Strzyżewic.

Gmina Strzyżewice już po raz drugi w historii organizuje imprezę "Lubelskie Miodobranie” połączoną z gminnymi dożynkami. - W ten sposób promujemy gminę w naszym województwie. Miód to produkt, który nas odróżnia od innych - cieszy się Jan Andrzej Dąbrowski, wójt Strzyżewic.
W niedzielę zobaczymy m.in. korowód dożynkowy, w którym weźmie udział kilkanaście wieńców przygotowanych przez gminne koła gospodyń wiejskich.
- Największą atrakcją będzie obrzęd miodobrania, przygotowany przez technikum pszczelarskie. Pokażą mieszkańcom i gościom, jak kiedyś się podbierało miód na drzewach. W tym roku ich występ jest owiany tajemnicą - mówi Jan Andrzej Dąbrowski.
W Pszczelej Woli już szykują się do imprezy. - Uczniowie przygotowują pokaz, do którego próby trwały kilka godzin. Sam występ trwać będzie około 15 minut. Najgorsze było jednak napisanie scenariusza - śmieje się Tomasz Kędziora, nauczyciel gospodarki pasiecznej w technikum pszczelarskim.
Na pokaz będzie się składać: podejście pod ul, usunięcie pszczół z plastrów za pomocą dmuchawy, zabranie plastrów, odsklepianie, odwirowanie w miodówce, cedzenie miodu i na koniec degustacja. - Oczywiście ze względów bezpieczeństwa prawdziwych pszczół nie będzie - zapewnia Kędziora.

Atrakcji będzie jeszcze więcej. Przygotowano również festiwal potraw z miodem i nalewek. - Rok temu cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Może dlatego, że potem wszyscy degustowali przygotowane specjały - mówi wójt Strzyżewic.
Przewidziano też turniej sołectw o puchar wójta i beczkę piwa. - Dla najmłodszych będą słodycze, bo drużyny są mieszane - podkreśla Dąbrowski. - Ten turniej z roku na rok nabiera rozmachu. Wymyślane są coraz ciekawsze konkurencje, m.in. rzut wiązką słomy, beretem z antenką, gumofilcem. Przy tej rywalizacji jest pełno śmiechu.
W czasie dożynek zostaną również odznaczeni zasłużeni rolnicy. Gmina rozstrzygnie też konkurs na najładniejsze posesje i zagrody w ramach turnieju "Piękna wieś”. Nagrodami są kosy spalinowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!