Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lipca 2012 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Nawet pijany pasażer może prosić o zwrot pieniędzy za bilet

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A
Przewoźnik zastrzegał w regulaminie, że nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności za skutki opóźni
Przewoźnik zastrzegał w regulaminie, że nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności za skutki opóźni

Przewoźnik nie może unikać odpowiedzialności za spóźnienia – uznali urzędnicy karząc firmę jeżdżącą busami z Lublina do Rzeszowa. Wytknęli jej też inne błędy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawie 5 tys. zł kary musi zapłacić firma Galicja Express zarejestrowana w Opolu Lubelskim. Regulamin obowiązujący w jej busach wziął pod lupę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urzędnicy dopatrzyli się naruszenia przepisów.

Przewoźnik zastrzegał w regulaminie, że nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności za skutki opóźnień spowodowanych m.in. przez kontrole policji lub Inspekcji Transportu Drogowego oraz złe warunki drogowe lub utrudnienia w ruchu. W tym przypadku jest to o tyle istotne, że mowa o firmie, która wozi pasażerów m.in. na lotnisko Rzeszów-Jasionka.

UOKiK uznał, że przewoźnik nie może w ten sposób ograniczać swojej odpowiedzialności. Jak tu uzasadniał? Przedsiębiorca zajmujący się zawodowo przewozem pasażerów powinien znać przepisy prawa oraz prawdopodobieństwo i czas wystąpienia kontroli. Powinien też znać stan dróg i możliwe na trasie utrudnienia. A później na tej podstawie tak układać rozkład jazdy, by móc się go trzymać i nie obiecywać gruszek na wierzbie.
Drugi punkt regulaminu wiszącego w pojazdach mówił, że przewoźnik ma prawo nie wpuścić do busa (lub z niego wyprosić) pasażera, który jest pijany, odurzony narkotykami albo uciążliwy dla kierowcy lub podróżnych. – Do tego nie mieliśmy zastrzeżeń, przedsiębiorca może tak postanowić – przyznaje Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. – Nie może jednak zastrzec, że takiemu pasażerowi nie przysługuje zwrot pieniędzy. Prawo przewozowe mówi, że pasażer powinien odzyskać pieniądze za niewykorzystany bilet, bo z usługi przecież nie skorzystał. Stan pasażera nie wyłącza tego prawa.

Zastrzeżenia urzędników wzbudziły też dwa zapisy regulaminu ze strony internetowej przewoźnika. Jeden znów ograniczał odpowiedzialność firmy, drugi zaś mówił o procentowo liczonym odstępnym przy zwrocie biletu, podczas gdy powinno ono pokrywać jedynie koszty faktycznie poniesione przez przewoźnika.

Za wszystkie przewinienia Galicja Express dostała blisko 5 tys. zł kary. Decyzja UOKiK jeszcze się nie uprawomocniła. – Nie wiem jeszcze, czy będę się odwoływał, czy płacił. Dla mojej małej firmy to astronomiczna kwota – mówi Tadeusz Jędrej, właściciel firmy.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sławek / 28 lipca 2012 o 21:42
ta astronomiczna kwota co ten szmaciarz pier***i dojebac gnojowi oszustowi i złodziejowi 10,000
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 09:44
[quote name='l' timestamp='1343238661' post='656480']
jakby jechały oba to nie trzeba rezerwować.Sa dwa w rozkładzie to jadą dwa a nie w zależności czy się opłaci.Jak zapakuje wszystkich w rzeszowie to nikt po drodze nie ma szans wsiąść.
[/quote]
pokaż mi te 2 w rozkładzie bo ja widziałem zawsze tylko jeden z Lublina przez Rzeszów do Sanok
Avatar
michał / 27 lipca 2012 o 09:42
[quote name='Kazik' timestamp='1343291349' post='656810']
Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
[/quote]
ktoś te rozkłady przyjmuje i uznaje za realne ich wykonanie mianowicie urząd marszałkowski.
poza tym kontrola itd oprócz sprawności samochodu kontroluje również czas pracy kierowcy co niestety trwa dłużej niż kilka minut.
[quote name='Kazik' timestamp='1343291349' post='656810']
Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
[/quote]
ktoś te rozkłady przyjmuje i uznaje za realne ich wykonanie mianowicie urząd marszałkowski.
poza tym kontrola itd oprócz sprawności samochodu kontroluje również cza... rozwiń
Avatar
Kazik / 26 lipca 2012 o 10:29
jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika,


Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
Avatar
. / 25 lipca 2012 o 19:59
Bus do Sanoka jedzie przez Rzeszów.Przewoźnik postępuje logicznie i racjonalnie w sytuacji gdy pasażerowie zmieszczą się w jednym busie.Ponadto jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika, że jedzie niezgodnie z rozkładem?Całe szczęście że sa tacy przewoznicy jak Galicja Express czy inni.Na PKS czy tym bardziej kolej nie można liczyć. Dzięki busom można szybko przemieszczać się .Kolej nie potrafi nawet szynobusa wysłać do Rzeszowa o odpowiedniej pojemności i często wysyła KKZ.W weekendy ludzie jada jak śledzie w beczce.
Bus do Sanoka jedzie przez Rzeszów.Przewoźnik postępuje logicznie i racjonalnie w sytuacji gdy pasażerowie zmieszczą się w jednym busie.Ponadto jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika, że jedzie niezgodnie z rozkładem?Całe szczęście że sa tacy przewoznicy jak Galicja Express czy inni.Na PKS czy tym bardziej kolej nie można liczyć. Dzięki busom można szybko przemieszczać się .Kolej nie potrafi nawet szynobusa wysłać do Rzeszowa o odpowiedniej pojemności i często wysyła KKZ.W weekendy ... rozwiń
Avatar
l / 25 lipca 2012 o 19:51
jakby jechały oba to nie trzeba rezerwować.Sa dwa w rozkładzie to jadą dwa a nie w zależności czy się opłaci.Jak zapakuje wszystkich w rzeszowie to nikt po drodze nie ma szans wsiąść.
Avatar
michał / 25 lipca 2012 o 17:25
lol człowieku jak byś zarezerwował wcześniej miejsce to byś nie miał problemu z zabraniem się ja jakoś rezerwuje i nie mam problemu z zabraniem się
Avatar
poo / 25 lipca 2012 o 16:06
ten galicja to w ogóle wielki przekręt.Ustawia dwa busy jeden do rzeszowa drugi do sanoka w odstępie kilku minut.Jak jest mało ludzi to jedzie jeden .Tak samo z powrotem.przesadzja ludzi z sanoka w bus jadący z rzeszowa i nikt nie może już wsiąść
Avatar
sławek / 28 lipca 2012 o 21:42
ta astronomiczna kwota co ten szmaciarz pier***i dojebac gnojowi oszustowi i złodziejowi 10,000
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 09:44
[quote name='l' timestamp='1343238661' post='656480']
jakby jechały oba to nie trzeba rezerwować.Sa dwa w rozkładzie to jadą dwa a nie w zależności czy się opłaci.Jak zapakuje wszystkich w rzeszowie to nikt po drodze nie ma szans wsiąść.
[/quote]
pokaż mi te 2 w rozkładzie bo ja widziałem zawsze tylko jeden z Lublina przez Rzeszów do Sanok
Avatar
michał / 27 lipca 2012 o 09:42
[quote name='Kazik' timestamp='1343291349' post='656810']
Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
[/quote]
ktoś te rozkłady przyjmuje i uznaje za realne ich wykonanie mianowicie urząd marszałkowski.
poza tym kontrola itd oprócz sprawności samochodu kontroluje również czas pracy kierowcy co niestety trwa dłużej niż kilka minut.
[quote name='Kazik' timestamp='1343291349' post='656810']
Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
[/quote]
ktoś te rozkłady przyjmuje i uznaje za realne ich wykonanie mianowicie urząd marszałkowski.
poza tym kontrola itd oprócz sprawności samochodu kontroluje również cza... rozwiń
Avatar
Kazik / 26 lipca 2012 o 10:29
jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika,


Zapewniam cię że jeżeli z busem jest wszystko w porządku to kontrola nie trwa dłużej jak kilka minut.To nawet nie tyle co bezpieczna jazda przy śliskiej nawieżchni.
Ale jak w rozkładach nie przewiduje się innych użytkowników dróg i standardowych ograniczeń?????
Avatar
. / 25 lipca 2012 o 19:59
Bus do Sanoka jedzie przez Rzeszów.Przewoźnik postępuje logicznie i racjonalnie w sytuacji gdy pasażerowie zmieszczą się w jednym busie.Ponadto jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika, że jedzie niezgodnie z rozkładem?Całe szczęście że sa tacy przewoznicy jak Galicja Express czy inni.Na PKS czy tym bardziej kolej nie można liczyć. Dzięki busom można szybko przemieszczać się .Kolej nie potrafi nawet szynobusa wysłać do Rzeszowa o odpowiedniej pojemności i często wysyła KKZ.W weekendy ludzie jada jak śledzie w beczce.
Bus do Sanoka jedzie przez Rzeszów.Przewoźnik postępuje logicznie i racjonalnie w sytuacji gdy pasażerowie zmieszczą się w jednym busie.Ponadto jeżeli ITD zatrzyma np busa do kontroli która będzie trwała godzinę,to jak może karać przewożnika, że jedzie niezgodnie z rozkładem?Całe szczęście że sa tacy przewoznicy jak Galicja Express czy inni.Na PKS czy tym bardziej kolej nie można liczyć. Dzięki busom można szybko przemieszczać się .Kolej nie potrafi nawet szynobusa wysłać do Rzeszowa o odpowiedniej pojemności i często wysyła KKZ.W weekendy ... rozwiń
Avatar
l / 25 lipca 2012 o 19:51
jakby jechały oba to nie trzeba rezerwować.Sa dwa w rozkładzie to jadą dwa a nie w zależności czy się opłaci.Jak zapakuje wszystkich w rzeszowie to nikt po drodze nie ma szans wsiąść.
Avatar
michał / 25 lipca 2012 o 17:25
lol człowieku jak byś zarezerwował wcześniej miejsce to byś nie miał problemu z zabraniem się ja jakoś rezerwuje i nie mam problemu z zabraniem się
Avatar
poo / 25 lipca 2012 o 16:06
ten galicja to w ogóle wielki przekręt.Ustawia dwa busy jeden do rzeszowa drugi do sanoka w odstępie kilku minut.Jak jest mało ludzi to jedzie jeden .Tak samo z powrotem.przesadzja ludzi z sanoka w bus jadący z rzeszowa i nikt nie może już wsiąść
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 1

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 2

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 21

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 29

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!