wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Nauczyciele spotkali się z minister. Czekają na podwyżki

Dodano: 9 sierpnia 2016, 20:39

Po spotkaniu z minister edukacji oświatowi związkowcy mają nadzieję na spełnienie ich finansowych żądań. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu płac o 10 proc., a Solidarność aż o 20 proc.

Związkowcy spotkali się z minister 1 sierpnia. Jak informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowa MEN, było to spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli głównych nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, oświatowej Solidarności i Forum Związków Zawodowych. – Poruszane były najważniejsze kwestie – mówi zdawkowo rzeczniczka.

Związkowcy byli przekonani, że rozmowy dotyczyć będą przede wszystkim podwyżek. – Waloryzacji zarobków nie mieliśmy już od 5 lat i od tego czasu bezskutecznie się o nie domagamy – mówi jeden z członków lubelskiego ZNP. – Niby ministerstwo nie ucieka od odpowiedzialności, ale nie daje też żadnych konkretów. Dotychczas nie podjęto tego tematu na serio.

Średnie zarobki brutto nauczycieli na Lubelszczyźnie to ok. 2,5 tys. zł dla stażysty, ok. 4 tys. zł dla nauczyciela mianowanego i niewiele ponad 5 tys. zł dla dyplomowanego. Z obliczeń ZNP wynika, że nauczyciel zatrudniony na „gołym” etacie otrzymuje pensję wynoszącą średnio 3,6 tys. zł brutto miesięcznie. Z kolei MEN informuje, że nauczyciele pracują 46,5 godzin tygodniowo, z czego co najmniej 10 h w domu.

Na spotkanie z minister związkowcy jechali z minorowymi nastrojami. Wszystko dlatego, że jak dowiedzieli się nieoficjalnie zarobki nauczycieli miały wrosnąć o nie więcej niż 50 zł. Padała też wersja, w której podwyżka dla nauczycieli mianowanych miałaby osiągnąć pułap 20 zł, a dla dyplomowanych 30 zł.

– Ani o takich, ani o innych konkretnych stawkach na spotkaniu nie było mowy – relacjonuje Adam Sosnowski, prezes lubelskiego oddziału ZNP. – Padła jednak deklaracja, że rozmowy na temat podwyżek będą prowadzone, co daje nam nadzieję, że wreszcie dojdziemy do porozumienia w tej sprawie.

Związkowcy mówią, że na spotkaniu z minister rozmawiali także o możliwości innego, łatwiejszego uregulowania nauczycielskich zarobków, na które składa się dziś aż z 17 elementów. Mówiono też o subwencji oświatowej dla sześciolatków. Ponieważ reforma edukacji ma nie odbić się negatywnie na budżetach samorządów resort planuje od przyszłego roku uwzględnić dzieci 6-letnie objęte wychowaniem przedszkolnym w finansowaniu poprzez część oświatową subwencji ogólnej. Kwota na każdego takiego malucha wzrosnąć ma z 1338 zł dotacji celowej do kwoty ok. 4 300 zł subwencji oświatowej.

– To bardzo konkretna decyzja, którą przyjęliśmy z dużym zadowoleniem – przyznaje Sosnowski. 

Czytaj więcej o: edukacja
agata
Użytkownik niezarejestrowany
....
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

