niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Nie chcą wracać do Strasburga, bo wali się Parlament

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Europosłowie z Lubelszczyzny obawiają się październikowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Nic dziwnego, w sierpniu część dachu wielkiego gmachu runęła na ich miejsca. Przy okazji wyszło na jaw, że do budowy użyto szkodliwego dla zdrowia azbestu.

- Jeśli zawaliła się część takiego kolosa, to konstrukcja reszty budynku też może być naruszona - mówi Zdzisław Podkański. I dodaje: Czasu na zbadanie jego stanu było mało. Nie wiem, jak przewodniczący Parlamentu Europejskiego może mówić, że wszystko jest w porządku.

To nie koniec. Okazuje się, że do budowy (m.in. przewodów wentylacyjnych) wykonawca użył azbestu. A ten materiał po pokruszeniu sprzyja powstawaniu nowotworów. - Podejrzewam, że po wypadku azbest może być dla nas groźny - mówi Mirosław Piotrowski.

Do katastrofy budowlanej doszło w sierpniu, choć budynek ma zaledwie pięć lat, a gwarancję na dziesięć. Kilkadziesiąt ton betonu i zbrojenia posypało się na miejsca m.in. europarlamentarzystów z Lubelszczyzny. Na szczęście nikogo wtedy w sali nie było. - Mieliśmy naprawdę dużo szczęścia - stwierdza Piotrowski.

W rejonie zasypanego miejsca siadają zwykle oprócz niego Zdzisław Podkański oraz Wiesław Kuc.

Po wypadku wróciło pytanie: po co płacić miliony euro na siedzibę i obrady parlamentu w Strasburgu we Francji. Przez trzy tygodnie posłowie pracują w Brukseli, potem na tydzień jadą na sesję do Strasburga. Razem z nimi rusza armia ludzi: asystentów, lobbystów, urzędników. Papiery jadą trzema specjalnymi pociągami. Wszystko dlatego, że traktat konstytucyjny zagwarantował Strasburgowi 12 sesji w roku. Koszt podróży: ponad 200 mln euro.

Część europarlamentarzystów zainicjowała akcję zbierania podpisów w tej sprawie. Według nieoficjalnych informacji inicjatywę poparło już ponad milion obywateli zjednoczonej Europy. To wystarczy, żeby spróbować zmienić traktat konstytucyjny. - Zaoszczędzone pieniądze można przekazać potrzebującym. W UE żyje wiele osób ubogich lub na granicy ubóstwa - mówi Podkański. Jest też sporo pomysłów na wykorzystanie opuszczonego gmachu. Np. zmarły niedawno Bronisław Geremek proponował, by urządzić w nim Uniwersytet Europejski.

Jednak zmiany nie pójdą łatwo. Przeciwnikiem jest Francja, która nie chce utracić prestiżu i wpływów związanych z posiadaniem siedziby parlamentu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
luck
zycżcy dobrze
Karola
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

luck
luck (5 października 2008 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
carry napisał:
akurat tych trzech darmozjadów to wcale nie byłoby mi szkoda. Więc Piotrowski niech nie mówi o szczęściu


A co za barany głosowały, za Unią Europejską.
Pewnie carry byłeś pierwszy.
To teraz nie jęcz, że tam są same darmozjady
Cała unia to jedno wielkie g.. wykorzystujące głupich Europejczyków.
Był Soviet Union a teraz jest Europinien Union.
Pa
Rozwiń
zycżcy dobrze
zycżcy dobrze (3 października 2008 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jedxcie europ osły jedźcie.... moze stanie się to o co my zwykli ludziska modlimy się od dawna. Niech wam na łby spadnie całe sklepienie
Rozwiń
Karola
Karola (3 października 2008 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Mirosławie jak najbardziej uważam, że macie rację. Siedziba powinna znajdować się tylko w Brukseli, a zaoszczędzone pieniadze niech zostaną przeznaczone na ubogich.
Rozwiń
wjk
wjk (3 października 2008 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może to byłoby pewne rozwiązanie.
Rozwiń
bodek
bodek (2 października 2008 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w/g mojej wiedzy może to być przestroga od Pana Boga dla pana panie Zdzichu i reszty ,,Bandy". Może już nadszedł ten czas by zrobić rachunek sumienia i analizę własnego życia ??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!