czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Młodzi nauczyciele bez szans na etat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2005, 21:56
Autor: (alf)

Szkoły i samorządy już rozpoczęły przygotowania do nowego roku szkolnego. Niestety, młodzi nauczyciele nie mają wielkich szans na zatrudnienie.

– Mamy pełne teczki z podaniami o pracę – mówi Danuta Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Puławach. – Ale paradoksalnie, kiedy potrzebowałam anglisty, to wszystkie oferty okazały się już nieaktualne. Podobnie było z germanistą.
Najmniejsze szanse na etat mają nauczyciele nauczania początkowego. Jeszcze kilka lat temu w Puławach rodziło się rocznie ponad 600 dzieci, od czterech lat na świat przychodzi co najwyżej 450. W ubiegłym roku w puławskiej SP 1 było siedem klas szóstych, teraz jest ich tylko pięć. W tym roku klasy szóste opuści 570 uczniów, co oznacza, że w podstawówkach będzie co najmniej o 3 klasy mniej. – Prawdopodobnie o tyle zmniejszy się też liczba etatów w oświacie – mówi Stanisław Szajowski, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Gminy Puławy. – Przez wiele lat udawało nam się utrzymywać zatrudnienie nauczycieli na tym samym poziomie, chociaż spadała liczba uczniów. Było to możliwe tylko dlatego, że miasto z własnych pieniędzy dokładało blisko jedną trzecią do utrzymania szkół. Z państwowej subwencji nie wystarczyłoby nawet na płace, stanowiące około 80 proc. wydatków.
W Puławach jedynie 6 procent nauczycieli to stażyści. Dwukrotnie więcej jest nauczycieli dyplomowanych, o najwyższych kwalifikacjach. Przeważającą większość stanowią nauczyciele mianowani. Jedyną nadzieją dla młodych jest zwolnienie etatów przez pedagogów, którzy zechcą przejść na wcześniejszą emeryturę. I być może część z nich skorzysta, z istniejącej jedynie do przyszłego roku szkolnego, możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!