środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nie będzie poboru do wojska. Będzie kwalifikacja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2009, 19:12

Wojskowe Komendy Uzupełnień w całym regionie wysłały właśnie pierwsze w tym roku wezwania do stawienia się przed wojskową komisją lekarską. W kamasze zostaną jednak wcieleni tylko ochotnicy.

Pozostali też muszą się zgłosić do armii, ale zostaną przeniesieni do rezerwy.

Od tego roku dotychczasowy pobór zostaje zastąpiony tzw. kwalifikacją wojskową. Wszystkie osoby w wieku poborowym zostaną wezwane na wojskową komisję lekarską.

- Komisja określi ich zdolność do służby i przyzna kategorię wojskową - tłumaczy mjr Ireneusz Olender z Wojskowej Komendy Uzupełnień Lublin-1.

- Wszystko to zostanie wpisane do książeczki wojskowej, którą każdy otrzyma.
Po 14 dniach od uprawomocnienia się orzeczenia komisji WKU wstawi do książeczki adnotację o przeniesieniu do rezerwy. - W ten sposób zostanie uregulowany stosunek do służby wojskowej - wyjaśnia Olender.

To ważne szczególnie dla tych, którzy szukają pracy albo zamierzają wziąć kredyt. Banki i pracodawcy często żądają od kandydatów adnotacji o uregulowaniu kwestii wojskowych.

W tym roku przez wojskowe komisje lekarskie zostaną wezwani przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 1990. Wojsko upomni się też o mężczyzn urodzonych przed 1989 r., którzy zostali wcześniej uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja będzie dotyczyła również kobiet urodzonych w latach 1981-1990, które studiowały lub studiują na kierunkach przydatnych do służby wojskowej. Chodzi o szkoły medyczne i weterynaryjne oraz kierunki psychologiczne.

W samym Lublinie wojsko wyśle wezwania do 2,3 tys. osób. W stolicy regionu kwalifikacje rozpoczną się 15 kwietnia. Wszystkie komisje na Lubelszczyźnie zakończą pracę do połowy czerwca. (mb)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!