piątek, 22 maja 2015 r.

Gminy będą rozdawać komputery

Dodano: 1 marca 2013, 20:35
Autor: rp
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Kolejne półtora tysiąca zestawów komputerowych trafi do mieszkańców naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli ani komputera, ani Internetu. Łącznie w trzech edycjach programu komputery dostanie 6 tys. osób.

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie dwudziestu wójtów podpisało list intencyjny w sprawie przystąpienia do unijnego programu walki z wykluczeniem cyfrowym. W kolejnej, trzeciej już edycji zostanie rozdanych 1500 komputerów. Trafią do mieszkańców 41 gmin. Sprzęt dostaną m. in. uczniowie z bardzo dobrymi wynikami w nauce i osoby powyżej 50 lat, niepełnosprawni i rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej.

Do tej pory Urząd Marszałkowski i zainteresowane gminy musiały zapłacić 15 proc. wartości komputerów. Teraz warunki są korzystniejsze – program w całości finansuje Unia Europejska i Skarb Państwa.

– Ministerstwo zwróciło nam kwoty wpłacone w poprzednich edycjach. Teraz nie musimy dokładać ani złotówki – mówi Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. I dodaje: Zadaniem samorządów będzie dbanie o trwałość projektu przez pięć lat i opłacenie Internetu osobom, które dostaną sprzęt.

– W naszej gminie komputery dostało już 30 rodzin– mówi Marian Tomkowicz, wójt gminy Leśna Podlaska. Teraz Tomkowicz liczy na sprzęt dla 60 rodzin. – Mamy wielką nadzieję, że dostęp do Internetu zapewni nam realizowany przez cztery powiaty program budowy sieci szerokopasmowego Internetu – dodaje wójt.

Lista gmin, które przystąpiły do programu:

gm. Biała Podlaska
gm. Drelów
gm. Leśna Podlaska
gm. Zalesie
gm. Międzyrzec Podlaski
gm. Goraj
gm. Turobin
gm. Dubienka
gm. Rejowiec Fabryczny
gm. Wierzbica
m. CHEŁM
gm. Mircze
gm. Modliborzyce
gm. m-w Annopol
gm. Kraśnik
gm. Szastarka
gm. Urzędów
gm. Wilkołaz
gm. Zakrzówek
gm. Kamionka
gm. Lubartów
gm. m-w Ostrów Lubelski
m. Lubartów
gm. Strzyżewice
gm. Łuków
gm. Wilków
gm. Dębowa Kłoda
gm. Kurów
gm. Komarówka Podlaska
gm. Radzyń Podlaski
gm. Wohyń
m. Radzyń Podlaski
gm. m-w Ryki
gm. Bełżec
gm. Adamów
gm. Skierbieszów
gm. m-w Zwierzyniec
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje