wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Narodowy Spis Powszechny: Rachmistrzowie nas odwiedzą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2011, 20:53

Mam normalną rodzinę, żonę i dziecko. Przed rachmistrzem nie mam nic do ukrycia – mówi Kamil Kozioł
Mam normalną rodzinę, żonę i dziecko. Przed rachmistrzem nie mam nic do ukrycia – mówi Kamil Kozioł

Sprawdzą prawie pół miliona domów w całym regionie. Mamy obowiązek ich przyjąć, ale nie na każde z pytań musimy odpowiadać. 1 kwietnia rachmistrzowie rozpoczną Narodowy Spis Powszechny.

Ankieterzy szczegółowo przepytają 20 proc. Polaków. Wybiorą ich przez losowanie. O pozostałych ściągną informacje m.in. z ZUS, KRUS i NFZ. Gdy danych zabraknie, mogą do nas zadzwonić lub złożyć wizytę.

Każdy rachmistrz będzie miał identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz imienną pieczęcią dyrektora Lubelskiego Urzędu Statystycznego. Umówi się z nami, np. telefonicznie. Jeśli nie wpuścimy go do domu, grozi nam grzywna.

– W Lublinie będzie pracować 109 rachmistrzów. Spisem objętych jest 22 tys. domów – mówi Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – W całym regionie spis dotyczy 450 tys. gospodarstw domowych.

Zajmie się tym ponad tysiąc rachmistrzów. Przeszli już odpowiednie szkolenia. Każdy odwiedzi ok. 150 mieszkań. Otrzyma 10 zł brutto za spisanie jednej osoby. W jednym domu jest średnio troje mieszkańców. To oznacza, że rachmistrz może liczyć na 4,5 tys. zł zarobku.

Spotkanie z ankieterem powinno potrwać najwyżej godzinę. Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej, z której wynika ilość zadawanych pytań. Dotyczą one zarówno podstawowych kwestii, jak wiek, narodowość, wykształcenie czy sytuacja mieszkaniowa, jak również rodziny i stanu cywilnego. Ankieterzy zapytają też o źródła dochodów.

– Nie musimy jednak ujawniać ich wysokości – dodaje Matacz. – Wystarczy określić rodzaj dochodu, np. etat w firmie czy własną działalność gospodarczą.

Pytania obejmują 13 zagadnień. Wśród nich znalazły się np. kwestie wyznania, przynależności religijnej i prokreacji.

– W tym przypadku odpowiedź jest dobrowolna – mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Zachęcam jednak do tego. Informacje dotyczące np. planów prokreacyjnych pomogą nam lepiej prognozować przyszłe zjawiska.

Statystycy dodają, że praktycznie nie zdarza się, by ktoś odmówił udziału w spisie. Sporadycznie unikamy odpowiedzi na niektóre pytania.

– Parę razy rozmawiałem z rachmistrzem i nigdy nie miałem z tym problemów – mówi Kamil Kozioł, kucharz z Lublina. – Wiem, że jest możliwość odmówienia odpowiedzi na niektóre pytania, ale nigdy z tego nie skorzystałem.

Jutro ankieterzy powinni zakończyć tzw. obchód przedspisowy. To przygotowanie do właściwego spisu, które pozwoli zweryfikować poszczególne adresy. Spis potrwa do końca czerwca.

Jak wygląda obchód przedspisowy, jak idą przygotowania do spisu właściwego - zapraszamy rachmistrzów na nasze forum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jacek
Ja
marcin
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jacek
Jacek (28 kwietnia 2011 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak was czytam ludzie to normalnie mi się smutno robi. Tyle żółci i nienawiści. Ech... Spiszcie się jak najszybciej przez internet by nie narażać rachmistrzów na spotkania z takimi ludźmi jak Wy.
Rozwiń
Ja
Ja (17 marca 2011 o 00:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ten kucharz to widzę że i majtki by zdjął jakby poprosili
Rozwiń
marcin
marcin (16 marca 2011 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co ten cały spis skoro ma objąć 20% ? a resztę z ZUS KRUS itd nie można wziąć danych właśnie z tych instytucji ?
Rozwiń
:)
:) (16 marca 2011 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spis jest obowiązkowy,bo inaczej sprawa w sądzie i grzywna:)
Po spisie rolnym są takie przypadki.
Rozwiń
Andy
Andy (16 marca 2011 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie, mój dom i nikogo nie mam obowiązku wpuszczać i się zwierzać ze swojego życia. Wątpię, aby Państwo potrafiło należycie wykorzystać zebrane dane. Tylko kasę potrafi doić. Jak chce informacji, niech je ode mnie kupi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!