Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 sierpnia 2014 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Nasze dzieci słabo radzą sobie w kuchni. W woj. lubelskim najgorzej

Autor: Zdjęcie autora (oprac. reda)
1 4 A A

Nasze dzieci fatalnie sobie radzą w kuchni. Prawie połowa badanych nie przygotowuje sobie posiłków. To najgorszy wynik w kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Zdrowie to dla dziecka abstrakcyjne pojęcie. Sposobem na przekonanie go do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, a co jest dla niego dobre, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. Tymczasem z ogólnopolskich badań "Kulinarni odkrywcy”, sprawdzających stan edukacji kulinarnej dzieci w wieku 6-16 lat wynika, że polskie dzieci kiepsko radzą sobie z gotowaniem. A te z naszego województwa najgorzej ze wszystkich!

A autorzy raportu i dietetycy stawiają sprawę jasno - im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia. Rzadziej sięga po słodycze i fast food.

Ponad połowa badanych dzieci nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie… co czwarte.

Według rodziców 88 proc. lubelskich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, ale tylko połowa z nich pokroi sobie chleb lub wędlinę. Aż 52 proc. dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy. 44 proc. dzieci w naszym województwie nie przygotowuje sobie posiłków. To najgorszy wynik w kraju.

Co ciekawe z badań wynika, że aż 74 proc. najmłodszych (6-8 lat) lubi zajęcia kulinarne, ale z wiekiem odsetek ten spada i już tylko co drugi nastolatek lubi gotować. Gimnazjaliści nie chcą i często nie potrafią gotować - zaledwie 45 proc. nastolatków potrafi ugotować jajka, a z ugotowaniem zupy poradzi sobie tylko co dziesiąty.

Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie. "Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest "cool” - dodaje Alicja Kalińska

"Kulinarni odkrywcy” - badanie umiejętności kulinarnych wśród dzieci w Polsce było robione na zlecenie programu Tesco dla Szkół zostało przeprowadzone przez MillwardBrown w lipcu 2014.
Czytaj więcej o:

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jerry / 25 sierpnia 2014 o 23:56

mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

babo nie kompromituj się !

nie ma z kobiet dziś  w ogóle pożytku . na Facebooku tylko umią siedzieć i na mikrofali gotowe podgrzać


mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

... rozwiń

Avatar
ziew / 25 sierpnia 2014 o 18:31

"..... Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. ..."

absolutnie nie, mnie wszystko co ktoś przygotuje smakuje, natomiast moje mi nie smakuje, jem bo jem, bo bez jedzenia nie da się zyć

Dokładnie mam to samo. Gdy już przygotuję posiłek dla rodziny, to już mnie wcale nie chce sie jeść (nie najadam sie w trakcie próbowania a według najbliższych bardzo dobrze gotuję). Jak ktoś przygotuje, to zawsze jem ze smakiem

Dokładnie mam to samo. Gdy już przygotuję posiłek dla rodziny, to już mnie wcale nie chce sie jeść (nie najadam sie w trakcie próbowania a według najbliższych bardzo dobrze gotuję). Jak ktoś przygotuje, to zawsze jem ze smakiem

rozwiń
Avatar
ziew / 25 sierpnia 2014 o 18:29

mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2014 o 18:23

"..... Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. ..."

absolutnie nie, mnie wszystko co ktoś przygotuje smakuje, natomiast moje mi nie smakuje, jem bo jem, bo bez jedzenia nie da się zyć

Avatar
jerry / 25 sierpnia 2014 o 23:56

mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

babo nie kompromituj się !

nie ma z kobiet dziś  w ogóle pożytku . na Facebooku tylko umią siedzieć i na mikrofali gotowe podgrzać


mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

... rozwiń

Avatar
ziew / 25 sierpnia 2014 o 18:31

"..... Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. ..."

absolutnie nie, mnie wszystko co ktoś przygotuje smakuje, natomiast moje mi nie smakuje, jem bo jem, bo bez jedzenia nie da się zyć

Dokładnie mam to samo. Gdy już przygotuję posiłek dla rodziny, to już mnie wcale nie chce sie jeść (nie najadam sie w trakcie próbowania a według najbliższych bardzo dobrze gotuję). Jak ktoś przygotuje, to zawsze jem ze smakiem

Dokładnie mam to samo. Gdy już przygotuję posiłek dla rodziny, to już mnie wcale nie chce sie jeść (nie najadam sie w trakcie próbowania a według najbliższych bardzo dobrze gotuję). Jak ktoś przygotuje, to zawsze jem ze smakiem

rozwiń
Avatar
ziew / 25 sierpnia 2014 o 18:29

mam 36 lat a mam problem z pokrojeniem sobie (obecnego) chleba a kogo teraz stać, żeby sobie kupić kawał wędliny a nie góra kilka plasterków (a jak plasterki więc po co to kroić? Dzieci nigdy tego nie robiły więc skąd mają wiedzieć czy by sobie poradziły?). Sama kupuje tyle wędliny, co na kanapki dla córki. Swoją drogą "podziwiam" odwagę rodziców, którzy pozwalają kroić chleb czy mięso sześciolatkom. mój brat miał 8 lat i chciał sobie odgrzać jedzenie na kuchence gazowej (1998 rok). Omal nie skończyło sie pożarem

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2014 o 18:23

"..... Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. ..."

absolutnie nie, mnie wszystko co ktoś przygotuje smakuje, natomiast moje mi nie smakuje, jem bo jem, bo bez jedzenia nie da się zyć

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 0 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 0

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 13 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia]
galeria

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie zakończyły się trzydniowe Kozienalia 2018.

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 29 9

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca 60 6

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 22 38

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria
film

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 35 3

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 1

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 8 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 13 7

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 31 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!