wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Namalują sobie (i Tobie) Brulion

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2006, 19:37

Magiczne miasteczko oprócz magicznej atmosfery musi mieć magiczne sytuacje. Już niebawem tak będzie nad Grodarzem. Bo jak inaczej nazwać artystyczne pospolite ruszenie efektem którego ma być kwota pozwalająca na wydanie kolejnego numeru kazimierskiego artystycznego pisma

W najbliższą niedzielę pod kazimierską studnią stanie strażacki wóz, obwieszony obrazami. 43 artystów podarowało prace na aukcję, z której środki pójdą na wydanie kolejnego numeru "Brulionu Kazimierskiego”. Pisma, o którym głośno na świecie i które dla miłośników magicznego miasteczka jest absolutnym rarytasem.
- Na jednym z zebrań Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Jerzy Gnatowski powiedział stanowczo, że musimy coś wydać. Tytuł wymyśliła moja żona. Słowo brulion sygnalizowało, że do jednego worka będziemy wrzucać zarówno naukowe prace z przypisami jak i listy spod studni - mówi Tadeusz Michalak, szef kolegium radakcyjnego.

"Brulion” to pismo niezwykłe. Pierwszy numer ukazał się na wiosnę 2001 roku i pomimo, że do dziś ukazało się tylko 7 numerów, to można z nich złożyć opasłą, pięciuset stronicową księgę o miasteczku.
- Takie jest założenie. Wychodzimy w skromnej okładce, by wyróżnić się z tłumu kolorówek. A w środku historie ludzi tu mieszkających bądź tworzących. I dużo archiwalnych fotografii. Nad każdym numerem pracujemy tak, jakbyśmy pisali kolejny rozdział książki - dodaje Michalak.
Ale wydawanie pisma kosztuje.
- Redakcja nie płaci autorom honorariów, choć autorzy są znakomici. Zespół redakcyjny pracuje za darmo. Płacić jednak musimy za papier, reprodukcje, komputerowy skład tekstów i druk w L-Princie. W tym wypadku z bonifikatami - mówi Michalak.

Na druk ostatniego numeru towarzystwu udało się znaleźć sponsora - pieniądze wyłożył Hotel Król Kazimierz. Ale następny nie ukaże się bez kolejnych pieniędzy. Stąd pomysł aukcji.
- To znakomite pismo, pełne nostalgii i wzruszeń. Z serca daję na niedzielną aukcję obraz - mówi Jerzy Gnatowski, zwany księciem polskiego pejzażu. Wśród 43 artystów, którzy włączyli się w aukcję sa m.in.: Piotr Fąfrowicz, Leszek Mądzik, artystyczna rodzina Michalaków, Andrzej Siemiński i Piotr Żółkiewski.
Niedzielna aukcja, którą poprowadzi Grażyna Ruszewska z Radia Lublin to wielka gratka dla kolekcjonerów. Nie jest tajemnicą, że prace można będzie kupić za połowę ceny jaką trzeba by za nie zapłacić w galeriach. Początek o godz. 12
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!