agata
agata (14 sierpnia 2016 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gość napisał:
nauczyciel dyplomowany-  przedszkole - 30 lat pracy , urlop 35 dni , pensja na rekę z wysługą (3109x 20% zasadniczej= 621,80 zł  )i dodatkiem za wychowawstwo (176 zł) co daje  2675 zł , oto cała filozofia , są to pobory najwyższe jakie mozna osiągnać wg tabeli wynagrodzenia nauczycieli mając wykształcenie mgr i  dyplomowanie młody nauczyciel kontraktowy z 2,3 letnim stażem pracy na rękę 1802,00 zł ( z wychowawstwem 176 zł) Oto cala filozofia , żadnych kokosów nie ma a wszystkie stawki wg tabeli wynagrodzeń to przecież zasadnicza brutto. Jest tyle uczelni pedagpgicznych nic tylko studiować i startować na nauczyciela- wolny kraj , wolny wybór! nie no, to tylko nauczyciel mógł napisać, jak wiadomo grupa dosyć ograniczona i zablokowana na odbieranie wiedzy, nauczyciel dyplomowany z godzinami (o których szanowny przedmówca zapomniał) z trzynastką, świadczeniem urlopowym, nagrodami jubileuszowymi co 5 lat (j/w) to przeciętnie 5,7 tys. miesięcznie a jak na nasze lubelskie warunki to chyba nie mało
Rozwiń
Gość
Gość (12 sierpnia 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nikt mnie nie zmusza do dożywotniego bycia nauczycielem ale też nie pisze bzdur na temat na którym się nie znam, nie zazdroszczę górnikom , rolnikom i innym ...... sporo pracy i pieniędzy kosztowało mnie ukończenie studiów bo przecież nauczyciel musi się ciągle dokształcać a słowo "praca" ma wiele znaczeń . Chcesz uczyć to bierz się do nauki a za parę lat i ty będziesz nauczycielem- wolny kraj , wolny wybór.
Rozwiń
....
.... (11 sierpnia 2016 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gość napisał:
nauczyciel dyplomowany-  przedszkole - 30 lat pracy , urlop 35 dni , pensja na rekę z wysługą (3109x 20% zasadniczej= 621,80 zł  )i dodatkiem za wychowawstwo (176 zł) co daje  2675 zł , oto cała filozofia , są to pobory najwyższe jakie mozna osiągnać wg tabeli wynagrodzenia nauczycieli mając wykształcenie mgr i  dyplomowanie młody nauczyciel kontraktowy z 2,3 letnim stażem pracy na rękę 1802,00 zł ( z wychowawstwem 176 zł) Oto cala filozofia , żadnych kokosów nie ma a wszystkie stawki wg tabeli wynagrodzeń to przecież zasadnicza brutto. Jest tyle uczelni pedagpgicznych nic tylko studiować i startować na nauczyciela- wolny kraj , wolny wybór!
Jest tyle innych profesji  i innych miejsc pracy nic tylko się przebranżowić  i startować w nowym fachu - wolny kraj , wolny wybór! Czy ktoś was zmusza do dożywotniego bycia nauczycielem ???. Zapraszamy na Budowy i do Rolnictwa tam zobaczycie co znaczy słowo '' PRACA ''
Rozwiń
gość
gość (11 sierpnia 2016 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nauczyciel dyplomowany-  przedszkole - 30 lat pracy , urlop 35 dni , pensja na rekę z wysługą (3109x 20% zasadniczej= 621,80 zł  )i dodatkiem za wychowawstwo (176 zł) co daje  2675 zł , oto cała filozofia , są to pobory najwyższe jakie mozna osiągnać wg tabeli wynagrodzenia nauczycieli mając wykształcenie mgr i  dyplomowanie   młody nauczyciel kontraktowy z 2,3 letnim stażem pracy na rękę 1802,00 zł ( z wychowawstwem 176 zł) Oto cala filozofia , żadnych kokosów nie ma a wszystkie stawki wg tabeli wynagrodzeń to przecież zasadnicza brutto. Jest tyle uczelni pedagpgicznych nic tylko studiować i startować na nauczyciela- wolny kraj , wolny wybór!
Rozwiń
....
.... (11 sierpnia 2016 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Solidarność nauczycielska jest tylko po to, żeby zapewnić koryto tylko działaczom funkcyjnym. Na pomoc zwykli członkowie nie mają co liczyć.
Jakoś tak wylazło na światło dzienne po latach że Solidarność i Bolek to wyraz w pewnym sensie bliskoznaczny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!