Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 sierpnia 2014 r.
9:45
Edytuj ten wpis

Najpierw badania, potem budowa kopalni w woj. lubelskim. 6-7 ton wydobycia węgla rocznie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 14 A A

Australijska firma Prairie Mining ogłosiła rozpoczęcie badań marketingowych, które określą odbiorców lubelskiego węgla. Powołana przez nią spółka PD Co zamierza w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zbudować kopalnię produkującą 6-7 mln ton węgla rocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firma prowadzi prace przygotowawcze do budowy kopalni w gminach Siedliszcze, Wierzbica, Cyców oraz Rejowiec Fabryczny.

Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata Australijczycy sondują. Badania mają wskazać kluczowych odbiorców węgla i określić prognozowane zapotrzebowanie na europejskich rynkach. - To kolejny krok przybliżający nas do budowy kopalni w LZW - mówi Janusz Jakimowicz, prezes spółki PD Co. Pierwsze wyniki powinny być znane w grudniu.

- Produkcję planujemy uruchomić po ok. 4-5 latach od uzyskania koncesji wydobywczej. Budowa kopalni może rozpocząć się w 2017 roku. Jednak uzyskanie koncesji wydobywczej jest uzależnione od działań Ministerstwa Środowiska. Mamy nadzieję, że decyzje umożliwiające dalszą inwestycje zostaną podjęte szybko - dodaje Jakimowicz.

Dlatego samorządowcy z Rejowca Fabrycznego oraz sąsiednich gmin chcą współpracować z głównym geologiem kraju i Ministerstwem Środowiska. - Na obecnym etapie toczy się już gra o wielkie pieniądze - mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. - O "nasz” węgiel starają się już trzy duże firmy.

Wiem, że kolejne chcą przystąpić do gry. Jako samo-rządowcy uważamy, że złoża są tak obszerne, że dla wszystkich wystarczy miejsca - mówi Bodys. Burmistrz i wójtowie obawiają się, że między węglowymi gigantami może dojść do niezdrowej rywalizacji. Dlatego samorządy chcą pomóc inwestorom i starają wpływać na ministerstwo i rządowe agendy, aby ułatwić procedury związane z poszukiwaniem i wydobyciem węgla. Ostatnio o tym rozmawiali z Maciejem Grabowskim, ministrem środowiska.

Najbliżej wydobywanie węgla z nowych pokładów jest Bogdanka. Firma ma koncesję na wydobycie węgla ze złoża K-3. Może także zacząć rozpoznanie złoża Ostrów. Spółka złożyła wniosek o koncesję na wydobycie w okolicach Cycowa. - Złoża K-3 oraz K-6-7 przylegają do naszych obecnych złóż i wyrobisk górniczych. To oznacza, że moglibyśmy rozpocząć wydobycie węgla z nowych obszarów w krótkim czasie - mówi Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. Bogdanka stara się także o koncesję na rozpoznanie złoża "Orzechów” - wniosek w tej sprawie został złożony w marcu 2013 roku.

Z kolei prezes śląskiej Kompanii Węglowej Mirosław Taras podczas ostatniej konferencji prasowej powiedział, że "prace w zagłębiu lubelskim są kontynuowane, odwierty zostały zakończone, a stosowna dokumentacja jest przygotowywana.

(bar)
Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
... / 13 sierpnia 2014 o 19:20

Biorę 4 tony.

Avatar
krz6 / 13 sierpnia 2014 o 18:12

 6-7 ton wydobycia węgla rocznie

no banda kretynów z tej gazety co raz mnie zaskakuje... swoja indolencją umysłową.

Avatar
rydzyk / 13 sierpnia 2014 o 17:54

20 kilogramów na dzień!!!! rekord wydajności

akurat tyle żeby prezes wyniósł w reklamówce.

Avatar
astim / 13 sierpnia 2014 o 15:26

20 kilogramów na dzień!!!! rekord wydajności

Avatar
Łęczna / 13 sierpnia 2014 o 14:57

Jakim "cudem" tym wydobyciem nie będzie się zajmowała poLSKA FIRMA ? Który tym razem wziął w łapę aby Polakom żyło się jeszcze gorzej ? Czy jeszcze któryś z polityków ma o grosz honoru ? Kiedy to się skończy ?! Żeby to obca firma z tak daleka penetrowała naszą ziemię, co za wstyd !!! Polacy !!! kiedy weźmiemy się za to łatatajstwo ??? Codziennie człówieka krew zalewa - i jak tu spokojnie żyć jak codziennie takie absurdy słyszymy.

Może jak się tym wydobyciem zachodnia firma, to jest nadzieja, że  nie bedziemy musieli  póżniej do tej kopalni  wszyscy dokładać, bo koszt wydobycia  (utrzymanie Związków Z., 13 i 14 pensja i 20 różnych dodatków, bo górnikom zawsze mało) będzie przewyższał cenę sprzedaży.  Nie stać nas na taki  narodowy "polski"  biznes, jaki ma miejsce na Śląsku, gdzie cała polska musi dokładać do naszych narodowych kopalni. Przeciętny Kowalski, który zarabia 1300 netto misięcznie i za to ma utrzymać swoją i  całą tą "górniczą" rodzinę , ma głęboko w poważaniu, czyj i przez kogo wydobywany węgiel kupuje. Liczy się tylko cena, żeby przetrwać do pierwszego. 

P.S. Polski KGHM ma kopalnie w USA, Kanadzie i Chile i nikomu to nie przeszkadza.

Może jak się tym wydobyciem zachodnia firma, to jest nadzieja, że  nie bedziemy musieli  póżniej do tej kopalni  wszyscy dokładać, bo koszt wydobycia  (utrzymanie Związków Z., 13 i 14 pensja i 20 różnych dodatków, bo górnikom zawsze mało) będzie przewyższał cenę sprzedaży.  Nie stać nas na taki  narodowy "polski"  biznes, jaki ma miejsce na Śląsku, gdzie cała polska musi dokładać do naszych narodowych kopalni. Przeciętny Kowalski, który zarabia 1300 netto misięcznie i za... rozwiń

Avatar
Co dziś znaczy człowiek ? / 13 sierpnia 2014 o 13:06

Jakim "cudem" tym wydobyciem nie będzie się zajmowała poLSKA FIRMA ? Który tym razem wziął w łapę aby Polakom żyło się jeszcze gorzej ? Czy jeszcze któryś z polityków ma o grosz honoru ? Kiedy to się skończy ?! Żeby to obca firma z tak daleka penetrowała naszą ziemię, co za wstyd !!! Polacy !!! kiedy weźmiemy się za to łatatajstwo ??? Codziennie człówieka krew zalewa - i jak tu spokojnie żyć jak codziennie takie absurdy słyszymy.

Avatar
abdul wisimulacha / 13 sierpnia 2014 o 11:17

Biorę cały urobek na pniu-może być dla równego rachunku 10 ton!

Avatar
motek / 13 sierpnia 2014 o 11:12

"kopalnię produkującą 6-7 mln ton węgla rocznie" - a nie prościej byłoby wydobywać?

Avatar
aaaaaa / 13 sierpnia 2014 o 11:08

spoko, a ilu górników zatrudnią do tych 7 ton?

Avatar
wielbiciel talentu / 13 sierpnia 2014 o 10:37

Puzio i... wszystko jasne

Avatar
... / 13 sierpnia 2014 o 19:20

Biorę 4 tony.

Avatar
krz6 / 13 sierpnia 2014 o 18:12

 6-7 ton wydobycia węgla rocznie

no banda kretynów z tej gazety co raz mnie zaskakuje... swoja indolencją umysłową.

Avatar
rydzyk / 13 sierpnia 2014 o 17:54

20 kilogramów na dzień!!!! rekord wydajności

akurat tyle żeby prezes wyniósł w reklamówce.

Avatar
astim / 13 sierpnia 2014 o 15:26

20 kilogramów na dzień!!!! rekord wydajności

Avatar
Łęczna / 13 sierpnia 2014 o 14:57

Jakim "cudem" tym wydobyciem nie będzie się zajmowała poLSKA FIRMA ? Który tym razem wziął w łapę aby Polakom żyło się jeszcze gorzej ? Czy jeszcze któryś z polityków ma o grosz honoru ? Kiedy to się skończy ?! Żeby to obca firma z tak daleka penetrowała naszą ziemię, co za wstyd !!! Polacy !!! kiedy weźmiemy się za to łatatajstwo ??? Codziennie człówieka krew zalewa - i jak tu spokojnie żyć jak codziennie takie absurdy słyszymy.

Może jak się tym wydobyciem zachodnia firma, to jest nadzieja, że  nie bedziemy musieli  póżniej do tej kopalni  wszyscy dokładać, bo koszt wydobycia  (utrzymanie Związków Z., 13 i 14 pensja i 20 różnych dodatków, bo górnikom zawsze mało) będzie przewyższał cenę sprzedaży.  Nie stać nas na taki  narodowy "polski"  biznes, jaki ma miejsce na Śląsku, gdzie cała polska musi dokładać do naszych narodowych kopalni. Przeciętny Kowalski, który zarabia 1300 netto misięcznie i za to ma utrzymać swoją i  całą tą "górniczą" rodzinę , ma głęboko w poważaniu, czyj i przez kogo wydobywany węgiel kupuje. Liczy się tylko cena, żeby przetrwać do pierwszego. 

P.S. Polski KGHM ma kopalnie w USA, Kanadzie i Chile i nikomu to nie przeszkadza.

Może jak się tym wydobyciem zachodnia firma, to jest nadzieja, że  nie bedziemy musieli  póżniej do tej kopalni  wszyscy dokładać, bo koszt wydobycia  (utrzymanie Związków Z., 13 i 14 pensja i 20 różnych dodatków, bo górnikom zawsze mało) będzie przewyższał cenę sprzedaży.  Nie stać nas na taki  narodowy "polski"  biznes, jaki ma miejsce na Śląsku, gdzie cała polska musi dokładać do naszych narodowych kopalni. Przeciętny Kowalski, który zarabia 1300 netto misięcznie i za... rozwiń

Avatar
Co dziś znaczy człowiek ? / 13 sierpnia 2014 o 13:06

Jakim "cudem" tym wydobyciem nie będzie się zajmowała poLSKA FIRMA ? Który tym razem wziął w łapę aby Polakom żyło się jeszcze gorzej ? Czy jeszcze któryś z polityków ma o grosz honoru ? Kiedy to się skończy ?! Żeby to obca firma z tak daleka penetrowała naszą ziemię, co za wstyd !!! Polacy !!! kiedy weźmiemy się za to łatatajstwo ??? Codziennie człówieka krew zalewa - i jak tu spokojnie żyć jak codziennie takie absurdy słyszymy.

Avatar
abdul wisimulacha / 13 sierpnia 2014 o 11:17

Biorę cały urobek na pniu-może być dla równego rachunku 10 ton!

Avatar
motek / 13 sierpnia 2014 o 11:12

"kopalnię produkującą 6-7 mln ton węgla rocznie" - a nie prościej byłoby wydobywać?

Avatar
aaaaaa / 13 sierpnia 2014 o 11:08

spoko, a ilu górników zatrudnią do tych 7 ton?

Avatar
wielbiciel talentu / 13 sierpnia 2014 o 10:37

Puzio i... wszystko jasne