piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Mleko popłynęło razem z pracownikami

Dodano: 4 września 2006, 19:21

Masowe zwolnienia czekają pracowników mleczarni w Kurowie. Właściciel, którym jest francuski koncern Lactalis, zaprzestał całkowicie produkcji w tej miejscowości. Pieniądze, które inwestował w Kurowie, postanowił przenieść do innych swoich zakładów.

Już w tej chwili w kurowskiej mleczarni nie produkuje się nabiału. Około 50 pracowników wykorzystuje zaległe urlopy, a w zakładzie jest prowadzony jedynie skup mleka. – Sytuacja wydaje się przesądzona. Pracownicy mówili nam, że pod ich nieobecność część maszyn została już wywieziona – mówi Wojciech Pochwatka, szef puławskiej „Solidarności”.
Spółdzielnię Mleczarską w Kurowie dwa lata temu kupił francuski koncern Lactalis. W naszym kraju ma on także zakłady w Siemiatyczach i Winnicy k. Pułtuska. W momencie przejmowania zakładu w Kurowie pracowało tam ok. 100 osób. Pierwsze zwolnienia miały miejsce już na początku czerwca tego roku. Teraz przyszła kolej na pozostałe osoby. – Prowadzimy negocjacje ze związkami zawodowymi. Do czasu ich zakończenia nie mogę rozmawiać o sytuacji w zakładzie – ucina Piotr Walczak, prezes Lactalis Polska.
Negocjacje, o których mówi prezes spółki, polegały jak na razie na wręczeniu pracownikom proponowanego porozumienia w sprawie zwolnień grupowych. Według porozumienia pracy nie stracą tylko trzy osoby, które mają się zajmować w Kurowie skupem mleka.
Najwięcej kontrowersji wśród pracowników wzbudza fakt, iż według nich, Lactalis likwiduje produkcję niezgodnie z zapisami dokumentu podpisanego podczas kupna zakładu. – Pracownicy twierdzą, że widzieli zapis, iż koncern przez trzy lata od zakupu zakładu musi tu produkować trzy wyroby – mówi Wojciech Pochwatka.
Tymczasem od czasu zakupu minęły dopiero niecałe dwa lata. Ostatnio w Kurowie powstawały tylko twarogi. Wcześniej także śmietana, ale jej produkcji także zaprzestano.
Informacjom o takim zapisie zaprzecza prezes Lactalisa. – Były do tego przymiarki, ale przy obecnej, ciągle się zmieniającej sytuacji w Polsce, nie mogliśmy się na to zgodzić – mówi Piotr Walczak. Prezes firmy twierdzi także, że żadne maszyny nie zostały z Kurowa wywiezione.
– W tej chwili nie mamy już większych szans na walkę o miejsca pracy, dlatego będziemy chcieli jedynie wynegocjować jak najlepsze warunki odpraw – zapowiada jeden ze związkowców z mleczarni, proszący o anonimowość.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!