Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 września 2015 r.
21:07

Kurs angielskiego dla nauczycieli - Nowe wyzwania

0 A A

Rozpoczynający się na dniach nowy rok szkolny to nie tylko nowe podręczniki, szkolne plecaki pełne galanterii papierniczej i nowe emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. Zmian spodziewać się mogą także rodzice oraz nauczyciele, dla których kolejny rok pracy dydaktyczno-wychowawczej zawsze wiąże się z koniecznością zapoznania się z nowymi przepisami oświatowymi. W roku szkolnym 2015-2016 zmian mogą spodziewać się także nauczyciele przedszkoli. W podstawie programowej wychowania przedszkolnego pojawia się nowy obszar

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kurs angielskiego dla nauczycieli

„Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym”. O wprowadzeniu obowiązkowej bezpłatnej nauki języka dyrekcja przedszkola mogła zdecydować już w minionym roku szkolnym, co oznacza że część przedszkolaków uczyła się wybranego języka obcego – w praktyce najczęściej języka angielskiego – już od 1 września 2014 roku. Od 1 września 2015 roku (czyli w roku szkolnym 2015/2016) obowiązkiem nauki objęte zostają wszystkie dzieci realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, bez względu na to czy chodzą do przedszkola samorządowego, czy korzystają z wychowania przedszkolnego w innej formie. Słowem: w nadchodzącym roku szkolnym wszystkie przedszkolne grupy pięciolatków obligatoryjnie uczyć się będą języka obcego.

Z danych statystycznych wynika, że raptem 23% przedszkoli zatrudnia nauczyciela języka angielskiego mającego kompletne kwalifikacje. W blisko 42% placówek pracują nauczyciele, którzy w czasie studiów zaliczyli język angielski na poziomie co najmniej B2. Przedszkolaki najczęściej uczyły się angielskiego w formie płatnych zajęć dodatkowych.

Kwalifikacje przede wszystkim

Maluchy, jak to maluchy, na pewno prędko przystosują się do zmian i zaakceptują nowe (przynajmniej dla niektórych dzieci) zajęcia. Jednak dla nauczycieli pracujących w przedszkolach fakt pojawienia się nowych zapisów w podstawie programowej łączy się także, a może: przede wszystkim, z koniecznością uzupełnienia kwalifikacji.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej do końca sierpnia 2020 r. zajęcia z języka obcego w przedszkolu będą mogły prowadzić osoby, które mają uprawnienia do pracy w przedszkolu oraz np. certyfikat FCE (z oceną A lub B) ale jednocześnie nie mają przygotowania w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego. Do 1 września 2020 roku nauczyciele mają więc czas aby uzupełnić luki w wykształceniu i zyskać niezbędne przygotowanie metodyczne. Od tego dnia uprawnienia do nauczania języka obcego będą mieli wyłącznie ci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia, czyli uzyskali licencjat, w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne z zakresu wczesnego nauczania języka obcego; albo: ukończyli studia pierwszego stopnia w specjalności edukacja wczesnoszkolna z językiem obcym lub edukacja przedszkolna z językiem obcym. W grę wchodzą też studia podyplomowe oraz kursy doskonalące, w tym każdy specjalnie sprofilowany kurs języka angielskiego dla nauczycieli przedszkola kładący nacisk na wymagane przez MEN uprawnienia.

Czas – rzecz względna

Wydaje się, że czas dany nauczycielom na uzupełnienie kwalifikacji jest wystarczający, ale trzeba zdać sobie sprawę, że kolejne zmiany w prawie oświatowym wejdą w życie już w roku 2017. Od 1 września tego roku nauczanie języka obcego obejmie obligatoryjnie wszystkich przedszkolaków. Okres przejściowy, w którym nauczyciele mogą wciąż nauczać języka obcego nie mając przygotowania pedagogiczno-metodycznego w zakresie wczesnej nauki języka obcego należałoby spożytkować dwojako. Po pierwsze, po prostu doskonaląc umiejętności językowe – korzystając z kursów, konwersacji, lekcji z native speakerem. Kurs angielskiego dla nauczycieli przedszkola, bo, jak wspominaliśmy wyżej, język angielski jest najczęściej nauczanym w przedszkolach językiem, to możliwość odświeżenia wiedzy oraz poznania wciąż rozrastającego się słownictwa. Po drugie, zdobywając niezbędne uprawnienia pedagogiczne i metodyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium