poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nasze jabłka w sercu Unii Europejskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2011, 17:42

 (Archiwum)
(Archiwum)

Sok Pyshniak z Lubsadu z podlubelskiego Motycza dostał Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej, a odwiedzający polskie stoisko w sercu UE byli częstowani lubelskimi jabłkami.

Lubsad, zrzeszający producentów owoców z Lubelszczyzny, reprezentował Polskę podczas obchodów Dni Europy.

– Zostaliśmy wybrani do tego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – mówi Renata Horbaczewska, członek zarządu Lubsadu.

Polskie stoisko zorganizowano w budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Wzbudzało szczególną uwagę ze względu na objęcie przez nasz kraj prezydencji w Radzie UE. Pracownicy MSZ rozdawali broszury informacyjne o Polsce, a przedstawiciele Związku Sadowników Polskich rozdawali jabłka wyprodukowane na Lubelszczyźnie i częstowali zwiedzających sokiem jabłkowym, który powstał w otwartej niedawno tłoczni pod Motyczem. Obok prezentowały się tylko Węgry, których prezydencja właśnie się kończy.

– To ważne miejsce, bo tu zapadają kluczowe decyzje podejmowane przez Radę Europy – mówi pracownik polskiego przedstawicielstwa przy UE. – Mamy szansę zaprezentować się tam raz na kilkanaście lat, kiedy obejmujemy prezydencję. Nasze stoisko zwróciło uwagę, było wielu zwiedzających.

Wybór Lubsadu nie był przypadkowy. Spółka jest przykładem na to, że na rynku mogą dobrze sobie radzić tzw. grupy producenckie, które bez zbędnych pośredników sprzedają to, co ich członkowie wyprodukowali w swoich gospodarstwach. Udziałowcami jest 120 producentów jabłek, malin, gruszek i innych owoców. Wspólnie nie tylko sprzedają. Od lutego 2009 r. w Motyczu uruchomiono nowoczesną bazę umożliwiającą przechowywanie, schładzanie, sortowanie i pakowanie owoców.

Ostatnio spółka z Motycza poszła jeszcze dalej. Od kilku miesięcy produkuje sok z jabłek. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Kolejny krok to stworzenie związku z dwoma podobnymi grupami, które działają w kraju.

– Wspólnie będziemy mogli podpisywać większe kontrakty, dostarczyć większą ilość owoców – dodaje Horbaczewska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!