środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nauczycielom już dziękujemy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2001, 10:38
Autor: Ewa Stępień

Co najmniej dla 580 pedagogów nie starczy miejsca w tegorocznych grafikach szkolnych. Pracę stracą głównie nauczyciele nauczania zintegrowanego, historycy, geografowie, biolodzy. Niezmiennie od lat największe szanse na zatrudnienie mają angliści.

Ruch kadrowy w szkołach odbywał się w maju. Wtedy dyrektorzy decydowali kogo zwolnić, a kogo zatrzymać. - Z zebranych wtedy informacji wynika, że na terenie województwa pracę straci 580 nauczycieli - mówi Roman Kornacki, prezes Zarządu Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie. - Przyczyny? Likwidacja 97 szkół podstawowych, przekształcenie 39 podstawówek w szkoły filialne - czyli tylko z klasami I-III, likwidacja 9 przedszkoli na wsiach i 6 w miastach, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrowicach koło Lublina, domu dziecka w Międzyrzecu Podlaskim, bursy w Lublinie.
- W Lublinie z pracą pożegna się 94 nauczycieli. Głównie nauczania początkowego, historyków, geografów, biologów - uzupełnia Celina Stasiak, prezes ZNP, oddziału w Lublinie. - Kolejnych 143 musiało pod groźbą utraty pracy zgodzić się na ograniczenie wymiaru pracy i tym samym na mniejsze zarobki.
Niektórzy liczą na znalezienie pracy tuż przed pierwszym dzwonkiem. - O wakatach z ostatniej chwili decydują czynniki losowe. Choroby, urlopy macierzyńskie, przeniesienia - mówi Marta Łozicka, polonistka, która w poszukiwaniu pracy odwiedziła lubelskie Kuratorium Oświaty i Wychowania, Urząd Miejski i urząd pracy. Na tablicy ogłoszeń w kuratorium wisiały w ubiegłym tygodniu tylko trzy oferty - dla biologa, historyka, fizyka - poszukujących zatrudnienia. Nie było żadnej od dyrektora szukającego pracownika.
- Największe zapotrzebowanie jest na anglistów i germanistów - ocenia Anna Wojciechowska, wizytator z Wydziału Farmalno-Prawnego lubelskiego kuratorium. - Najmniejsze na nauczycieli nauczania zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej. W podstawówkach jest teraz przedmiot o nazwie przyroda, który swoim zakresem obejmuje wiadomości z geografii, biologii. Nauczyciele tych dwóch przedmiotów przestają być potrzebni.
Niewiele do zaproponowania miał też Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie.
- Poszukujący pracy może u nas zostawić ankietę personalną - mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora wydziału. - Zgłaszają się nauczyciele różnych przedmiotów, ale tak naprawdę szansę na zatrudnienie mają tylko angliści.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!