wtorek, 26 maja 2015 r.

Smród nad Wisłą. Gorzelnia wylewała odpady na łąki

Dodano: 29 kwietnia 2013, 18:30
 To zagrożenie dla ludzi i zwierząt – podkreśla Marian <br />
Chechliński z Braciejowic, który pokazał na
To zagrożenie dla ludzi i zwierząt – podkreśla Marian
Chechliński z Braciejowic, który pokazał na

Mandat lub skierowanie sprawy do sądu – takie konsekwencje grożą właścicielowi gorzelni w Kamieniu (powiat opolski). Wczoraj inspektorzy potwierdzili, że wywar z zakładu był wylewany na łąki niezgodnie z prawem

O tym, że wywar z gorzelni w Kamieniu jest wylewany na łąki w pobliżu cieków wodnych, zaalarmowali nas mieszkańcy gminy Łaziska.

Pojechaliśmy na miejsce. Ludzie z okolic pokazali nam kilka miejsc, gdzie mogły być wylewane odpady z gorzelni przywiezione beczkowozem. W jednym z nich powstało cuchnące bajoro wypełnione brązową mazią.

– Przecież to wszystko może przedostać się do Wisły. A fetor niesie się na kilka kilometrów – mówi Marian Chechliński z Braciejowic.

Sprawę już wcześniej badali pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Wczoraj, po naszym artykule, ponownie pojechali na miejsce.

– Potwierdziły się informacje, że wywar został wylany w sposób nieprawidłowy – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Z drugiej strony, gorzelnia podjęła już czynności naprawcze. Przeorują te miejsca, sypali wapno. Tłumaczą, że zawinili kierowcy.

Kontrola inspektorów jeszcze się nie zakończyła. – W poniedziałek w zakładzie nie było właściciela gorzelni – mówi Uliński. I dodaje: Pobraliśmy też próbki wody z cieków wodnych i z bajora. Wyniki będą znane w ciągu najbliższych dni.

Nie wiadomo jeszcze, jaką karę poniesie gorzelnia. – Mandat byłby najłagodniejszą formą kary – mówi przedstawiciel WIOŚ w Lublinie.

Inspektorzy mogą nałożyć też karę administracyjną lub skierować sprawę do sądu.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje