wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Nałęczów: Szykuje się duża inwestycja

Dodano: 8 marca 2016, 12:23
Autor: dd

Nałęczów
Nałęczów

Za ok. 10 mln zł kurort zyska m.in. nowy parking i rondo. Ale najważniejsze jest stworzenie przejścia podziemnego koło dworca kolejowego

Prace nad Zintegrowanym Węzłem Komunikacyjnym Nałęczów mają rozpocząć się w ciągu trzech miesięcy. – Inwestycja powstaje w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, w którym 15 gmin tworzy skorelowane ze sobą projekty. My postawiliśmy na komunikację – wyjaśnia Andrzej Roman Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Oprócz Nałęczowa do LOF należą m.in. gminy: Niemce, Lubartów, Konopnica czy Wólka Lubelska.

W ramach inwestycji na skrzyżowaniu ulic Armatnia Góra, 1-go Maja, Poniatowskiego i Chopina powstanie rondo, w centrum wybudowany ma zostać też duży parking. Miasto chce postawić stację do ładowania samochodów elektrycznych, pojawi się również więcej ścieżek rowerowych.

Najważniejsze jednak będą prace prowadzone wokół dworca kolejowego. – Mamy w Nałęczowie nietypowy problem, dworzec nie znajduje się mieście tylko w Drzewcach-Koloni, jakieś 3 km od granic Nałęczowa. Do tej pory miasto nie miało własnej komunikacji – wyjaśnia burmistrz.

Dotychczas mieszkańcy gminy idąc od strony północnej musieli nielegalnie przechodzić przez tory. Teraz ma się to zmienić, ponieważ miasto planuje wybudowanie podziemnego przejścia.

Kolejnym celem władz Nałęczowa jest rozbudowa infrastruktury rowerowej, w mieście pojawią się ścieżki rowerowe i przystanie na rowery, również elektryczne. W planach jest nawet stworzenie roweru miejskiego, jedna ze stacji miałaby stanąć właśnie obok dworca. Plany przewidują również dodatkowe miejsca postojowe dla taksówek. By poprawić komunikację z Lublinem miasto chce dogadać się z lubelskim MPK.

– Rozmawiamy z MPK o sezonowym i weekendowym korzystaniu z autobusów. Chcemy, by do Nałęczowa mogli przyjeżdżać Lublinianie, którzy nie mają własnych samochodów, albo chcą po prostu wypić kieliszek wina. Teraz ostatni autobus do Lublina wyjeżdża ok. godz. 19.

Gość
Gość
obserwator
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 marca 2016 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublinianie nie muszą jechać do Nałęczowa żeby napić się lampki wina.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i do tego wszystkiego rondo i parking w centrum - zrównoważony rozwój:(

rewitalizacja centrum i parku tj. wyłozenie chodników i alejek kostką to też zły pomysł ale przecież faceci nie chodzą w butach na obcasach. Miejsca spacerowe dla samców bo kobiety niszczą sobie buty albo muszą cały czas patrzeć pod nogi. Myślał ktoś o tym?

jeżeli chodzi o czystość to jako tako jest tylko w miasteczku, wystarczy wyjechać poza i skręcić na Wojciechów. Cały kawałek drogi do granicy gminy upstrzony brudami - ładnie to nie wygląda a wizytówka tragiczna. Od tej strony do Nałęczowa wjeżdża dużo ludzi - jak nas widzą tak nas piszą.

Zastanawiam się, po co utrzymujemy straż miejską? Czy to racjonalny wydatek i faktyczna potrzeba?

Rozwiń
obserwator
obserwator (12 marca 2016 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znam Nałęczów od dawna, mieszkałem tam do lat 90, a później często odwiedzałem to miejsce. Uważam, że to co zrobiono łącznie z prywatyzacją uzdrowiska to najlepsze co mogło się zdarzyć. Dzięki prywatyzacji zainwestowano około 150 mln zł (sanatoria, aquapark, poszerzenie parku). Gdyby nie prywatyzacja, to uzdrowisko byłoby prawdopodobnie w ruinie. Wystarczy popatrzeć na  inne uzdrowiska np. słynną Krynicę (budynki z XIX wieku w centrum, w opłakanym stanie wymagające kompletnego remontu, czy będące pustostanami). Ponadto widać że władze miasta  mają jakieś pomysły i je wdrażają. Uporządkowano teren przy centrum, pozyskano pieniądze na gruntowną rewitalizację parku (12 mln). Jeśli uda się wykonać opisane zamierzenia (mam nadzieje, że zostanie także wyburzony dawny dworzec pks), to będzie bardzo dobrze. Oczywiście najważniejsza jest obwodnica, ale jej koszt przekracza możliwości miasta i uzdrowiska. Pozostaje lobby najlepiej przy istotnym wsparciu wytwórców nałęczowianki i cisowianki. Według mnie Nałęczów powinien zachować kameralny charakter i lepiej, aby nie został "zadeptany" przez turystów. Zrównoważony rozwój, w celu budowy miejsca,w  którym można doświadczyć odpoczynku, relaksu, zadbać o ciało i umysł (dobre zdrowe jedzenie, serwis na poziomie, czyste powietrze i otoczenie, miła atmosfera, bez spinki, pośpiechu i wrzasków). Świat jest różnorodny i nie każde atrakcyjne miejsce  musi być jak Kazimierz, czy Sopot.            

Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2016 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może posprzątać buteki
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2016 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w naleczowie to aby nas..ć jeszcze i bedzie fajnie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!