niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Na nowe pociągi poczekamy dłużej? Pesa wchodzi w spór z władzami województwa

Dodano: 4 marca 2018, 19:43
Autor: Dominik Smaga

Pesa żąda przesunięcia terminu dostawy pierwszej partii na połowę kwietnia przyszłego roku
Pesa żąda przesunięcia terminu dostawy pierwszej partii na połowę kwietnia przyszłego roku

Nie da się tak szybko produkować pociągów – twierdzi firma, która wchodzi w spór z władzami województwa kupującymi nowe pojazdy szynowe. Ich pierwszą partię marszałek chce mieć w połowie grudnia. Producent uznał, że to nierealne i zaskarżył warunki przetargu

Przetarg na 11 klimatyzowanych pociągów, ogłoszony przez samorząd województwa, zaskarżyła bydgoska Pesa, będąca jednym z głównych w Polsce producentów pojazdów szynowych. Firma twierdzi, że władze dają za mało czasu na produkcję.

– Proces projektowania, uzgodnień technicznych oraz budowy pojazdu szynowego jest procesem złożonym, uzależnionym od wielu czynników – twierdzi Pesa w swym odwołaniu od warunków przetargu. Podkreśla, że nie na wszystko ma wpływ, bo producenci są uzależnieni od swoich dostawców. A na pewne elementy, w tym silnik i hamulce, trzeba długo czekać. – Nawet dziesięć miesięcy.

Tymczasem samorząd województwa oczekuje, że pierwsza trójka pojazdów będzie gotowa w połowie grudnia tego roku, a reszta do listopada roku przyszłego. Pesa żąda przesunięcia terminu dostawy pierwszej partii na połowę kwietnia przyszłego roku. Taką datę wskazała w swoim odwołaniu.

Bydgoski producent podważa również wymogi co do samych pojazdów. Samorząd województwa dość nietypowo określił parametry pociągów. Chodzi o wysokość peronów, do których obsługi przystosowane mają być nowe pojazdy.

W największym uproszczeniu: Urząd Marszałkowski chce, żeby pociągi mogły stawać i przy wysokich peronach, i przy niskich, a jednocześnie oczekuje zamontowania wind dla niepełnosprawnych, które transportowałyby wózek inwalidzki z pojazdu na peron.

Producent twierdzi, że samorząd nieco przedobrzył z tymi wymaganiami i przekonuje, że nie ma windy mogącej obsłużyć i wyższe perony, i niższe. Dlatego, zdaniem Pesy, trzeba byłoby montować różne windy przy różnych drzwiach. – Co spowoduje chaos komunikacyjny, ponieważ nie będzie wiadome, które drzwi obsługują perony o jakiej wysokości – pisze spółka w swoim odwołaniu. Stawia w nim jeszcze kilka innych zarzutów.

Sprawą zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie. Może ona – choć wcale nie musi – uznać argumenty Pesy za słuszne i nakazać władzom województwa zmianę opisu zamówienia. Samorząd jest oszczędny w komentarzach. – Liczymy się z tym, że ktoś może się odwołać, ma do tego prawo – mówi Beata Górka, rzecznik marszałka województwa.

Czytaj więcej o: kolej PESA
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
WaldekPawlak
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 marca 2018 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To akurat, że te kaleki z urzędu nie potrafiły odpowiednio przetargu napisać w ogóle mnie nie dziwi.
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2018 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaa...... 2018 rok, a PKP wciąż używa taboru z 1968 roku. Wagony które są na zdjęciu to wagony typu 110A budowane w latach: 1972- 1973 / 1976-1977... wszystko w temacie.
Rozwiń
WaldekPawlak
WaldekPawlak (6 marca 2018 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo urzad marszałkowski (zsl-po) zatrudnia już tylko samych niekompetentnych kolesi, którzy wylecieli ostatnio ze stołków. Więc kto ma porzadnie napisać te zapytania jak tam przcują same gumofilce? Idą wybory, trzeba to zmienić!
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2018 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To gdzie czekają gotowce na bocznicy p.Mieszałku ? :::)))
Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2018 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, jaki znowu spór, co to w ogóle za tytuł. To normalne zapytania ofertowe, jak przy każdym tego typu przetargu. Zgodnie z przepisami potencjalni oferenci mogą wysyłać swoje uwagi co do zapisów przetargowych - to najnormalniejsza rzecz pod słońcem. Zwykła procedura, uwagi mogą być uwzględnione, bądź nie, normalna rzecz. A trzeba przyznać, że czas produkcji faktycznie jest dość krótki wg tego przetargu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!