piątek, 22 maja 2015 r.

Droga Frampol-Wysokie wreszcie przestanie straszyć

Dodano: 30 października 2013, 16:24
Autor: Rafał Panas
Droga Frampol-Wysokie (DW)
Droga Frampol-Wysokie (DW)

Otwarto oferty na rozbudowę rozjeżdżonej drogi wojewódzkiej 835 Frampol–Wysokie. Drogowcy szukali firmy, która dokończy stojącą od miesięcy inwestycję.

Trasa 835 łącząca Lublin z Biłgorajem i dalej z Sanokiem, to jeden z najdłuższych i najbardziej uczęszczanych szlaków w naszym regionie. Z badań przeprowadzonych na drogach wojewódzkich w 2012 roku wynika, że najwięcej samochodów na dobę przejechało przez Biłgoraj (14 256 aut). A największy ruch był właśnie na "835” (m. in. na odcinku Biłgoraj–Majdan).

Efekt: droga była rozjeżdżona, dodatkowo, kierowcy skarżyli się, że jest ciasna i niebezpieczna. Dwa lata temu coś drgnęło: wyremontowano 13-kilometrowy fragment 835 między Frampolem a Biłgorajem.
Natomiast nadal czeka dziurawy jak ser szwajcarski fragment Frampol–Wysokie.

– Kilka miesięcy temu, po moim liście, lubelskie gazety zainteresowały się losem "835” – najpopularniejszej i najdłuższej drogi wojewódzkiej w kraju. Ale szczęśliwego zakończenia nie było – napisał do nas pan Tomasz. Dla niego i pozostałych kierowców są już dobre wiadomości.

Oferty na przebudowę niespełna 30-kilometrowego odcinka Frampol–Wysokie otwarto 31 października. Okazało się, że najkorzystniejszą złożyła firma Strabag z Pruszkowa.

Co się zmieni? Droga zostanie poszerzona, a istniejąca nawierzchnia wzmocniona. Powstaną drogi serwisowe, chodniki i ścieżki rowerowe, a wszystkie skrzyżowania na tym odcinku otrzymają oświetlenie. Firma, która wygra przetarg, musi rozpocząć prace 30 grudnia, a zakończyć je do końca kwietnia 2015 roku.

Wszystko brzmi dobrze, ale sęk w tym, że prace na drodze Frampol–Wysokie powinny trwać już w najlepsze od kwietnia. Niestety, poprzedni wykonawca do sierpnia nie zaczął umówionych robót i Zarząd Dróg Wojewódzkich musiał odstąpić od umowy. Za prace firma chciała ok. 90 mln zł, a w przetargu pokonała 12 oferentów. Drogowcy wyceniają szacunkowo wartość robót na 116 mln zł.

Roboty na drodze wojewódzkiej 835 dofinansuje w 70 procentach Unia Europejska z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej 2007–2013”. Resztę dołoży samorząd województwa.

Firma, która zawaliła prace na 835, wygrała również przetarg na rozbudowę trasy 747 między Bełżycami a Radawcem, która poprowadzi do nowego mostu na Wiśle w Kamieniu. I ta umowa została rozwiązana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Oferty w nowym przetargu zostaną otwarte 18 listopada.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje