piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Mój Rynek: W regionie powstanie 19 nowoczesnych targowisk

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2012, 16:27

Maksymalna kwota dofinansowania, którą mogą otrzymać samorządy, to 1 mln zł. O tyle stara się w Lube
Maksymalna kwota dofinansowania, którą mogą otrzymać samorządy, to 1 mln zł. O tyle stara się w Lube

19 gmin z regionu stara się o budowę nowoczesnych targowisk. Mamy na to 17,3 mln zł.

"Mój rynek” to rządowy program budowy nowoczesnych targowisk w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. Targowiska mają być zadaszone, oświetlone, ogrodzone, zaopatrzone w bieżącą wodę, kanalizację, sanitariaty. Targ ma być też podzielony na sekcje – co najmniej połowę terenu mają zająć produkty rolno-spożywcze. W ramach programu w całym kraju ma powstać ok. 300 bazarów, w tym 100 nowych.

W województwie lubelskim wnioski o dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu targowisk złożyło w sumie 19 samorządów, m.in. Niemce, Łęczna, Kraśnik, Włodawa, Dołhobyczów, Mełgiew, Hrubieszów i Janów Podlaski.

– Do końca czerwca chcemy zamknąć proces oceny wniosków – zapowiada Zbigniew Januszek z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Lista rankingowa będzie gotowa na początku lipca.
Pieniędzy wystarczy dla wszystkich. – Mamy ok. 17,3 mln zł – mówi Januszek. – A gminy wystąpiły o ponad 16,5 mln zł. Nawet gdybyśmy wszystkie wnioski ocenili pozytywnie, to wszystkie gminy otrzymałyby pomoc.

Na dofinansowanie liczy m.in. podlubelska gmina Niemce, która chce zbudować targowisko w Krasieninie Kolonii.

– W Niemcach były próby przeniesienia targu w inne miejsce, ale się nie sprawdziły. Każdy już znalazł miejsce dla siebie – tłumaczy Krzysztof Urbaś, wójt gminy. – Zaś lokalizację w Krasieninie wskazali nam sami mieszkańcy. Dziś targ mieści się tam przed pawilonem Gminnej Spółdzielni. Kupcy są jednak stamtąd przeganiani. A że mamy w tej miejscowości swoje grunty, to chcemy tę sprawę uporządkować. Przewidujemy ponad 20 miejsc targowiskowych. Będzie też część dla rolników, którzy będą chcieli wjechać na targ ciągnikiem.

Remont czeka też targ we Włodawie. – Chodzi o targowisko przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Lubelskiej – mówi Tomasz Orzeszko z Urzędu Miejskiego we Włodawie. – Plac zostanie utwardzony, zadaszony i oświetlony. Zostanie zbudowany również sanitariat. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowało targowisko rolne.

Wniosek o dofinansowanie do marszałka złożyli też urzędnicy z Mełgwi w powiecie świdnickim, ale z planów prawdopodobnie się wycofają.

– Póki co targowisko nie będzie budowane, bo musielibyśmy wybudować ubikację. A 8 metrów dalej, przez drogę, mamy toaletę, więc budowa kolejnej to nonsens – narzeka na wymagania wójt Wacław Motyl. – Interweniowaliśmy nawet w ministerstwie rolnictwa, ale usłyszeliśmy, że decyzja należy do marszałka. Teraz do niego będziemy pisać.

Maksymalna kwota dofinansowania, którą mogą otrzymać samorządy, to 1 mln zł. O tyle stara się w Lubelskiem dziewięć samorządów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gonia
witek
Julian
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gonia
Gonia (24 czerwca 2012 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Mełgwi nie będzie targowiska i basta. Wójt woli amfiteatr,zalew,sortownie śmieci,młynarza .
To są pomocne inwestycje dla mieszkańców Gminy.
Rozwiń
witek
witek (20 czerwca 2012 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Opole Lubelskie jednak nie zaspało. Kol. Elka jest niedoinformowana. Dzwoniłem do urzędu i powiedzieli, że wniosek został złożony. Zdziwiłem się informacją Elki, gdyż czytałem w w Opolaninie i na stronie urzędu, że jest szansa na renowację opolskiego targowiska.
Rozwiń
Julian
Julian (19 czerwca 2012 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie.Ostatnio zrobili obławę pod pksem.Biznesmeni prześli na drugą stronę ulicy i z szyderczym śmiechem kontynuowali interes.Ale władza już nie wpadła na pomysł przejścia na drugą stronę,to za inteligentne.
Rozwiń
Elka
Elka (19 czerwca 2012 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A władze Opola Lubelskiego jak zwykle zaspały. Wstyd!
Rozwiń
edek
edek (19 czerwca 2012 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
będzie gdzie handlować fajkami z przemytu! hura! na Ruskiej i pod Nową tak świetnie idzie interes i to na oczach Policji która nie reaguje bo im tak szef kazał więc podobnie będzie na innych targowiskach. W końcu jestem bosem i mi wszystko wolno! najwyżej jak zwykle parę złotych więcej dam Komendantowi Policji Wojewódzkiej i będę miał spokój!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!